Inzerce

Jak okamžitě řešit problém úniku moči

24. listopadu 2006,   |   přečteno: 13029x

Pokud trpíte únikem moči, neváhejte s návštěvou svého praktického lékaře.

foto: shutterstock.com

První, kdo by se měl dozvědět o vašich problémech, je lékař

Inkontinencí, tedy samovolným únikem moči, trpí až 57 % naší populace, především ženy vyššího věku. Toto onemocnění ale zdaleka není jen problémem starších lidí, v poslední době se posouvá i do nižších věkových kategorií. Díky pokrokům ve výzkumu existuje již v dnešní době na různé typy inkontinence účinná léčba. Nicméně mezi širokou veřejností panuje podvědomý stud o těchto problémech mluvit a svěřit se s nimi lékaři.

Jaké jsou příznaky inkontinence?

Inkontinence se dá zjednodušeně rozdělit na dva základní typy s odlišným způsobem léčby. Tzv. urgentní inkontinence se projevuje naléhavým a neodkladným nucením na malou, častým nucením přes den, ale i v noci. Druhý typ úniku moči, tzv. stresová inkontinence se projevuje únikem moči při zvýšení nitrobřišního tlaku při kašli, při chůzi, při smíchu nebo při vstávání ze sedu. Samozřejmě že oba typy se mohou prolínat, pak hovoříme o inkontinenci smíšené.

Na koho se obrátit?

Pokud trpíte některými z uvedených obtíží, nenechte se ovládnout přirozeným studem a navštivte svého praktického lékaře. Ten provede základní vyšetření a odešle Vás na další specializované vyšetření k odbornému lékaři - urologovi nebo gynekologovi.

Co mě čeká v ordinaci?

Netřeba se bát nějakých bolestivých vyšetření, lékař s Vámi detailně probere Vaše obtíže, může provést odběr krve a moči. Budete muset vyplnit tzv. mikční deník, kam se zaznamenává kolikrát denně jste museli na malou, v kolika případech došlo k úniku moči, kolik tekutin za den jste vypili a kolik moči jste za 24 hodin vymočili. V některých případech je potřeba vyšetřit močový měchýř optikou přes močovou trubici, ale toto vyšetření u žen je nebolestivé a díky moderní přístrojové technice ani u mužů nečiní větší problém. Po těchto vyšetřeních je většinou lékař schopen určit typ inkontinence a zvolit vhodnou léčbu.

Co dělat když léčba selže?

Samozřejmě ne ve všech případech je možné léčbou pacientům od samovolných úniků moči pomoci. I pro tyto případy dnes existuje řešení. V současnosti je na trhu několik kvalitních absorpčních pomůcek ve formě vložek, kalhotek apod. Díky svým rozměrům jsou diskrétní a nové absorpční materiály dokáží vstřebat i velké množství moči, takže nedochází k dráždění a rozmočení pokožky. Používání těchto pomůcek pomůže pacientům nabýt zpět pocit jistoty a sebedůvěry.

Kde absorpční pomůcky sehnat?

Dají se zakoupit ve většině lékáren či ve zdravotních potřebách. Pacienti, kteří mají prokázaný únik moči mají právo na předepsání těchto pomůcek. Poukaz předepíše praktický lékař nebo ambulantní specialista a v mnoha případech jsou tyto pomůcky poskytovány bezplatně nebo s malým doplatkem. Nestyďte se proto o svém problému mluvit a navštivte svého praktického lékaře. V dnešní době již není inkontinence neřešitelný problém.

Lékař vám může doporučit vložky či kalhotky například firmy TENA, které vám pomohou inkontinenci zvládnout. Pokud je máte zájem vyzkoušet, můžete získat vzorek zdarma.

autor:

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Laura

k doktorce jsem šla asi až po pěti letech kdy jsem měla tento problém, opravdu jsem se styděla i před rodinou. Nakonec mě ´manžel přemluvil a šla jsem. Doporučila mi at zkusím nehormonální přípravek Ive, ten užívám do teď a inkontinence postupně odezněla úplně. Skvělý pocit a hlavně jsem už zase klidná a v pohodě.

Reagovatpoděkovatnahlásit

26. října 2012, 20:11:50

Zuzana

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Reagovatpoděkovatnahlásit

31. října 2013, 23:06:48


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Měli jste někdy potíže s nespavostí?
Zatím hlasovalo 310 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jean (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 23. března 2017, 21:39:55

    :-) Diskutovat

  • Susan (Projímadle) 25. března 2017, 15:59:24

    Ano, tohle projimadlo je dobre...ale vzdy je opravdu nutné dodrzovat predepsane davkovani...i… Diskutovat

  • velvetka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 25. března 2017, 13:09:59

    ...tak nečekala jsem na Janinku, nazvala jsem to ... na obláčku... ...tak se zkoušejte… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.