Inzerce

Cévní mozkové příhody

4. května 2007, MUDr. D. Krajíčková   |   přečteno: 17204x

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

Cévní mozková příhoda (CMP) je souhrnné označení pro náhlé ložiskové postižení mozku v důsledku nedostatečného prokrvení (ischémie) nebo krvácení (hemoragie) do mozkové tkáně. Cévní mozková příhoda představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti. Pravděpodobnost vzniku CMP narůstá s věkem. U osob mladších 40 let je roční incidence Cévních mozkových poruch 5 až 10/100 000 a stoupá na 10 až 20/1000 u osob starších 65 let.

Na celkovém počtu se ischemické příhody podílejí asi 80%, 15% představují krvácení do mozkové tkáně a asi 5% je zastoupeno subarachnoidální krvácení mezi mozkové pleny.

Ischemické cévní mozkové poruchy

Jsou výsledkem nepoměru mezi potřebou a reálnou dodávkou kyslíku mozkovým buňkám. Při poklesu dodávky kyslíku dochází nejprve k poruše funkce mozkové buňky při uchování její morfologické integrity, déle trvající nepoměr způsobí již ireverzibilní nekrózu buňky,která se makroskopicky projeví jako mozkový infarkt. S ohledem na tento fakt je nezbytné, aby se nemocnému dostalo pomoci včas, tj. ve fázi zatím jen funkční reverzibilní poruchy. Jejím klinickým projevem jsou u některých nemocných " transitorní ischemické ataky" (TIAs), tj. obvykle jen několik minut trvající neobratnost či porucha hybnosti některé končetiny (hemiparéza), porucha řečise zhoršením artikulace (dyzartrie),ale i ztráta rozumění mluvenému slovu či nemožnost produkovat správná slova (afázie), chvilková ztráta vidění na jedno oko (amaurosis fugax) či dvojité nebo rozmazané vidění, někdy i brnění ve stejnostranných končetinách (hemiparestézie). Tyto příznaky by měly, přestože rychle a spontánně odezněly, nemocného vždy dovést k lékaři, který musí s využitím řady vyšetřovacích metod zahájit pátrání po příčině onemocnění. Na základě těchto výsledků můžeme ischemické cévní mozkové poruchy rozdělit do tří velkých skupin, které se liší více či méně charakteristickými znaky a prognózou.

1. infarkty vznikající tromboembolickým mechanismem při aterosklerotickém onemocnění velkých mozkových tepen. Pokud aterosklerotické pláty zúží průsvit z více jak ze 70% (hemodynamicky významná stenóza), je možno u některých nemocných průsvit cévy chirurgicky nebo v poslední době i endovaskulárně (perkutánní angioplastika) rozšířit.

2. kardioemboligenní mozkové infarkty,které jsou v příčinné souvislosti s onemocněním srdce (poruchy srdečního rytmu, stavy po srdečních infarktech), postihují mladší nemocné a jejich prvním příznakem je často bezvědomí i epileptické křeče.

3. typem jsou lakunární infarkty z postižení drobných tepének na bazi mozku, často v důsledku dlouhotrvající nekorigované arteriální hypertenze. Představují nejméně závažnou mozkovou komplikaci. Jedním z kritických faktorů, který ovlivní výsledek léčby cévních mozkových poruch, je včasnost jejího zahájení.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Dokážete rozpoznat projevy mrtvice?
Zatím hlasovalo 87 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • David (Chronicka prostatitida - pomohlo vam nieco???) 16. března 2018, 13:40:18

    Ahoj jediná cesta na chronické záněty prostaty je tělo mít zásadité, urologie mi nepomohla… Diskutovat

  • Lenka (Odstranění krčních mandlí??) 14. března 2018, 21:04:50

    Po dvou hodinach? Tak pokud ti delali operaci v Rusku tak to mozna jo. Jinak v EU je to bez… Diskutovat

  • Petr 2 (čelistní kloub) 14. března 2018, 19:21:38

    Ahoj Zdeni, dekuji za Tvou reakci. Neznam nikoho, kdo by mi poradil, takze Ti jeste jednou dekuji.… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.