Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Artyčok

( Redakce | přečteno: 24954x )

Artyčok je často používanou zeleninou při přípravě pokrmů. Má však také vynikající léčivé účinky a někdy je také podávám pro zvýšení sexuální aktivity. Artyčok pochází z Malé Asie.

Zelenina s vizáží bodláku

Artyčok je často používanou zeleninou při přípravě pokrmů. Má však také vynikající léčivé účinky a někdy je také podávám pro zvýšení sexuální aktivity. Artyčok pochází z Malé Asie. Od 15. století je znám z italských zahrad. Odtud se pak rozšířil nejen do Francie a Řecka, ale i do Anglie a dalších zemí. Velkým ctitelem artyčoků byl proslulý labužník anglický král Jindřich VIII. Pro jeho tabuli se tehdy dovážely až z daleké Kréty.

Účinky v organismu?

Působení je dáno obsahem látek fenolického typu. Tyto látky zvyšují produkci žluči v játrech, a tak zlepšují trávení. Dále působí proti zvracení a křečím v oblasti břicha. Bylo také zjištěno, že se podílí na snížení hladiny cholesterolu. Některé z látek vykazují antioxidační efekt, ničí tedy tzv. volné radikály. Extrakt z něj chrání játra před poškozením různými toxickými látkami, např. alkoholem.

Co se používá?

Z rostliny se používají listy, stonky, kořeny a květní úbory. Artyčoky se mohou péci, smažit, vařit, plnit a podávat s různými omáčkami a dresinky. Stonky artyčoku se přidávají do polévek a dušených jídel. Malé čerstvé květní úbory se mohou jíst i syrové. Používají se i k výrobě aperitivů.

Výhody užívání

Budete-li pravidelně užívat artyčok mohou se Vám zlepšit poruchy trávení a tvorba žluči. Dále Vám pomůže při zvýšené hladině cholesterolu, zvýšeném krevním tlaku a nevolnosti. Artyčok Vám také pomůže při léčbě selhávání ledvin, jater a v prevenci žlučových kamenů.

Upozornění

Jedná se o bezpečnou rostlinu. V některých případech se může u citlivých jedinců vyskytnout alergická reakce, zejména lokální reakce. Pozor by si měli dát lidé se žlučovými kameny, zvýšená produkce žluči může jejich stav zhoršit.

Výhody použití

Máte problémy s trávením a správnou funkcí jater? Užívejte tedy třikrát denně 1-4 gramy stonků nebo kořenů, popřípadě 2 gramy suchých listů. Při léčbě zvýšení hladiny cholesterolu užívejte denně 1,8 gramů extraktu z artyčoku. Zařaďte také artyčok do svého jídelníčku a pečujte tak o své zdraví.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Lida Vymetalova
1x

Pestuji artycok, listy susim, ale jsou horke. Varim caj z listu ktery je horky. Mam dtaz a prosim o odpoved jestli pestuji spravny artycok. Seminka jsem koupila v Sempre v Kromerizi. Nikde jsem se nedocetla, ze by listy byly horke. Moc dekuji za vysvetleni. S pozdravem Vymetalova

eliska

listy artycoku jsou velice horke,urcite pestujete spravne,Eliska

Roman

K čemu se dá použít suchá nať artyčoku? Viz. http://www.prodejbylin.cz/artycok_nat/index.html .


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Potravní doplňky na léčbu chronického zánětu vaječníků

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaké byliny a homeopatika jsou dobré na chron. zánět vaječníků a čeho se mám při tomto onemocnění vyvarovat. děkuji Jana

Jaký smysl mají potravní doplňky

V Lekarne.cz každý týden nacházíte nový článek o potravních doplňcích respektive látkách v nich obsažených. Z našich obecných článků zaznělo, že potravní doplňky nejsou léky...

Citronová kůra

Málokdo ví, že slupka z obyčejného citronu nebo pomeranče obsahuje cenné látky, které mohou pomoci ochránit tělo před nachlazením, zmírnit alergie nebo křečové žíly (varixy).

Potravní doplňky by měly být součástí výživy

Kromě hlavních živin, k nimž patří bílkoviny, lipidy a sacharidy, potřebuje lidský organismus k životu celou řadu biologicky aktivních látek, které označujeme jako esenciální. Některé z nich jsou součástí hlavních živin (např. mastné kyseliny a fosfolipidy jsou součástí lipidů, aminokyseliny stavebním kamenem bílkovin)...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce