Inzerce

Kdo je ohrožen nedostatkem vitaminů a minerálů?

4. května 2007, Hana Černá-Šípkova   |   přečteno: 9971x

Za normálních okolností zajistí všechny potřebné živiny dostatečně pestrá strava. Existují však lidé, u nichž příjem vitaminů a minerálních látek ve stravě dostačující není. Jsou to zejména ženy a děti v některých fázích života, senioři, lidé držící redukční dietu, někteří chronicky nemocní a také kuřáci.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Za normálních okolností zajistí všechny potřebné živiny dostatečně pestrá strava. Existují však lidé, u nichž příjem vitaminů a minerálních látek ve stravě dostačující není. Jsou to zejména ženy a děti v některých fázích života, senioři, lidé držící redukční dietu, někteří chronicky nemocní a také kuřáci.

Ženy

Těhotenství a kojení klade zvláštní nároky na výživu ženy - například potřeba vitaminů je v této době zvýšena o 30 až 100 procent. Ženy během těhotenství a kojení potřebují zejména více vitaminu C, B1, B2, B6, kyseliny listové, železa, zinku, jódu, vápníku a hořčíku. Ženy užívající hormonální antikoncepci by měly dbát na dostatečný přívod vitaminu E, C, beta-karotenu a vitaminů skupiny B, zejména kyseliny listové.

Adolescenti a děti v období růstu

V období růstu a dospívání se zvyšují nároky organismu na energii a živiny potřebné pro tvorbu nových tkání. Jedná se především o kyselinu listovou, vitamin B1, B2, železo, vápník a jód.

Senioři

V souvislosti se změnou životního stylu a stravovacích zvyklostí dochází u starších lidí často k deficitu některých látek. Také určitá onemocnění, ve větší míře se vyskytující u starších osob, mohou být příčinou deficience některých nutričně důležitých látek. Senioři mají zvýšenou potřebu beta-karotenu, vitaminu D, C, E, B1, B2, B6 a vápníku.

Lidé na redukční dietě

Při redukčním režimu 1500 kcal je velice těžké dodržet přísun všech potřebných živin. Při déletrvající redukční dietě, kdy je omezena konzumace lipidů, může dojít zejména k nedostatku lipofilních vitaminů (vitamin A, D, E, K). Pokud není součástí diety zvýšená spotřeba ovoce a zeleniny, je denní konzumace multivitaminových preparátů s minerálními látkami v podstatě nezbytná.

Chronicky nemocní

Lidé s onemocněním trávicího traktu, s poruchou absorbce tuků, diabetici a nemocní dodržující určitou dietu (např. bezlepkovou) mohou v důsledku omezených stravovacích možností trpět nedostatkem vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Po konzultaci s lékařem by měli užívat některý speciální preparát, který nedostatky stravy eliminuje. Například pro diabetiky se doporučuje zvýšit příjem vitaminu C, E a vitaminů skupiny B. Vitamin C je významný antioxidant a navíc se podílí na tvorbě kolagenu - látky, která dává pružnost cévám. Kromě toho vyšší obsah glukózy v krvi brání přívodu vitaminu C do buněk. Lidé s tukovou malabsorbcí potřebují doplnění vitaminů rozpustných v tucích (především vitamin A, D a E). Lidé s dispozicemi ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění by měli dbát na dostatečný přívod antioxidačních vitaminů (vitamin C a E), kyseliny listové a vícenenasycených mastných kyselin. Při prevenci a léčbě osteoporózy je nutný nejen přísun kalcia, ale také doplnění látek, které umožňují jeho vstřebání a využití. Jedná se např. o vitaminy D, K1, B6. Potravní doplňky tedy mohou být preventivním nebo podpůrně terapeutickým prostředkem. V případě nemocných lidí je však vždy nezbytná individuální konzultace s ošetřujícím lékařem.

Kuřáci

Silní kuřáci potřebují především více antioxidantů, např. potřeba vitaminu C je oproti nekuřákům o 30 až 35 procent vyšší (někteří autoři udávají až třikrát vyšší). Dále potřebují více vitaminu E a kyseliny listové.

autor: Hana Černá-Šípkova

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Janka

piju minerálky, zvlášť Ondrášovku kvůli nízkému obsahu soli, můžou jí i moje děti

Reagovatpoděkovatnahlásit

27. srpna 2010, 14:31:23


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Kterých zdravotních problémů se v létě bojíte nejvíce?
Zatím hlasovalo 1181 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Gabča (Vrásky u očí) 16. července 2018, 22:15:36

    Chtěla bych tam jít na botox. Takže s čím máš na klinice zkušenost, jestli bylo vše v… Diskutovat

  • Hana (Neuropatie) 16. července 2018, 07:28:31

    Mám neuropatii dolních končetin po chemoter. Užívám Lyricu cca necelý rok....hrozně… Diskutovat

  • Jitk (Jak zvládnout rýmu u kojenců?) 13. července 2018, 21:25:29

    Já jsem.brala chlorellu cele tehotenstvi a me dite ma rymu už po druhe a to je mu 5 měsíců :)… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.