Inzerce

1. Hubnutí – celoživotní poslání

25. srpna 2006, aktualizováno 27. srpna 2006, PhDr. Iva Málková   |   přečteno: 6173x

Jste obézní? Váháte, zda změnit svůj životní styl a osvojit si nový, zdravější způsob života? Vyzkoušeli jste již nejrůznější metody, jak hubnout? Jste odborníky na nejrůznější diety? Mohli byste psát romány na téma hubnutí...

foto: shutterstock.com

Mohli byste psát bestsellery na téma hubnutí?

Jste obézní? Váháte, zda změnit svůj životní styl a osvojit si nový, zdravější způsob života? Vyzkoušeli jste již nejrůznější metody, jak hubnout? Jste odborníky na nejrůznější diety? Mohli byste psát romány na téma hubnutí? Obezita, nadváha, jouly, kalorie, diety - to je téměř každodenní téma, které skýtá mnoho podnětů k hovoru. Nedivme se, vždyť v České republice jsou milióny obézních a každý za svůj život „hubne“ mnohokrát nebo o tom alespoň mluví. S tímto konverzačním tématem se potkáváme na každém kroku. Zejména ženy se stávají přebornicemi v dodržování nejrůznějších módních diet, které dříve kolovaly jen mezi jednotlivci. Dnes nezodpovědní podnikatelé s nemyslnými dietami ovlivňují přes televizi a tisk miliony hubnoucích. Nastrčí známou osobnost, vloží jí do úst lživou reklamu a národ kupuje za nekřesťanské peníze naději, že zhubne. Zhubne, ale většinou pouze peněženka. Z výzkumů je zřejmé, že každý neúspěšný pokus se podílí na tom, že další pokus bude ještě neúspěšnější. Z výzkumu společnosti ISTOB na 600 klientech se ukázalo, že 94 % účastníků studie již zkusilo dietu a to opakovaně. Čím častěji hubli, tím horší byla prognoza pro udržení dalších váhových úbytků. Ukázalo se, že dietu zkouší i lidé s váhou normální, kteří se pak paradoxně mohou dostat za čas do pásma obezity. Zhubnou kilo, naberou dvě a kolotoč jojefektu se roztáčí.

Zákony zachování energie

Pokud chcete trvale zhubnout, musíte omezit energetický příjem a zvýšit výdej. Omezení energetického příjmu může docílit obézní různými cestami od nesmyslných až po rozumné. Může pít měsíc koktejly, či ovocné štávy, jíst převážně ovoce a zeleninu či syrovou stravu, živit se vlákninovými preparáty, žvýkat pšenici či dodržovat jinou jednostrannou nevyváženou dietu. Takto se však nelze chovat celý život. Zákonitě přijde krize, kdy dojde k porušení předsevzetí a následuje období, kdy se nám vše vymkne z ruky. Bludný kruh je uzavřen. Váha jde paradoxně nahoru, protože většinou přibereme o něco více, než jsme předtím zhubli. S každým výkyvem váhy přibývá % tuku v těle (při hubnutí odchází také svalovina, při tloustnutí nabíráme především tuk), náš metabolismus se stává stále úspornější a úspornější (tělo si pamatuje na chvíle hladovění a když potom přijde období hojnosti, ve zvýšené míře si energii ukládá do tukových zásob na další hladomory).

Život ve jménu hubnutí

Pokud lidé hubnou radikálním způsobem, je jim to nepříjemné a jejich psychika je tím poznamenaná. Když jsou v etapě sbírání sil na další hubnutí, dopřávají si sice dostatek jídla než přijde den D, ale nevychutnají si ho, protože s nadměrnou konzumací jsou spojeny pocity viny. Je velká škoda, že mnoho lidí prožije život ve jménu hubnutí. Jídlo se stane hlavní náplní života, stane se posedlostí. A přitom by se dala energie věnovaná hubnutí investovat do daleka radostnějších životních oblastí.

Zvýšení kvality života je hlavním předpokladem k udržení váhových úbytků

V našem seriálu Vám chceme nabídnout seriozní cestu, která od Vás bude chtít něco více než finance, vaši chuť něco se sebou udělat aktivně. Nabídneme Vám metodu a jenom na Vás bude, zda dojdete až k cíli.

Cílem nebudou rychlé váhové úbytky, ale pomalá postupná změna stravovacích a pohybových návyků, které povedou ke zvýšení kvality vašeho života a jedině tak si dosažené váhové úbytky můžete udržet. Trvalé hubnutí je běh na dlouhou trať. Odměnou Vám však bude, že se budete cítit lépe. Prvním krokem k cíli je však zvážit, zda se máte pustit do hubnutí právě vy. Zamyslete se v těchto dnech, které přímo nabádají s odhalováním svršků k hubnutí, zda ten pravý čas je pro vás právě nyní. S rozhodováním Vám pomůžeme příští týden.

autor: PhDr. Iva Málková , STOB - STop OBezitě

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Hana

Já myslím, že když si to někdo srovná v hlavě, tak se mu podaří zhubnout kolik potřebuje. Je to všechno o přístupu a co je ochotný do toho člověk dát.

Reagovatpoděkovatnahlásit

26. června 2016, 21:28:55

Martina

Přesně tak, já jsem měla jako pomoc (díky za ni) lipoxal. Ten mě dal hodně při hubnutí a šlo to s ním líp a snáz :)

Reagovatpoděkovatnahlásit

28. června 2016, 15:25:21


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Souhlasíte v povinným očkováním?
Zatím hlasovalo 33 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • velvetka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. dubna 2018, 15:42:47

    ano, pokračuj dál Diskutovat

  • Maniacka (interferon) 24. dubna 2018, 22:30:24

    Ahojky taky mi zjistily c sem odhodlana se lecit ale kdyz to tu ctu mam docela strach....kolik… Diskutovat

  • Tereza (Dětí z umělého oplodnění se rodí stále víc ) 21. dubna 2018, 20:57:55

    Máme díky IVF krásnou zdravou holčičku. Celý zákrok jsem podstoupila na klinice ve Zlíně a… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.