Inzerce

Akutní zánět hrtanu a průdušnice (laryngotracheitis acuta)

aktualizováno 10. září 2006, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 7939x

Akutní zánět hrtanu a průdušnice je virové zánětlivé onemocnění postihující nejčastěji kojence a batolata. Vyznačuje se typickým hvízdavým zvukem při nádechu, který vzniká v důsledku zúžení dýchacích cest ...

Akutní zánět hrtanu a průdušnice je virové zánětlivé onemocnění postihující nejčastěji kojence a batolata. Vyznačuje se typickým hvízdavým zvukem při nádechu, který vzniká v důsledku zúžení dýchacích cest, dušností a otokem v nejužší oblasti hrtanu.

Nejčastějším původcem onemocnění je virus parainfluenzy a virus chřipky A. Méně často se uplatňuje jiné druhy virů. Před očkováním byl častou příčinou onemocnění virus spalniček. Tento syndrom mohou vyvolat i některé bakterie. Onemocnění má sezónní charakter s vyšším výskytem na podzim a v zimě. Přenos je kapénkovou cestou.

Jak vypadá klinický obraz? Onemocnění obvykle začíná po předchozích mírných příznacích kataru horních cest dýchacích, dítě se často v noci probouzí záchvatem dusivého štěkavého kašle s namáhavým vdechem a slyšitelným hvízdavým zvukem při nádechu. Teplota bývá spíše nižší, může být přítomen chrapot až ztráta hlasu. Hvízdavý zvuk při nádechu se polohou dítěte nemění, polykací obtíže dítě nemá. Podle rozsahu zánětu se objevuje dušnost, až se zatahováním mezižebří. Nejčastějšími komplikacemi jsou právě dušnost, nedostatek kyslíku v krvi a zápal plic. Prognóza je většinou dobrá, asi v 1-5 % je nutné zavedení trubice do průdušnice, které umožňuje řízené dýchání.

Lékař diagnózu stanoví se na základě klinického obrazu, v nemocnici pak otorinolaryngolog ověří nález laryngoskopicky. Původce je možné odhalit laboratorním vyšetřením.

V léčbě se uplatňují klasické léky (kortikosteroidy). Výrazně pomáhá vdechování chladného vlhkého vzduchu. Zajistíme pak dostatečný přívod kyslíku. Antibiotika nemají v léčení tohoto virového zánětu žádný význam. Dítě má být hospitalizováno tam, kde je možnost intenzívní péče pro případ nutnosti podpůrné ventilace při známkách obstrukce. Samozřejmostí je dostatečný přívod tekutin a zklidňování dítěte.

"\n

Převzato z knihy Infekční nemoci (nakladatelství Galén)

"
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 440 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Kristian (Rivotril) 14. prosince 2018, 02:52:19

    Jožko ďakujem Ti za veľmi užitočné rady,lebo ono neni nad to,keď to niekto ako Ty skúsil na… Diskutovat

  • Dana Bolova (AKNÉ) 14. prosince 2018, 10:52:29

    Garnier je pořád dobrý na akné a ještě dermo kosmetika. Diskutovat

  • Knezi (TRITTICO AC) 14. prosince 2018, 12:04:01

    Mne po trittiku nefunguje sex Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.