Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Předejděte cestovní trombóze

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 18649x )

Trombózou rozumíme vznik krevní sraženiny, trombu, uvnitř uzavřeného krevního oběhu, nejčastěji v jeho žilní části. Důsledkem trombózy může být v nejhorším i smrt.

Dobrá rada
shutterstock.com

Nejrizikovější skupinou cestujících jsou klienti leteckých společností. Bylo zjištěno, že nejčastěji dochází ke vzniku krevní sraženiny a jejímu vmetnutí do plic u cestujících dálkových přeletů v levnějších oddělení letadla (Economy Class), kde je prostředí velmi stísněné. Proto novináři tento zdravotní problém nazvali „Syndromem turistické třídy“.

Mezi rizikové skupiny cestujících dálkových letů patří těhotné ženy, ženy těsně po porodu a v šestinedělí, ženy užívající hormonální antikoncepci, starší chronicky nemocní cestující především s nemocným srdcem a zhoubným onemocněním a cestující krátce po nemoci a po úrazu. Víc o riziku trombozy najdete i zde.

Jak tady snížit riziko vzniku tromboembolické nemoci? Doporučení lze shrnout do dvou bodů podpořit v mezích možností žilní návrat a hodně pít. V praxi to znamená:

  • mít do dopravního prostředku náhradní vzdušné přezůvky a volné ponožky
  • během jedné hodiny cvičit s prsty na nohou 5 – 10 minut
  • vsedě se protáhnout a napnout a povolit břišní svaly, srovnat páteř
  • měnit polohu dolních končetin tak,aby byly co nejvýše a měnit úhel ohnutí kolen
  • projít se každou hodinu 1 až 2 krát
  • doplňovat tekutiny neslazenými nealkoholickými nápoji, alespoň 1 litr na 2 hodiny letu. Ideální jsou minerální vody a čaj.

připraveno s využitím článku Doc. MUDr. B. Semiginovského, DrSc.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
gonzalez jirka
1x

dobry den je mi 19 let a jsem z bruntalu ja bich se chtel zeptat jestli je v Opave nemocnice na leceni trombozi v dolní koncetine... dekuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Léčba bércových vředů 2

Cílem léčby bércových vředů je odstranit příčiny, které toto onemocnění vyvolaly, což je ve většině případů velmi obtížné. Kompenzaci přidružených chorob a celkovou léčbu rozhodně přenechejte svému ošetřujícímu lékaři.

Vyrážky, akné a křečové žíly

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s MUDr. Hanou Hořínkovou z Dermatovenerologické kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 29. listopadu 2001 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz.

Bércový vřed

Co to je? Bércovým vředem nazýváme delší dobu se nehojící ránu dolní končetiny, od kolena níže. Vzniká většinou po menším, drobném poranění kůže jako drobná ranka, ale postupně se může změnit v rozsáhlý kožní defekt, který přechází do chronického stadia. Nezřídka se vyskytují pacienti, kteří se s tímto onemocněním léčí i několik let.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce