Inzerce

Cukrovka (diabetes) 2. typu: metformin a spolupráce pacienta

12. srpna 2009, Redakce   |   přečteno: 29467x

foto: shutterstock.com

Edukace na prvním místě

Mezi typické příznaky především patří silný pocit žízně, opakované močení většího objemu moči, zvýšená únavnost, nevýkonnost, někdy hubnutí. Pacient musí neprodleně začít zdravě žít a dodržovat dietu. „Říkáme tomu racionální strava – její součástí je celkové snížení příjmu energie, omezení sacharidů a tuků, jídlo je třeba rozdělit do více menších porcí, diabetici nesmí dlouho hladovět, musí zvýšit objem zeleniny (vlákniny) a dodržovat kvalitní pitný režim. Samozřejmostí je vyloučení kouření a maximální omezení alkoholu,“ vypočítává prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, předseda České diabetologické společnosti a přednosta Interní kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice Motol a dodává, že ruku v ruce s dietními opatřeními musí pacienti přijmout i požadavek na zásadní změnu přístupu k pohybovým aktivitám. Měli by se hýbat každý den, samozřejmě úměrně svému věku, klinickému stavu a fyzické kondici. Cílem těchto režimových opatření by měla být redukce hmotnosti, většina diabetiků 2. typu je totiž obézní a obvykle je v souvislosti s vysokou váhou ohrožují ještě jiné choroby, především vysoký krevní tlak a patologické hodnoty krevních lipidů.

http://www.ordinace.cz/clanek/prohlaseni-a-ochrana-osobnich-udaju/

Proč pacienti nespolupracují?

Správná edukace je tedy pro další léčbu cukrovky zásadní. Nemocní jsou opakovaně kontrolováni a poučováni, přesto se zdá, že samotná dieta a režimová opatření k úspěchu nevedou. Pacienti, kteří nemají žádné obtíže, „pouze“ jim byla diagnostikována vysoká glykémie, až na výjimky nedostatečně spolupracují, dělají dietní chyby, cvičí jen nepravidleně a příliš nehubnou. V úspěšnosti léčby diabetu 2. typu máme zkrátka rezervy a lékaři si uvědomují jistý rozpor: „Na jedné straně máme v rukou stále více kvalitních léčiv. Do klinické praxe byla postupně zavedena takzvaná perorální antidiabetika – pilulky, které umí snížit vysokou hladinu krevního cukru. Na druhé straně léčíme velkou skupinu nemocných, kteří s námi moc nespolupracují, i když je intenzivně edukujeme. Nejsou zkrátka motiviváni. Jejich onemocnění je v počátečním stadiu moc netrápí a oni necítí potřebu zásadně měnit životní styl, což bývá náročné,“ uvádí M. Kvapil.

Metformin – lék první volby

Postupně se rozšiřuje naše poznání v oblasti vzniku diabetu 2. typu, orgánových komplikací a souvisejících kompenzačních mechanismů. Díky novým informacím se stále upravují a upřesňují i doporučené postupy (guidelines), přesně definované návody pro lékaře, jak toto komplikované a závažné onemocnění správně léčit. Nejnovější verze mezinárodních guidelines obsahuje právě z výše popsaných důvodů nové, velmi důležité sdělení. Lékaři by dnes u nově diagnostikovaného diabetu 2. typu neměli čekat několik let až zaberou režimová opatření a měli by hned na začátku terapie nasadit metformin, lék první volby. Molekula metformin je osvědčená více než půlstoletí a má za sebou řadu velkých klinických studií, které prokázaly její účinnost a bezpečnost při dlouhodobém podávání. Podle M. Kvapila bylo zjištěno, že metformin je efektivní u široké skupiny pacientů, velmi vhodný je u obézních jedinců. „Pokud je léčba zahájena právě tímto lékem, pak se v horizontu 10-15 let významně sníží i riziko změn na cévách souvisejících s diabetem, které vedou k srdečním infarktům a mozkovým mrtvicím. U jiného léku tyto vlastnosti zatím prokázány nebyly.“

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Inzerce
Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Jóžin4 poděkování

Již dost let nepiji alkohol,13 let nekouřím,další téměř také ne,jsem obézní a mám většinou dobrou náladu,spokojenost a přesto se mi další věci k léčbě diabetu nedaří.Je mi 65 let,snad si to poslední co mi zbývá ---chuť k jídlu asi chci zachovat.U mne totiž platí,kdyby jsem se musel držet o hladu--jsem ve stresu.Na drahou dietu jako důchodce nemám.Tak co s tím ? Jožin.

Reagovatpoděkovatnahlásit

13. srpna 2009, 13:09:11

Tonda2 poděkování

Bude mi 50 a jsem obézní.Před několika měsíci mi pří pravidelné prohlídce zjistili zvýšenou glykemii(kolem 6)a doporučili změnu stravovacích návyků.Bohužel při mém povolání(vlakvedoucí)je téměř vyloučené se tomuto přizpůsobit.Vařit si doma a nosit jídlo s sebou nejde neb ho není při dlouhých směnách kde uchovávat v čerstvém stavu.Taktéž malé porce několikrát denně nejdou praktikovat.Ve službě ani v kratičkých přestávkách mezi vlaky nesmím jíst(ani kouřit a jiné věci ale to se mě netýká)A jak jsem již řekl už by to jídlo po několika hodinách v tašce asi už nebylo poživatelné Jediná možnost stravování v několika nebo taky jedné delší přestavce na jídlo je restaurace.Skusta ale aby vám v nádražní zahulené restauraci uvařili dietní jídlo.Budou na vás koukat jak na cvoka a kdyby to možné bylo tak by to zase nestihli abych se mohl ještě včas a v klidu najíst.Takže to musí spravit guláš knedlo zelo vepřo a jiná "kvalitní" jídla.Tak teď použiji starou frázi a doufám že nikoho neurazím BABO RAĎ.Tonda

Reagovatpoděkovatnahlásit

15. srpna 2009, 10:14:02


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Nové články emailem
Anketa
Opalujete se na jarním sluníčku?
Zatím hlasovalo 183 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Milan (Máte někdo zkušenosti s novým lékem CHAMPIX?) 19. června 2018, 11:41:37

    Děkuji vám za rady a podporu. Jsou cenné  Diskutovat

  • David (tonsilektomie) 20. června 2018, 00:19:32

    ano ja som 5 dni po operacii ešte som si nezapalil je to otrava v bolestiach byť doma ked je… Diskutovat

  • Jarin (Aurorix Roche 300mg (antidepesivum)) 21. června 2018, 21:35:15

    Ahoj. Bral jsem chvilku Ezoprex. Nyní asi dva roky itakem. Bohužel po Itakemu jsem měl náladu… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.