Inzerce

Jáchym skončil kvůli rýmě v nemocnici

12. července 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 6691x

Ucpaný nos při rýmě je pro malé děti mnohem větší komplikací než pro dospělé hlavně proto, že neumí dýchat ústy. To dokazuje i příběh malého Jáchyma, kterého vyděšená babička odvezla s rýmou pro jistotu do nemocnice. Nakonec to nebyl jen nepříjemný zážitek: Jáchymovi rodiče od té doby vědí, že jim při jeho rýmě dobře poslouží slaná voda, správná poloha při spánku a speciální nosní kapky pro kojence a malé děti.

foto: shutterstock.com

„Jáchymkovi bylo asi sedm měsíců, když dostal svoji první rýmu. Začalo to malým kýchnutím, které se změnilo ve čtrnáct dní nervů,“ vzpomíná Jolana. „A jednoho večera skončil dokonce v nemocnici.  Byli jsme s manželem u známých a hlídala babička. Tak kolem deváté se ozval telefon, ve kterém nám  oznamovala, že musela malého odvézt do nemocnice, že se dusí. Ukázalo se ale, že babička jen neměla nervy použít odsávačku, tak dala malého spát bez uvolněného nosu. Asi za hodinu začal chroptět a dusit se, takže sedla do auta a bez váhání jela hledat doktora,“ vypráví Jolana.

Tahle nepříjemná zkušenost s obyčejnou rýmou měla i svůj příznivý dopad. „V nemocnici sloužila starší paní doktorka, která nám ukázala, jak malému vykapat nos slanou kojeneckou vodou, poradila, že mu při rýmě máme zvednout postýlku, aby spal s hlavou výš. Nakonec nám doporučila i nosní kapky. Do té chvíle jsem žila v představě, že se pro tak malé děti nehodí, ale vysvětlila mi, že existují speciální varianty pro takhle malé děti,“ uzavírá Jolana.

Rýma je pro dítě větší komplikací než pro dospělého. Malé děti nezvládnou dýchat ústy, takže ucpaný nos je pro ně zásadní komplikací. „Pak je výhodné použít nosní kapky, kterých je na trhu velký výběr a jsou k dostání v lékárnách bez předpisu,“ radí dětská lékařka MUDr. Pavla Koželuhová z Plzně. Ta také upozorňuje na to, že maminky musí dát pozor na správnou aplikaci kapek do nosu. „ Nedoporučujeme kapky aplikovat déle než 10 dní, poté mohou mít nežádoucí účinky na sliznice,“ varuje.

Pokud mají malé děti rýmu bez zvýšené teploty, pak je lepší, když chodí ven. To neplatí pro pobyt na slunci, naopak by měly zůstat ve stínu. „Chladnější vzduch zmírňuje otok sliznice a dítěti se lépe dýchá. Ovšem pozor, neznamená to, že dítěti s akutní rýmou doporučujeme například jít se ochladit do rybníka. Maminkám doporučujeme držet dítě v klidu, dopřát mu dostatek tekutin, vitamínů a vysadit ze stravy mléko, které zahleňuje,“ radí lékařka. Je třeba si také uvědomit, že rýma netrvá jen týden, ale u malých dětí může doznívat a protáhnout se na dva a více týdnů.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Inzerce https://family-care.mobi/?utm_source=ordinace&utm_medium=banner2
Anketa
Jste spokojeni s kvalitou praktických lékařů?
Zatím hlasovalo 29 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Karina (zoloft za neurol) 16. října 2017, 20:03:38

    Také mám Zoloft a nemám s ním dobré zkušenosti, moc nepomáhá, beru ho na depresi, ale… Diskutovat

  • Biba (Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)) 12. října 2017, 21:04:31

    Lenko, přijměte prosím upřímnou soustrast. Po nějaké době jsem se sem podívala a… Diskutovat

  • JiB (Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)) 14. října 2017, 17:10:25

    Drahá Mariko, upřímnou soustrast. prožila jste stejně těžké chvíle, jako mi všichni tady… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.