Inzerce

Diabetická noha: Jak předejít nejhoršímu - amputaci

13. prosince 2010, MUDr. Jiří Štefánek   |   přečteno: 46787x

Syndrom diabetické nohy končí v řadě případů amputací. Ale často zbytečně. Nejdůležitější je zabránit poranění chodidel: Pokud máte cukrovku, ať už 1. nebo 2. typu, nechoďte bosi ani naboso, nedávejte nohy blízko ke zdrojům tepla a nohy denně kontrolujte. Pokud naleznete byť jen malé poranění, je nutné ho správně ošetřit.

Příčiny syndromu diabetické nohy

Vznik diabetické nohy je komplexní proces, na jehož počátku stojí zvýšená hladina krevního cukru u neléčeného nebo nedostatečně léčeného diabetika.

 1. Vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie) vede k poškozování velkých cév, urychluje proces aterosklerózy, a tak způsobuje zužování tepen. Postižené jsou i tepny na dolních končetinách, což vede ke zhoršování zásobení tkání dolních končetin krví a kyslíkem.
 2. Hyperglykémie vede i k poškozování nervů, což se označuje jako diabetická polyneuropatie. Postižení nervů dolních končetin se projeví občasnými pocity brnění nohou a poruchami citlivosti. Nemocný kvůli těmto poruchám začne chybně našlapovat a postupně se mu zbortí nožní klenba. A co je horší, pokud dojde ke zranění plosky nebo prstů, diabetik to nemusí cítit a rány si nemusí všimnout, nebo její rozsah podcení.
 3. Pro bakterie je cukr vítanou živinou, a proto se v těle diabetika rády množí. Jakákoliv poranění kožního krytu se u diabetika snadno infikují.
 4. U diabetiků je celkově pomalejší hojení ran a zhoršená funkce imunitního systému. Jejich tělo proto není schopno se s infekcemi tak dobře vypořádat.

U diabetické nohy se výše uvedené faktory kombinují. Tkáně dolní končetiny diabetika jsou hůře zásobené krví a kyslíkem. Diabetik má zhroucenou nožní klenbu a chybí mu správná citlivost – zvyšuje se riziko, že se někde na noze poraní a nevšimne si toho, nebo že pro nepřítomnost bolesti zanedbá péči o své zranění. Tato rána se pak u diabetika snadno infikuje bakteriemi. Hojení takové rány je svízelné a někdy prakticky nemožné. Infekce se může šířit do svého okolí a pak hrozí vážné riziko vzniku gangrény.

Kde vám pomohou? Seznam podiatrických ambulancí v celé republice najdete zde.

Projevem diabetické nohy je různě rozsáhlý defekt (poranění kůže a hlubších struktur), který vznikne kdekoliv na noze. Obvyklým místem je oblast plosky pod prsty. Tento defekt se nehojí, naopak se zvětšuje.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Michal Šulič17 poděkování

Diabetickou nohu vyléčí bez problemu jitrocel. Je to neuvěřitelne, že ali lidoví léčitel tuto bylinku moc nepoužívají. Ja vyrábím jitrocelovou mast i jitrocelový extrakt v olivovem oleji,oba tyto přípravky mají stejné léčivé účinky a bez problemu vyléčí diabetickou nohu, jakukoli těžce hojící se ranu, bercové vředy i proleženiny a především popaleniny. Za 11let od kdy to dělám neznám nespokojeného klienta a zatím jsem vyléčil každý bercový vřed těm, kdo si týmto přípravkem léčil bercový vřed. sulic@seznam.cz, tel. 608431916

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. prosince 2010, 10:58:24

Maya1 poděkování

Prosím, prosím... máte někdo další nové informace jak diabetickou nohu dát zase dohromady? Sem s tím!!! Moc moc děkuji.

Reagovatpoděkovatnahlásit

8. května 2015, 06:57:23

Michal Šulič5 poděkování

Ještě mohu poradit jak to můžete lečit jenom čistým jitrocelem, ale to připadá až od jara, kdy začína růst jitrocel. Nasbíráme větší množství jitrocel, který pomeleme na mlynku na maso a tuto kaši přikladáme na postižené místo, ale musíme tak často, aby postížené místo bylo stale vlačné, přikladat i víckrát za den.

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. prosince 2010, 11:04:14


Celkový počet příspěvků v diskusi: 8. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Měli jste někdy potíže s nespavostí?
Zatím hlasovalo 254 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Jean (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 23. března 2017, 11:56:06

  V poslední době stále více lidí trpí zánětem nervů (neuritida/polyneuritida), nejčastěji… Diskutovat

 • Leny (Projímadle) 19. března 2017, 10:29:30

  ahoj tak jednoznačně nejšetrnější je duphalac. nepůsobí nárazově ale pomalý nástup a… Diskutovat

 • jaja (lexaurin i na nespavost???) 19. března 2017, 22:03:43

  Beru taky lexaurin a ja teda po nem vubec neusnu  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.