Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Jak se vyhnout komářímu štípnutí

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 14010x )

Jestli se chcete komářímu štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy a nohavice. Odborníci totiž zjistili, že kromě potu nebo vůně piva lákají komáry i tmavé barvy.

shutterstock.com

Kdyby nebyli tak protivní svým bzučením a bodnutím, které nám uštědří, mohli bychom je obdivovat. Podle odborníků dovedou bez přestání létat až čtyři hodiny, rychlostí přes kilometr v hodině. Krev teplokrevných živočichů, člověka nevyjímaje, sají jen jejich samičky. Na své oběti číhají hlavně ráno a v časném večeru, kdy je dostatečně teplo a vlhko. Láká je k nám oxid uhličitý, který vydechujeme, stejně jako intenzita a pach našeho potu. Vědci také zjistili, že je láká vůně a vzhled – tedy převažující barva, kterou máme na sobě.

Víc poštípaní jsou tedy lidé s rychlejším metabolismem, ale i těhotné ženy a lidé s nadváhou – ti všichni vydechují o hodně víc oxidu uhličitého. Láká je ale i kyselina mléčná, kterou naše tělo produkuje při fyzické námaze a při cvičení, reagují i na aceton a estradion – vzniká při rozkladu estrogenu.

Poslední výzkumy prokazují, že přitažlivost pro komáry máme zřejmě už v genech, ale potvrzena byla i stará dobrá pravda, že jsou přitahováni k těm, kteří se napili piva.

Štípnutí je vstupní branou infekce

Štípnutí komára nemá většinou žádné následky – pokud nemluvíme o exotických zemích, kde přenáší nebezpečné choroby. Od komára tam můžeme chytit malárii, žlutou zimnici, encefalitidu.mTo je ten horší případ. Běžné je jen to, že po štípnutí dojde k zarudnutí, svědění a po několika hodinách reakce ustoupí zcela.

Jak ošetřit štípanec

Ideálním postupem při poštípání je místo vpichu vydezinfikovat a zabránit tak případné infekci. To platí hlavně u dětí, které jsou mnohem citlivější, a hlavně jim těžko zabráníme, aby si ránu neškrábaly. Pokud si do vzniklé rány vnesou špinavýma rukama infekci, může dojít k šíření bakteriální infekce – roli hrají streptokoky a stafylokoky. Rána se pak může zanítit, mokvat. Do rány se mohou dostat i viry – bradavice, herpes. Platí to hlavně v případě dětí, které mají oslabenou imunitu.

Prevence existuje – sítě, repelenty a dlouhé rukávy

Jestli se chcete komářímu štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy a nohavice.

Vyhněte se také přílišnému zapocení – takže je výhodné použít antiperspiranty.

Přečtěte si také

Dovolená ve zdraví aneb připravte se na léto

Svědění - aktuální téma nadcházející letní sezóny

Češi se naučili očkovat proti klíšťové encefalitidě

partner_1.png

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Monika

Já jsem se nikdy ničím nemazala a pak jsem tak taky vypadala :). Naposledy jsme měli u nás opékačku a ségra měla sebou novosil gel, mazala si štípance a říkala, že ji to po něm nesvědí a že chladí, vyzkoušela jsem ho i já a souhlasím ;-)


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Alergie
Partner rubriky Alergie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Atopický ekzém

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

Podávání Lactobacilla chrání před atopickým ekzémem

Atopický ekzém, alergickou rýmu a bronchiální astma řadíme mezi tzv. atopická onemocnění. Jejich výskyt v ekonomicky rozvinutých zemích neustále roste. Lékaři zatím s jistotou nevědí, čím je to způsobeno, někteří z nich se však domnívají, že na vině je nižší výskyt mikrobiálních infekcí u malých dětí.

Alergie

Když se řekne alergie, vybaví se každému buď uslzený, usmrkaný a kýchající člověk v pylové jarní a letní sezóně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce