Inzerce

Jaké jsou příznaky děložního myomu?

23. února 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 4578x

Myomy jsou jedním z nejčastějších gynekologických problémů. V některých případech probíhají zcela bezpříznakově, žena o nich neví a k jejich diagnostice dojde náhodně během gynekologického vyšetření, kdy myom lékař objeví ultrazvukovým vyšetřením. U části žen však mohou být příčinou celé řady potíží.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz doporučuje
SKLADEM EXTERNĚ
132 Kč

Děložní myomy jsou nezhoubné nádory, vyrůstající z děložní svaloviny, které postihují až 40 procent žen v produktivním věku. Někdy nemusí způsobovat žádné potíže, jindy se ale projevují závažnými příznaky a mohou vést až k neplodnosti či anémii. Myomy jsou nezhoubné nádory, které vznikají v lidském těle v orgánech tvořených hladkou svalovinou. Nejčastěji se nacházejí v děloze. Postihují 20 - 30 % žen ve věku nad 35 let. Je známo, že jedna třetina žen s děložními myomy trpí menstruačními obtížemi. Příčina vzniku těchto nezhoubných děložních nádorů není zcela jasná. Zásadní roli při jejich vzniku hrají ženské pohlavní hormony, dědičné, rasové a geografické faktory.

Příznaky děložních myomů

Příznaky děložních myomů závisí mj. na jejich lokalizaci a velikosti.

Nepravidelná menstruace

O nepravidelné krvácení jde, je-li delší než sedm dní, přichází méně než tři týdny od začátku předchozí menstruace nebo se objevuje mezi jednotlivými menstruacemi či po pohlavním styku. Někdy se takto projevují myomy, které dráždí děložní sliznici (endometrium) a narušují reprodukční cyklus.

Silná menstruace

Silnější menstruační krvácení může vést k chudokrevnosti z nedostatku železa, k únavě a dušnosti.

Bolestivá menstruace

Myomy někdy způsobují obtížné nebo bolestivé krvácení během menstruace, protože dráždí dělohu (uterus) a zvětšují její velikost.

Bolesti v pánvi a pocit tlaku v žaludku

Tyto potíže způsobují zejména velké myomy, které mohou být příčinou bolesti či otoku v oblasti pánve, v dolní části zad a nohou.

Časté močení a zácpa

Pokud vás trápí časté a obtížné močení, může jít o důsledek myomů, které tlačí na močový měchýř.
Stejně tak mohou myomy tlačit na tlusté střevo a vést k zácpě, plynatosti a bolestem při pohybu střev.

Bolesti během pohlavního styku

Pokud myomy rostou v blízkosti vaginy nebo krčku dělohy, způsobují bolesti během pohlavního styku, což negativně ovlivňuje partnerské vztahy.

Kromě toho ale myomy mohou způsobovat srůsty, mohou deformovat dělohu a mohou být příčinou opakovaných potratů i toho, že žena nemůže otěhotnět,“ uvádí MUDr. Kateřina Veselá Ph.D., ředitelka centra Repromeda. Z pohledu plodnosti ženy je důležité uložení myomu, jeho velikost, případně četnost.
„Problémy s plodností souvisejí zejména s myomy, které se vyklenují do děložní dutiny,“ dodává lékařka.

Trpíte-li některým z uvedených příznaků a obáváte se, že je způsobuje myom, navštivte svého lékaře.

Diagnostika děložního myomu

Myomy zůstávají v mnoha případech nerozpoznány, protože jsou často bez příznaků. Někdy je lékař objeví při běžném gynekologickém vyšetření. Rychlé vyšetření případné přítomnosti myomů lze provést při tzv. bimanuálním vyšetření (vyšetření dvěma rukama), při kterém zasune lékař prsty jedné ruky do pochvy a přitom druhou rukou pohmatem zvenku přes dolní část břišní stěny tlačí dělohu k prstům ruky, které jsou v pochvě.

Pokud má lékař podezření na myomy, může provést přesnější vyšetření, pomocí kterých lze diagnózu potvrdit. Přítomnost myomu lze s jistotou potvrdit pomocí zobrazovacích vyšetřovacích metod, v dnešní době především ultrazvukem. U objemnějších myomů může ultrazvukové vyšetření být nepřesné, v těchto případech poskytuje detailnější popis magnetická rezonance. V praxi se však využívá málo pro svou vysokou cenu a horší dostupnost. Jen výjimečně je pak nutné k upřesnění nádoru provést endoskopické vyšetření dělohy (hysteroskopii).

Léčba děložního myomu

Pokud myomy nezpůsobují žádné obtíže a jejich velikost se nezvětšuje, stačí pouze docházet na pravidelné kontroly k obvodnímu gynekologovi. V opačném případě je nutno přistoupit k léčbě. Léčba děložních myomů závisí na mnoha faktorech, a to na jejich velikosti, uložení, na věku ženy a na tom, zda plánuje těhotenství či ne. Možnosti léčby byste měla probrat se svým lékařem nebo gynekologem.

Zdroj: www.webmd.com

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití.
Čtěte pečlivě příbalovou informaci.
Při těhotenství a v průběhu kojení vždy konzultujte užívání Wobenzymu s lékařem.
Více informací: www.wobenzym.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 440 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Kristian (Rivotril) 14. prosince 2018, 02:52:19

    Jožko ďakujem Ti za veľmi užitočné rady,lebo ono neni nad to,keď to niekto ako Ty skúsil na… Diskutovat

  • Dana Bolova (AKNÉ) 14. prosince 2018, 10:52:29

    Garnier je pořád dobrý na akné a ještě dermo kosmetika. Diskutovat

  • Knezi (TRITTICO AC) 14. prosince 2018, 12:04:01

    Mne po trittiku nefunguje sex Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.