Inzerce

Jak léčit tenisový loket?

4. května 2007, MUDr. Pavel Poštulka   |   přečteno: 85435x

Jak léčit tenisový loket? Dosavadní léčba: 3x obstřik, léky proti zánětu a bolesti, rehabilitace ultrazvukem. Karolína

Z Vašeho dotazu usuzuji, že k žádnému zlepšení při dosavadní léčbě nedošlo. Jsem rozhodným odpůrcem obstřiků a zvláště obstřiků v oblasti lokte. Těch několik pozitivních a dlouhodobých výsledků nemůže vyrovnat dlouhodobé obtíže a komplikace, které obstřiky u většiny takto léčených přináší. Tzv. tenisový loket je vlastně zánětem úponu svalu předloktí v oblasti lokte. Vznikne přetížením např. při tenise (odtud získalo onemocnění svůj název), ale také při jiných činnostech (např. šroubování, sekání dříví atd). V první fázi se jedná o prostý zánět. Pokud není zavedeno včasné a správné léčení, zánět přechází v postupnou degeneraci úponu a jeho vápenatění. V této fázi jsou již bolesti prakticky trvalé a téměř nereagují na žádnou léčbu.

Po letech zkušeností jsem přesvědčen, že obstřiky, zvláště pomocí kortikosteroidů (např. Kenalog aj.), sice urychlí vstřebání zánětu, ale také urychlí tvorbu degenerace úponu. Výsledkem jsou tzv. vystouplé kosti na lokti, kdy měkké tkáně atrofují a obrysy kosti tak vystoupí. Také změna zabarvení kůže v oblasti obstřiku. Vše je doprovázeno neustupující bolestí. Navíc se vytváří poruchy i v průběhu svalu samotného, nejen v oblasti úponu. V této fázi je již konzervativní (neoperační) léčení obtížné a dlouhodobé. Někdy je nutné provést i operační řešení.

LÉČENÍ: Vyzkoušenou a spolehlivou metodou je kombinace ozáření pulsním magnetickým polem a laserem. Léčit je třeba nejen úpon, ale i bolestivé body ve svalech. Léčení musí být dostatečně dlouhodobé. V mé ordinaci jsme vyvinuli metodiku léčení, která v první (zánětlivé) fázi onemocnění přináší téměř 100% efekt. V pozdější (degenerativní) fázi má naše metoda rovněž dostatečný léčebný efekt (v případě, že loket nebyl obstřikován). Po obstřicích se léčba protahuje a procento úspěšných případů se snižuje. I přesto jsme zaznamenali vyléčení v několika případech, které na začátku velkou naději neměly. Dalším krokem, pokud konzervativní metody selžou, je samozřejmě operace.

autor: MUDr. Pavel Poštulka

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Jituš5 poděkování

Absolvovala jsem ultrazvuk, ten potíže zhoršoval. Nyní po týdnu již druhý obstřik. Po přečtení článku o obstřiku jsem z toho rozpolcená. Nevím, co si o postupu lékaře myslet? Aplikoval meso s Dipro.

Reagovatpoděkovatnahlásit

27. února 2009, 13:07:19

Hana Burešová8 poděkování

Pěkný večer! mám asi dva roky problém s tenisovým loktem. Jen během jednoho roku jesm dostala 6. obstřiků a již sjou projevy trofických změn a ruka bolí dál, můj lékař mi již navrhoval operační řešení. byla jsem i u druhého lékaře zkonzultovat, jestli operaci posdtoupit, či né a ten mi navrhoval nejdřív provést artroskopii, než první řezat. A tak nevím co mám podstoupit, jestli rovnou operaci nebo artroskopii, prosím o radu nezavislého lékaře.Předem moc děkuji za odpověď s pozdravam H.B

Reagovatpoděkovatnahlásit

15. července 2011, 21:22:44


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 95 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Michal (Rivotril) 19. října 2018, 16:38:48

    Jak se máte?  Diskutovat

  • Samková (Křivice - vitamín D) 15. října 2018, 16:56:25

    Tak to si ho taky zajdu koupit a vyzkouším, děkuji  Diskutovat

  • Marika (Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)) 17. října 2018, 12:14:15

    Romanka mám dvoch kamarátov s diagnózou ako má Vaša maminka. Jeden s tým žil 20 rokov… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.