Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Jak vzniká kýla

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 31405x )

Na břišní stěně se již od narození nacházejí místa, která mohou přirozenou cestou slábnout. K oslabení jiných oblastí dochází působením různých faktorů, například v důsledku operace, zranění, těhotenství, stárnutí nebo námahy.

shutterstock.com

Na břišní stěně se již od narození nacházejí místa, která mohou přirozenou cestou slábnout. K oslabení jiných oblastí dochází působením různých faktorů, například v důsledku operace, zranění, těhotenství, stárnutí nebo námahy. Většina tříselných kýl, které se objevují u dospělých, vzniká v důsledku námahy břišních svalů, které jsou oslabené věkem nebo vrozenými faktory.

, kudy může vnitřní výstelka břišní dutiny tlačit na oslabenou oblast. Na tuto výstelku může naléhat střevní klička nebo část tukové tkáně a vytváří se vak. V tomto okamžiku ještě vůbec nemusíte tušit, že ve vašem těle vzniká kýla, i když můžete cítit pálení nebo píchání.
Tím, jak střevní klička tlačí na vak vytvořený oslabenou břišní výstelkou, se u vás může vytvořit zvenku viditelná bulka. Při začínající kýle může tato bulka při poloze vleže vymizet, protože stále ještě jde o reponibilní kýlu.

Střevní klička však často uvízne a bulku pak již nelze zatlačit zpět. V takovém případě se u vás vytvořila bolestivá nereponibilní kýla.
Kýly se někdy mohou tvořit po obou stranách břicha nebo třísel. Tyto obtíže označujeme jako oboustranné kýly.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Kýly

Vznik kýl souvisí s celkovou stavbou břišní stěny, která je tvořena směrem z vnitřní strany tenkou pobřišnicí, pevnými vazivovými vrstvami (fasciemi), svaly a vrstvami podkožního tuku a kůže, avšak v některých místech je již od narození břišní stěna u každého zeslabena a v těchto místech se pak kýly nejčastěji vyskytují.

Kýla - banalita nebo skryté nebezpečí ?

Od první zmínky, jíž bylo vyobrazení léčby uskřinuté kýly v Chamurabiho zákoníku před 3700 lety se postoj k této banální afekci, otvoru ve stěně břišní, kterým vystupuje obsah břicha navenek pod kůži, nijak zásadně nezměnil.

Historie a metoda léčby kýl

Kýla se historicky řešila různě, až roku 1882 Bassini přišel s metodou, která byla široce přijata. Šlo o sešití okrajů defektů a štěrbin a vrstev stěny břišní, takže zanikl otvor – kýlní branka a výchlipka (vak) byl odstraněn a zašit. Tento princip se držel na výslunní 75 let.

Co je to laparoskopie?

Laparoskopickou metodiku lze obecně použít i při vyšetřování či operaci v jakékoliv tělní dutině. Jmenuje se pak samozřejmě jinak ale jedná se o stejný princip (např. artroskopie pro nitrokloubního výkony torakoskopie nebo videotorakoskopie (VTS) pro totéž v dutině hrudní, mediastinoskopie pro oblast mezihrudí, cystoskopie pro oblast močového měchýře apod.).

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce