Inzerce

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak

28. února 2007,   |   přečteno: 36353x

Hypertenze tedy vysoký krevní tlak postihující přibližně jednu čtvrtinu dospělé populace.

ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Arteriální hypertenze, tedy krevní tlak vyšší než 140/90, patří mezi nejčastější onemocnění srdce a cévního oběhu. Je to masově rozšířené onemocnění, které postihuje okolo 25 procent dospělé populace, hovoří se někdy o neinfekční epidemii. Hypertenze svými komplikacemi významně ovlivňuje nemocnost a úmrtnost. Podle odhadů je až čtvrtina úmrtí lidí ve věku nad 40 let přímo nebo nepřímo způsobena vysokým krevním tlakem.

Příčiny vysokého krevního tlaku

U většiny nemocných příčinu vysokého krevního tlaku neznáme, jedná se o tzv. primární neboli esenciální hypertenzi. K tomu, aby se hypertenze projevila, je většinou potřeba spolupůsobení genetických dispozic a faktorů zevního prostředí. K rizikovým faktorům vzniku arteriální hypertenze patří nadváha, přejídání, zvýšený příjem soli v potravě, nadměrná konzumace alkoholu, nedostatek pohybu a stres. Tato rizika můžete ovlivnit hlavně dodržováním zásad zdravého životního stylu.
U malé skupiny hypertoniků (okolo 5 procent) je zvýšený krevní tlak důsledkem nějakého jiného onemocnění, jde o tzv. sekundární hypertenzi. Jsou to nemoci ledvin nebo jejich cév, onemocnění štítné žlázy, kůry a dřeně nadledvin nebo hypofýzy, některé neurologické nemoci nebo zúžení aorty – hlavní tepny, která vede ze srdce. I vysoký krevní tlak, který vzniká v těhotenství, řadíme mezi sekundární hypertenzi.

Jaké jsou příznaky hypertenze

Problémem arteriální hypertenze je, že nemá žádné charakteristické příznaky. Dlouho tudíž nemusíte o svém onemocnění vědět a vysoký krevní tlak je zjištěn náhodně nebo až v době komplikací. Někdy se může hypertenze projevovat bolestmi hlavy, bolestmi na hrudníku, únavou nebo poruchami spánku. V pokročilých stadiích se pak objevují příznaky vyplývající z poškození jiných orgánů dlouho trvajícím vysokým krevním tlakem: dušnost, bolesti na hrudníku závislé na námaze (angina pectoris), infarkt myokardu, poruchy funkce ledvin a zraku.

Léčba hypertenze

Léčbu arteriální hypertenze zahajujeme téměř vždy režimovými opatřeními, bez léků. Pokud je přítomna nadváha, je nutné zahájit redukční dietu. Pro všechny osoby s hypertenzí je důležité snížení přívodu sodíku kuchyňskou solí, omezení alkoholu a kouření. Veliký význam má pravidelné cvičení. Doporučuje se asi třikrát týdně 30 minut aerobních sportů – rychlá chůze, běh, plavání, jízda na kole, aerobic; nevhodné je posilování. Sport navíc pomáhá uvolnění a je prevencí stresu. Antihypertenziva, léky na snížení krevního tlaku, nasazujeme u všech nemocných se systolickým TK nad 180 nebo diastolickým TK nad 100 mmHg a u ostatních pacientů, pokud režimová opatření nevedou po 2–6 měsících k poklesu tlaku pod 140/90. Volba léku závisí na řadě okolností. Především na přidružených onemocněních – prodělaném infarktu myokardu, srdečním selhávání, cukrovce, onemocnění ledvin, věku a dalších nemocech.

Komplikace hypertenze

Rozvoj komplikací je závislý na výši krevního tlaku při léčbě a na dalších rizikových faktorech. Dlouhodobě zvýšený krevní tlak nadměrně zatěžuje levou srdeční komoru, což vede nejprve ke zbytnění svaloviny srdeční (hypertrofii) a později k srdečnímu selhání. Dalšími orgány, které vysoký TK poškozuje, jsou ledviny a oči.
Pokud se vysoký krevní tlak kombinuje s nadváhou nebo obezitou, cukrovkou, vysokou hladinou cholesterolu, triglyceridů nebo kyseliny močové a vy nevěnujete dostatečnou pozornost radám lékaře ohledně režimových opatření a léčby, dochází k urychlenému rozvoji aterosklerózy. Vlivem postižení tepen aterosklerózou dochází k jejich zužování a nedokrevnosti cílových orgánů. Při ateroskleróze tepen srdce dochází k ischemické chorobě srdeční, která se projevuje bolestmi na hrudníku při námaze nebo infarktem myokardu. Důsledkem infarktu pak může být selhávání funkce srdce. Postižení mozkových tepen může vést k cévní mozkové příhodě s poruchami hybnosti, řeči, sluchu, rovnováhy. Ateroskleróza tepen v očích vede k postupné ztrátě zraku, v ledvinách k zhoršování funkce ledvin.

Prevence

Riziko vzniku nebo zhoršování již přítomné arteriální hypertenze snížíte především dodržováním zdravého životního stylu. Důležité je udržování ideální tělesné hmotnosti racionální stravou s omezením tučných pokrmů a dostatečným přísunem zeleniny, ovoce a vlákniny. Pravidelně cvičte, doporučujeme tělesnou aktivitu aerobního typu (běh, plavání, cyklistika, aerobik). Měli byste také snížit přísun soli a alkoholu a samozřejmě nekouřit. Důležité je umět relaxovat a zvládat stres. Pokud již vysoký tlak máte, měli byste, kromě výše uvedených doporučení, důsledně dodržovat doporučenou léčbu a její dávkování a pravidelně navštěvovat svého lékaře.
Pro každého hypertonika by mělo být samozřejmostí domácí měření krevního tlaku. Je možné ho provádět prostřednictvím spolehlivého tlakoměru, který by měl být součástí vybavení domácí lékárničky podobně jako teploměr. S jeho výběrem vám pomohou v lékárně nebo prodejně zdravotnických potřeb.

autor:

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Jindřich

Armáda doktorských krétenů,debilů a dementů,vraždících naše občany.A občané?Ovce,co si nechají všechno líbit.Co to je?To jsou Cheopsovy pyramidy?Né, hromady mrtvol po léčení našimi lékaři.Technik ve výtahu.Lékaři mi zabili mámu,bojím se o tom mluvit.Prodavač rybářských potřeb.Mámu mi vrátili z nemocnice po banálním vyšetření.Za 10 dní umřela na otravu krve.Důchodce v Penny.Manželku posílali s nádorem na mozku na psychiatrii.Zemřela.Žena středního věku.Zprasili mi gyretáž.Starší žena na Bulovce.PL mi nechtěl udělat rentgen,je to moc drahý.Zde mi našli sraženou krev v břiše.Prodavačka v Tescu.Zmrzačili mi dceru.Bojím se o tom mluvit.Odposlechnuto,toto se nikdy neobjeví v tisku.Oni se bojí.Proboha přoč nejsme jako Islanďané,Řekové,Španělé,Argentinci!!!!Na Islandu občané svrhli vládu,navrhli a v referendu schválili ústavu a teď soudí Kalousky.Osobní zkušenosti.Doktorská svině,zrůda MUDr.Maria Quispeová-Sotová,která na Vás pošle bumpingové vrahy,kteří Vám v bytě otráví léky,potraviny a snad i vzduch.Jenom jste si nevzali na 120/80 její dealerský RAMIPRIL.Aby jste pochopili.ARGININ,který beru nejen snižuje krevní tlak,ale regeneruje cévy.Ty pak máte jako tunely pod Mont Blanc a krev se valí jako Amazonka.Jste plni síly,energie.Navíc léčí ledviny,cukrovku,astma,zvyšuje imunitu,likviduje LDL cholesterol,rozpouští kr.sraženiny.Ženská antikoncepce podstatně zvyšuje účinek,arginin sníží tlak i tep,většinou zvýšený HA(viz video omronu na Rapidshare pod lékaři).Arginin 1,5 hod.před a po jídle.Odstraní riziko sraženin.A RAMIPRIL?Způsobuje cirhozu jater,poškozuje ledviny,zhoršuje astma,snižuje imunitu,způsobuje zůžení cév v mozku,sraženiny,poškozuje kostní dřeň a tím krvetvorbu a další.Závěr.ČR v poslední fázi debilistánu,plynule přecházející do krétenistánu.Dementi na všech úrovních řízení této nešťastné země.Důkazy na stahuj,ulož to Rapidshare pod lékaři a NWO.

Reagovatpoděkovatnahlásit

12. července 2011, 04:01:50


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Měli jste někdy potíže s nespavostí?
Zatím hlasovalo 284 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Vladislav (Zánět spojivek) 25. března 2017, 10:46:59

    Jak kapky ti dal, nebo spis poradil? :) Já mám allergodil a super :) https://allergodil.drmax.cz/ Diskutovat

  • Jean (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 23. března 2017, 11:56:06

    V poslední době stále více lidí trpí zánětem nervů (neuritida/polyneuritida), nejčastěji… Diskutovat

  • Marika (Zkušenosti s léčbou akné) 22. března 2017, 16:26:01

    Za 60koruk mast? to je nejak málo, ne? Uz jsem taky vyhodila nemálo penez nźa kosmetiku, ale… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.