Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Co je důležitější - geny nebo životní styl?

( Redakce | přečteno: 12166x )

Díky zdravému životnímu stylu se máme dlouhá léta těšit z vynikající fyzické i psychické kondice. A co geny?

shutterstock.com
Informace o tom, jak důležité je žít zdravě, se na nás doslova hrnou ze všech stran. Díky zdravému životnímu stylu se máme dlouhá léta těšit z vynikající fyzické i psychické kondice. Jenže, co když se do všeho zamíchají geny?

Dá se to říct asi takhle: jejich vliv je někdy hodně patrný, ale přesto se dá až na některé fatální případy ovlivnit. A to právě životním stylem.

"Ten kdo má nepříznivé dědičné vybavení, se u některých chorob jejich vzniku neubrání - příkladem jsou vrozené vady srdeční. U jiných komplexních onemocnění, jako je například ateroskleróza, se ale životním stylem, dietou a vůbec životosprávou dá hodně ovlivnit," říká kardiolog Michael Aschermann, předseda odborné České kardiologické společnosti. A doplňuje příklad: někdo má geneticky vyšší hladiny cholesterolu, ale drží dietu, sportuje, nekouří, hlídá si krevní tlak a třeba bere i léky na snížení hladiny cholesterolu - pak může vzniku aterosklerózy mnoho let úspěšně předcházet a některé její komplikace jako je třeba obávaný infarkt myokardu se nemusí vůbec projevit.

Naproti tomu, pokud bude člověk s stejným zděděným rizikem žít nezdravě a případně se ještě smíří s tím, že "my to máme v rodě", bude mít kolem čtyřicítky kromě vysokého cholesterolu problém s obezitou a infarkt mu bude hrozit už v tomto věku.

Podobně ovlivňuje životní styl také riziko vzniku zhoubného nádoru - dědičnost zde sice zvláště u některých typů karcinomu má velký vliv, ale přesto není třeba smířit se s tímto nebezpečím a nesnažit se mu aktivně předcházet. Řeč je například o rodinném zatížení nádory tlustého střeva a konečníku, kde by ke zdravému životnímu stylu měly automaticky patřit preventivní prohlídky.

"Pokud je nějaká choroba skutečně dědičná, tak se jen zdravým životním stylem překonat nedá, obecně ale nezdravý životní styl může stav zhoršit," uvedl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Navíc, nezdravý životní styl sám o sobě pak přímo radikálně zvyšuje riziko některých nádorů. "Na prvním místě je to kouření, tato stále opakovaná a stále opomíjená neřest dramaticky zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny plic, ale i močového měchýře, prsu a dalších," upozornil profesor Vorlíček. Jako zajímavost uvedl, že v blízké budoucnosti se u některých nádorů předpokládá genová terapie.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Mohlo by vás zajímat

První gynekologická prohlídka - co vás čeká?

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy.

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu

Máte před menstruací chuť na sladké? Mohou za to hormony

Každá žena pravděpodobně zná nutkavou potřebu jíst těsně před menstruací zvýšené množství sladkých a nezdravých potravin. Jedná se o běžné příznaky premenstruačního syndromu, který v určité fázi cyklu postihuje více než 90 procent žen. Proč je touha po čokoládě v tomto období tak silná a jak omezit přejídání?

Pandemie negativně ovlivnila duševní zdraví. Pojišťovny přispívají na psychology

V obtížné covidové době stoupl výskyt duševních onemocnění, a rychlé rozpoznání a řešení těchto obtíží je zásadním krokem pro prevenci. I proto se rozhodly některé tuzemské zdravotní pojišťovny nabídnout klientům příspěvky na psychoterapie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce