Inzerce

Jak ochránit v zimě dětské oči

4. března 2016, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 1239x

V zimě působí na dětské oči mnoho faktorů: nejen přímé slunce, ale i jeho odraz od sněhu, vyšší UV záření, poletující sníh, mrazivý vítr, ale i přechody mezi suchými přetopenými místnostmi a studeným vzduchem venku.

foto: shutterstock.com
Své oči musíme před UV zářením chránit po celý rok, neboť naše oči ohrožuje nejen v létě, ale i v zimě. Mnohdy si lidé myslí si, že slunce nesvítí, protože není vidět, ale světelné UV paprsky prochází stále stejně. Naopak, pokud jsme v horských oblastech, jsme UV záření vystaveni dokonce více. Důvodem je, že je zde řidší vzduch, který propouští do atmosféry více utrafialového záření a zároveň se UV paprsky odráží od sněhu a tím jsou vaše oči vystaveny vlastně téměř dvojnásobnému UV záření.

Pokud v zimě oči vystavíte dlouhodobému silnému UV záření, může je postihnout prudký zánět spojivek či poškození rohovky, které se projevuje zánětlivou reakcí se silnými bolestmi očí, zarudnutím, slzením a zároveň jsou oči citlivé na světlo. Dále UV záření může kromě vrchních vrstev oka poškodit i čočku a zapříčinit tak šedý zákal nebo se může poškodit sítnice. V českých podmínkách je riziko s ohledem na nadmořskou výšku menší, ale při výletech do Alp bychom neměli nic podceňovat. Proto je důležité na vhodnou ochranu očí myslet dopředu a mít na horách kvalitní sluneční brýle s vysokým UV ochraným faktorem. Zvláště pak u dětí, které navíc mají širší a průhlednější čočku, a proto jsou jejich oči o to zranitelnější.

Čtěte také: Zánět spojivek u dětí

Jak vybrat správné sluneční brýle

Při výběru slunečních brýlí je důležité se zaměřit na několik faktorů:

1. UV filtr

UV filtr by měl mít číslo 400 nanometrů. UV filtr s touto vlnovou délkou poskytuje 100% systém ochrany. Nepropouští ultrafialové světlo rizikové vlnové délky.

2. Propustnost světla

Existuje 5 stupňů normalizovaných kategorií slunečního filtru, značených od 0 do 4. Číslo vyjadřuje propustnost světla - čím je kategorie filtru vyšší, tím čočka propouští méně světla a je tmavší

 • 0 - Bezbarvý nebo velmi světlý filtr. propustnost světla 80-100%
 • 1 - Světlý filtr, propustnost 43 – 80%
 • 2 - Středně tmavý filtr, propustnost 18 – 43%
 • 3 - Tmavý filtr, propustnost 8 – 18%
 • 4 - Velmi tmavý filtr, propustnost 3 – 8%, vhodný k moři a do hor, naopak nevhodný na řízení

3. Barva skel

Kromě intenzity zbarvení ú propustnosti světla je stejně důležitá i samotná barva čočky.

 • Žlutá a oranžová - ideální do mlhy a na sport (kolo, běh, lyžování). Tyto čočky jsou rozjasňující, dobře zvládají přechody mezi světlem a stínem.
 • Čirá - alternativa k žlutým či oranžovým čočkám. Slouží k ochraně zraku před UV zářením a dalšími okolními vlivy, jako je vítr a prach.
 • Hnědé a šedá - vhodná pro ochranu před ostrým sluncem, na pláž nebo do města.
 • Modrá - nevhodná na řízení (snižuje intenzitu zelené a červené barvy)
 • Gradientní čočky - horní tmavá část čočky plynule přechází do světlejší, ideální do města.

4. Konstrukce

Brýle musí perfektně sedět. Nesmí tlačit na spáncích, nesmí být úzké, nesmí tlačit na nos a řasy by se neměly dotýkat skel. Musíte z nich mít dobrý pocit, jedině pak, je budete rádi nosit a zároveň si nezpůsobíte nepříjemné bolení hlavy. Nezapomínejte, že brýle by měly chránit oko i ze stran, aby ani tudy nepronikalo sluneční záření.

Jak vybrat na hory správné brýle? 

Na hory bychom měli primárně vybírat brýle s UV filtrem 400, s filtrem propustnosti světla stupně 4, které jsou hodně zatmavené a blokují kolem 95 % slunečního záření. Na lyžování pak svému dítěti určitě pořiďte vhodné lyžařské brýle, které chrání oči nejen před slunečním zářením, ale i proti větru a prášícímu sněhu.

Čtěte také: Za některé zimní úrazy mohou i oční vady

Nejen slunce ohrožuje naše oči

V zimě je celkově venku suchý a mrazivý vzduch, který může dráždit naše oči, důsledkem čehož jsou slzící oči nebo naopak suché oči. Ty mohou být zároveň způsobeny i pobytem doma v často přetopených místnostech nebo přechody z tepla do zimy. Nejvhodnějším řešením pro suché či slzící oči jsou zvlhčující kapky a ochranné brýle při pobytu venku. Na suché oči je vhodné si domů pořídit také zvlhčovače vzduchu.

banner_ks_poradna.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Máte zkušenosti se syndromem vyhoření?
Zatím hlasovalo 8 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Jarek (Máte někdo zkušenosti s novým lékem CHAMPIX?) 16. června 2017, 21:18:55

  Ahoj všichni,co se rozhodli nekouřit s pomocí champixu. Já jsem přestal před třemi měsíci.… Diskutovat

 • andy (Odchlípení sítnice (Amotio retinae)) 17. června 2017, 14:37:09

  hlavne si vaz zdrave druhe oko!! a davaj pozor na otrasy ,nerob nic adrenalinove.vsade velky pozor… Diskutovat

 • Biba (Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)) 15. června 2017, 19:32:20

  Jak se JiB cítíte? Mně dnes bylo celý den moc smutno, ale konečně jsem se dozvěděla, co má… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.