Inzerce

Elektrický proud může snižovat vysoký krevní tlak

30. září 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 11039x

Novou metodu pro léčbu vysokého krevního tlaku začali v klinické praxi užívat jako první v České republice kardiologové Fakultní nemocnice Olomouc. Jde o léčbu pacientů, u nichž se dlouhodobě nedaří snížit vysoký krevní tlak. Zákrok, při kterém zavedou elektrický proud do ledvinných tepen, umožní pacientům podstatně snížit denní dávku léků.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz doporučuje
SKLADEM EXTERNĚ
132 Kč

„Nová metoda odborně nazývaná jako renální denervace pomůže těm pacientům, u nichž se nám dlouhodobě nedařilo standardními cestami dostat vysoký krevní tlak do normálu. Tito lidé musejí každý den dlouhodobě užívat mnohdy pět i více různých léků a docházet pravidelně do naší specializované ambulance pro hypertenzi. To pro ně představuje určitou zátěž,“ uvedl doc. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC, MBA, přednosta I. interní kliniky kardiologické FNOL. Podle jeho slov žije v ČR asi 700 000 hypertoniků, tedy lidí, kteří mají potíže s vysokým krevním tlakem. „Těžkou rezistentní formou hypertenze trpí dvě až tři procenta z nich. A těm právě pomůže tato metoda,“ vysvětlil.

Na olomoucké klinice už nový typ léčby použili u pěti pacientů. „U pacienta v lokální anestezii zavedeme speciální vodič přes třísla do oblasti ledvinných tepen, kde pomocí vysokofrekvenčního elektrického proudu trvale ovlivníme nervové impulzy, které se u těchto pacientů jistě podílejí na vzniku tzv. rezistentní hypertenze,“ popsal metodu docent Táborský.

Novou léčbu nabídne asi pět kardiocenter v republice

Novinka je tedy nadějí pro několik tisíc hypertoniků, kteří zatím chorobu zvládají jen za pomoci velkého množství léků a jsou pod neustálou kontrolou. Kdo z nich bude moci o moderní metodě uvažovat? I na to se Ordinace.cz zeptala přednosty I. interní kliniky kardiologické FNOL doc. MUDr. Miloše Táborského.

Jakým pacientům je zákrok indikován - jakou léčbu a jak dlouhou musí před tím absolvovat, aby nastal čas na tuto metodu?

„Nemocný s rezistentní hypertenzí musí být důkladně do detailů vyšetřen v ambulanci pro diagnostiku a léčbu hypertenze. Musí také vyzkoušet moderní kombinační léčbu. Pokud se ale nepodaří za dobu alespoň šesti měsíců snížit krevní tlak pod  140/80, nabídneme mu možnost nefarmakologické léčby v podobě renální denervace. Lékař musí pacienta s léčbou do detailu obeznámit a ten s ní samozřejmě musí souhlasit.“

Jak dlouhou hospitalizaci vyžaduje tento zákrok?

„Vlastní zákrok vyžaduje 3-4denní hospitalizaci v nemocnici na standardním oddělení.“

Znamená to, že pacient je po zákroku bez potíží a bez pravidelných dávek léků?

„Díky renální denervaci může pacient, po 6 až 12 měsících po výkonu, snížit počet užívaných léků o jeden až tři. Nicméně musí i nadále pokračovat v medikamentózní terapii a dobře kontrolovat krevní tlak.“

Kolik pracovišť bude schopno tento zákrok pacientům poskytnout?

„Postupně bude tuto super specializovanou léčbu provádět 3 až 5 českých kardiocenter."

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jozef (Rivotril) 17. listopadu 2018, 08:10:37

    NIEČO SOM NAŠIEL NA NETE.!!!!!! Rivotril je plne nahraditeľný v liečbe epilepsie inými,… Diskutovat

  • Jozef (Rivotril) 17. listopadu 2018, 08:13:34

    Podľa psychiatra Jána Ballxu rivotril patrí medzi najpredpisovanejšie anxiolytiká a… Diskutovat

  • Jozef (Rivotril) 17. listopadu 2018, 08:15:05

    VEĽMI ZLÉ SPRÁVY UFFF.  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.