Inzerce

Zimu lépe překonají astmatici, kteří mají svou nemoc „pod kontrolou“

16. ledna 2015, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 4276x

Přesto, že se za obecně nejtěžší období pro astmatiky díky kvetoucím loukám považuje léto, je pro ně zima neméně obtížnou částí roku. Nízké teploty či přechody z tepla do zimy mohou řádně potrápit dýchací cesty osob trpících astmatem.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz doporučuje

Situaci ztěžuje i skutečnost, že v zimě je zvýšený výskyt infekčních nemocí dýchacího ústrojí, jako je například chřipka ale i běžné nachlazení. Podle odborníků jsou na tom lépe ti pacienti, kteří mají svou nemoc pod kontrolou – dodržují léčbu a pravidelně užívají inhalátor.

Lépe jsou na tom pacienti, kteří mají astma tzv. pod kontrolou

Bohužel ani v zimním období se astmatici nemohou těšit na bezproblémové fungování. Řada z nich právě v nejchladnějších měsících zažívá nejkrušnější chvíle, protože některé spouštěče astmatu se ozývají právě v této době. Odborníci se shodují, že nejvíce astmatických záchvatů připadá, kromě srpna, právě na leden.

„Hůře jsou na tom v zimě ti pacienti, kteří mají obtíže i po zbytek roku. Spousta z nich mávne rukou, že se jedná jen o občasné problémy. Může se jednat o potíže s dýcháním či o záchvat jednou dvakrát měsíčně. Každý odborník na astma ale ví, že v takovém případě nemoc není pod kontrolou a pouze „čeká“ na chvíli, kdy se projeví rázněji,“ říká MUDr. Václava Bártů, Ph.D., vedoucí lékař plicního oddělení Polikliniky Budějovická (Medicon). Tou situací může být právě zima. Vyhnout se problémům mohou pacienti, kteří své astma naopak pod kontrolou mají. To znamená, že pravidelně užívají předepsaná léčiva a potíže mají jen velmi mimořádně.

Proč je zima pro průdušky tak špatná?

Plíce může uvést do stavu nepohody i samotný studený vzduch. Ten ostatně někdy vadí i zdravým lidem. U astmatiků se jeho dopad znásobuje. Zvláště, když je suchý. To pak na sebe astmatický záchvat nemusí nechat dlouho čekat. Potíže ale může způsobit nejen absolutní teplota vzduchu, ale i její prudké změny – například při přechodu z venkovního prostředí do vnitřního, kde je tepleji. K negativnímu působení nízké teploty přispívá i fyzická námaha. Pokud se astmatik půjde proběhnout v zimě, jeho plíce dostanou šok. Klíč k vyhnutí se těmto problémům přitom leží v dodržování nepříliš snadných zásad.

Jak poznat blížící se záchvat

 • Neobvykle dlouhotrvající kašel
 • Zkrácené vdechy a výdechy značící zúžené dýchací cesty
 • Hvízdavé zvuky při dýchání, sípání
 • Stahující pocit tíhy na hrudi
 • Ztížený mluvený projev

5 jednoduchých zásad pro zdárné překonání zimy

 1. Udržujte své astma pod kontrolou pomocí dodržování předepsané léčby a doporučení lékaře.
 2. Pokud víte, že vám zimní počasí nedělá dobře, vdechněte preventivně před odchodem z tepla 1x či 2x dávky z inhalátoru.
 3. Vždy mějte inhalátor po ruce, kdyby bylo nejhůř.
 4. Než vyrazíte ven, zjistěte si, jaké bude počasí, a vhodně se oblečte. Nezapomeňte na čepici, šálu a rukavice. Šálou si dobře zakryjte krk, ústa i nos, vdechovaný vzduch tak bude při dýchání ohřátý.
 5. Pokud v zimě cvičíte, nezapomeňte se před jeho započetím pořádně zahřát.
  I v tomto případě se můžete pojistit preventivním použitím inhalátoru.

Nebezpečná není jen nízká teplota

Kromě suchého studeného vzduchu a náhlých teplotních změn mohou astmatiky ohrozit i různá infekční onemocnění typická pro zimní období. Jedná se nejen o chřipku, ale i o běžné nachlazení. Po nakažení přechází plíce do "nouzového" režimu a projevy astmatu se zpravidla dodatečně zhorší. Od věci proto není zvážit očkování proti chřipce. Minimálním základem by však mělo být obezřetné chování s důrazem na hygienu – vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi, v prostředcích hromadné dopravy mít přes ústa či nos šálu, mýt si ruce několikrát denně a samozřejmě jíst stravu bohatou na vitamíny a další hodnotné látky.

Přečtěte si také

10 zásad jak se vyhnout chronické obstrukční plicní nemoci

Jak se v zimě vyvarovat onemocněním dýchacích cest?

Jak poznám černý kašel?

 

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 73 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Martin (Tenisový loket) 16. října 2018, 04:48:51

  Co se týká rázové vlny, pomohlo mi to tak na půl roků, to jsem měl opravdu klid. Nyní… Diskutovat

 • Jozef (Rivotril) 13. října 2018, 19:16:44

  Ahoj Peťka. Áno Miichal to tu vyklopil ako to vlastne je s rivo..... a ostanimi AD .Nemám… Diskutovat

 • aja (Atopický ekzém (Atopická dermatitida)) 17. října 2018, 18:48:50

  jojo o tom jsem slyšela, kamarádka s ekzémem taky takhle "bojuje"a prej docela… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.