Inzerce

Dětská cukrovka změní život celé rodině

13. září 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 3750x

V posledních letech zaznamenávají lékaři zvýšený nárůst dětské cukrovky (diabetu). Každým rokem v ČR takto vážně nemocných dětí přibude o 200 až 300.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz doporučuje

 „Léčba tohoto autoimunitního onemocnění je poměrně složitá a představuje zátěž nejen pro dítě, ale i pro celou rodinu. Měření hladiny krevního cukru v krvi (glykémie), dávkování inzulínu, stravování, přiměřený pohyb, celkový denní režim – to vše se řídí podle určitých pravidel, jejichž nedodržování má za následek velké zdravotní komplikace,“ říká renomovaný dětský diabetolog profesor MUDr. Jan Vavřinec, DrSc. Nemoc děti částečně ovlivňuje i při návštěvě předškolních i školních zařízení. Bez nadsázky se dá tedy říci, že dítě nemocné cukrovkou převrátí život celé rodině.

Čtěte také: Poznejte příznaky cukrovky včas

Naprostá většina takto nemocných dětí trpí diabetem I. typu (nemoc nemá mnoho společného s diabetem II. typu, který vzniká u starších lidí nebo u lidí s nadváhou). Podstata nemoci tkví v tom, že si tělo samo nedokáže ve slinivce břišní vyrobit inzulín, který nutně potřebuje ke správné regulaci krevního cukru (glukózy), protože buňky produkující inzulín jsou postupně zničeny vlastním imunitním systémem. Snižování inzulínu může probíhat skrytě po měsíce či léta. Spouštěčem choroby může být obyčejná viróza. Typickými příznaky nedostatku inzulínu jsou nadměrné močení, velká žízeň, únava, úbytek váhy.

„Pokud není včas zahájena léčba, může dojít k rozvoji diabetického kómatu s těžkým celkovým stavem a bezprostředním ohrožením života. Léčba spočívá v tom, že se nemocnému tělu musí dodávat chybějící inzulín. Snaha je dosáhnout a udržet příznivou glykémii,“ říká profesor Vavřinec. Inzulín se většinou dopravuje do těla inzulínovými pery, případně pumpami. Glykémie se vyjadřuje v chemických jednotkách milimol na litr (mmol/l). U zdravého mladého člověka glykémie neklesne pod 3,3 mmol/l a nalačno nestoupne přes 5,6 mmol/l. Bez inzulínu glykémie rychle stoupá do velmi vysokých hodnot, někdy i přes 30 mmol/l.

Čtěte také: Hypoglykémie - nízká hladina krevního cukru

Léčba cukrovky je poměrně náročná. Rodinný život se s touto diagnózou velmi změní. Dítě si musí najednou velmi často měřit glykemii, celá rodina se musí naučit zásady pro výpočet správné dávky inzulinu, je potřeba změnit stravovací návyky a rovněž je třeba dohlížet na přiměřený pohyb dítěte. Cukrovka prostě změní životní styl celé rodiny. Dítě musí dodržovat řadu určitých pravidel a musí si být rovněž velmi dobře vědomo veškerých zdravotních komplikací, které s cukrovkou souvisí.

Protože diagnóza diabetu I. typu je skutečně velmi závažné onemocnění a velmi ovlivňuje život celé rodiny, je třeba si s ní naučit žít. Proto v České republice existuje zařízení, ve kterém se mohou dětí a jejich rodiče naučit správnému životnímu stylu a veškerým pravidlům, které cukrovka vyžaduje. Rodiče, kteří absolvovali tento léčebný kurz, se naučili jako tuto nemoc běžně zvládat. Pobyt v tomto léčebném zařízení hodnotí velmi pozitivně a dodávají, že jim byl skutečně velkým přínosem.

Pobyt rodiče-doprovodu je hrazený z prostředků všeobecného zdravotního pojištění u dítěte mladšího 6 let automaticky, u starších jen po schválení revizním lékařem příslušné zdravotní pojišťovny. V rámci lázeňské léčby dětí s diabetem je zajištěna komplexní lázeňská péče s možností zaškolení (edukace) rodičů dětí s nově zjištěným diabetem. Specializovaná komplexní edukace je plně hrazená pojišťovnou.

Čtěte také: Dítě s diabetem nemusí celé prázdniny sedět doma

Edukační tým v léčebně se skládá z dětského diabetologa, sestry se specializací v oboru edukace a léčba diabetiků, nutričních terapeutů, psychologa, dětské sestry s proškolením v diabetologii a fyzioterapeutky.
„Rodiče i větší děti při pobytu naučíme, jak a kdy si měřit a zaznamenávat glykémii a jakým způsobem musejí tělu dodávat inzulin. Školíme je, jak správně jíst – tedy, že je nutné v jídle dodržovat pravidelnost, množství a skladbu potravin. Nabádáme je k pohybu, protože fyzická aktivita reguluje glykémii. Dostanou také konkrétní rady, jak se zachovat při komplikacích, které jim tato nemoc může přinést - při hypoglykémii či hyperglykémii, “
vysvětluje edukační sestra Léčebny Mánes Ivana Gajová. Hypoglykémie je nízká hladina glukózy, hyperglykémie naopak vysoká.  

Účastníci absolvují každý den jednu až dvě výukové hodiny podle témat pod vedením lékaře, edukační sestry, nutriční terapeutky nebo psychologa. Součástí pobytu jsou balneologické procedury - perličkové koupele, nožní perličkové koupele, plavání v bazénu, pitná kůra a cvičení pod vedením fyzioterapeutky.

Rodiče říkají, že bez edukačního pobytu v léčebně by si nevěděli v některých situacích rady.
„Při odchodu z nemocnice jsme dostaly mnoho informací, ale až tady jsme je vstřebaly a naučily se je použít v praxi,“ říká maminka devítileté Lucinky Jiřina Matoušková. Na to, že má její dcera cukrovku, se přišlo v létě při preventivní prohlídce. Protože neměla před tím žádné zjevné potíže, byl to pro rodinu šok. Nyní už nemoc zvládají  - dcerka si ráno píchne inzulin, nají se a odejde do školy. O velké přestávce si pro kontrolu změří glykemii a zavolá hodnoty mamince. Pokud by měla nějaký problém, matka by jí poradila, jak dál postupovat.  Na obědy chodí dcerka domů, protože matka je doma. Komplikovanější by to bylo, pokud by musela být v zaměstnání až do odpoledne.
„Lucka by musela chodit na obědy do školy, ale asi by to zvládla, protože ve škole mají diabetiky a v jídelně se vaří i pro ně,“
říká paní Matoušková.

Pobyt v léčebně pomáhá rodičům i psychicky – setkání s rodiči, kteří mají stejně nemocné dítě, jim dodává sílu – vědí, že v tom nejsou sami.

Čtěte také: Prediabetes je závažným varováním, že přijde cukrovka

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 460 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Marián (Rivotril) 16. prosince 2018, 09:46:15

    Michal, to sú silné slová ... banda feťákov? naštudujte si definíciu narkomana, ufff to si… Diskutovat

  • Jozef (Rivotril) 16. prosince 2018, 10:18:44

    Ahojte. Prajem vám všetkým krásnu tretiu adventnú nedeľu. Marian ako sa ti darí???… Diskutovat

  • Michal (Rivotril) 16. prosince 2018, 10:42:26

    Marian, to neni ve zlem, ale Rivotril je prakticky navykova droga ( tolerovana) ....Jozko super AD… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.