Inzerce

Jak je to s hlášením úrazu zdravotní pojišťovně

3. září 2016, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 1913x

Jak je to s povinností hlásit zdravotní pojišťovně úraz zaměstnance v zaměstnání či žáka ve školském zařízení? Jaké formuláře máme použít a do kdy musíme úraz hlásit?

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM
779 Kč

Zaměstnavatelé obecně jsou povinni příslušné zdravotní pojišťovně zasílat kopie záznamů o pracovních úrazech, a to najednou za uplynulý kalendářní měsíc, vždy nejpozději do pátého dne následujícího měsíce. Při nesplnění této povinnosti, kterou ukládá zákon o veřejném zdravotním pojištění v § 45, odst. 4, může příslušná zdravotní pojišťovna uložit zaměstnavateli pokutu až do výše 100 000 Kč.

Čtěte také: Úraz nebo nemoc na zahraniční dovolené

Pracovní úraz zaměstnance – způsob evidence úrazů, hlášení a zasílání záznamu o úrazu – řeší nařízení vlády ČR č. 170/2014 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 201/2010 Sb.

Ve vztahu ke zdravotní pojišťovně platí, že zaměstnavatel musí zaslat „Záznam o úrazu“ nejpozději do 5. dne následujícího měsíce té zdravotní pojišťovně, u které je zaměstnanec s pracovním úrazem pojištěn. Následně zpravidla zasílá ještě „Záznam o úrazu - hlášení změn“, pokud nastanou nové skutečnosti, a to také nejpozději do pátého dne následujícího měsíce. Tímto hlášením změn zaměstnavatelé obvykle oznamují ukončení pracovní neschopnosti zaměstnance. Jde-li o smrtelný pracovní úraz, musí ho zaměstnavatel příslušné zdravotní pojišťovně jednak bez prodlení ohlásit, a jednak jí musí zaslat záznam o úrazu nejpozději do 5 dnů ode dne, kdy se o úrazu dozvěděl.

„Záznam o úrazu“ i „Záznam o úrazu – hlášení změn“ zasílá zaměstnavatel elektronicky nebo v listinné podobě. K elektronickému podání lze použít tiskopis podle přílohy č. 1 a přílohy č. 2 nařízení vlády ČR č. 170/2014 Sb. Tiskopisy jsou ke stažení také na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí http://www.mpsv.cz/cs/9907.

Školní úraz řeší vyhláška Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. 57/2010 Sb., která upravuje vyhlášku č. 64/2005 Sb., o evidenci úrazu dětí, žáků a studentů. Postup školy nebo školského zařízení ve vztahu ke zdravotní pojišťovně je u těchto úrazů obdobný jako u pracovního úrazu.

Hlášení o úrazu je třeba podat bez zbytečného odkladu. Ve vyhlášce není zmíněna zdravotní pojišťovna – hlášení se podává zákonnému zástupci nezletilého žáka, komerční pojišťovně, u které je škola nebo školské zařízení pojištěno pro případ své odpovědnosti za škodu vzniklou na životě a zdraví žáků, ale třeba i Policii ČR, pokud by mohlo jít o trestný čin nebo přestupek, nebo jde-li o smrtelný úraz. Zdravotní pojišťovně žáka zasílá škola nebo školské zařízení záznam o úrazu nejpozději do 5. dne následujícího měsíce. U smrtelného úrazu jí musí zaslat záznam o úrazu do 5 pracovních dnů po podání hlášení.

Čtěte také: Od července do září můžete změnit svou stávající zdravotní pojišťovnu. Jak na to?

Formulář „Záznam o úrazu (dítěte, žáka, studenta)“ je přílohou zmíněné vyhlášky č. 57/2010 Sb., nebo je k dispozici na stránkách České školní inspekce http://www.csicr.cz/cz/Ucitele-a-skoly/Zaznamy-o-urazech/Urazy---zakladni-informace-a-elektronicky-formular.

 

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Anketa
Měl by stát a zdravotní pojišťovny podle vás více přispívat na léčbu celiakie?
Zatím hlasovalo 60 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Petra (Hepatitida C a těhotenství) 21. května 2017, 11:54:02

    Dobry den,chci se zeptat pokud ma novorozenec protilatky na hep.c a matka byla pred otehotnenim… Diskutovat

  • Majdalen (vypadává ní vlasů) 23. května 2017, 22:33:10

    http://www.forcapil.cz/#slozeni Tady píší, že by se měli jíst 2 tobolky denně. Brali jste to… Diskutovat

  • Květa (Projímadle) 18. května 2017, 18:03:07

    Dá se užívat i dlouhodobě, není návykový, dá se dobře dávkovat (sirup) po lžících,… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.