Inzerce

Co znamená, když se objeví krev ve stolici

17. února 2010, aktualizováno 12. listopadu 2012, MUDr. Jiří Štefánek   |   přečteno: 514307x

Stopy krve na toaletním papíru by vás měly nasměrovat do ordinace vašeho lékaře. Nejčastěji se bude jednat o hemoroidy. Krev ve stolici je ale příznakem i mnoha dalších onemocnění, často velmi vážných, jako jsou rakovina tlustého střeva, Crohnova choroba nebo žaludeční a dvanáctníkové vředy.

foto: shutterstock.com

Krev ve stolici je relativně častý příznak, který by se neměl podcenit a vždy by měl být konzultován s lékařem. Krev může být zjištěna buď při pohledu na stolici, nebo nalezena na rukavici při vyšetření konečníku prstem.

Jasně červená nebo černá krev

Zásadní je, zda je krev ve stolici jasně červená nebo tmavá. Nález jasně červené krve se nazývá enteroragie a černá natrávená krev ve stolici se označuje jako meléna.
Častá je i situace, kdy je krve ve stolici tak malé množství, že prostým okem nelze rozeznat. V takovém případě mluvíme o okultním krvácení.

Jasně červená krev není natrávená a pochází z dolní části trávicího traktu. Tmavá (až černá) krev je natrávená a pochází tedy z vyšších pater trávícího trubice. Zjednodušeně řečeno: tmavá natrávená krev ve stolici pochází z úseku od dutiny ústní po horní dvě třetiny tenkého střeva. Krvácení z dolní třetiny tenkého střeva, z tlustého střeva a z konečníku se projeví jasně červenou krví.

Dlouhodobější krvácení do trávicího traktu bez ohledu na jeho velikost vyvolá u člověka chudokrevnost – ztráty červených krvinek a železa jsou tak velké, že je tělo není schopno nahradit. Mezi příznaky chudokrevnosti patří bledost (zejména bledé spojivky a sliznice), únava, spavost, nevýkonnost, motání hlavy, dušnost při námaze.

Nejčastější příčiny krve ve stolici

1. Krvácení z jícnu – Krvácení z jícnu se může projevit buď zvracením krve, nebo jejím průchodem přes žaludek do střev. V takovém případě nalézáme ve stolici černou natrávenou krev. Příčin je celá řada. Kromě zánětů jícnu bych zmínil tzv. Mallory-Weissův syndrom. Jeho podstatou je, že při úporném zvracení či kašli dojde k poškození sliznice jícnu a ta začne krvácet. Je to mnohem častější, než by se zdálo. Krvácení z jícnu může vycházet i z jícnových varixů, které se vyskytují u pokročilých forem cirhózy jater.

2. Žaludeční a dvanáctníkové vředy – Mohou se projevit dlouhodobými drobnými ztrátami krve, které ve stolici nejsou okem viditelné, nebo se může jednat o krvácení větší. V tom případě bude krev ve stolici černá a natrávená. Často se vyskytují i další příznaky vředů – u žaludečního vředu je to bolest a nevolnost po jídle, u vředu dvanáctníkového je to naopak bolest na lačno, která po jídle vymizí. Neléčený vřed může i prasknout a proděravět stěnu žaludku či dvanáctníku. To se projeví prudkou bolestí břicha a následně hrozí vznik smrtelně nebezpečné infekce dutiny břišní.

3. Autoimunitní neinfekční záněty – Jde o záněty trávicího traktu, které jsou způsobeny abnormální imunitní reakcí našeho organismu. Imunitní systém v takové situaci napadne buňky stěny trávicího traktu a to může způsobit řadu obtíží včetně smrtelných komplikací. Postižena může být trávicí soustava v celé své délce, ale nejčastěji postiženou částí jsou střeva – tenké střevo u Crohnovy choroby a tlusté střevo u ulcerozní kolitidy. U Crohnovy choroby se bude vyskytovat krev červená či tmavá podle místa zánětu, u ulcerózní kolitidy jde typicky o krev červenou nenatrávenou. Nemoci bývají dále provázeny průjmy, zvýšenou teplotou, někdy se vyskytují křeče, bolesti břicha, nucení na stolici a někdy nalézáme ve stolici hleny (zejména u ulcerózní kolitidy). Smrtelnými komplikacemi je protržení zánětem narušené stěny střeva a následný zánět pobřišnice.

4. Infekční záněty střev – Krev ve stolici se může nacházet například u bakteriální infekce salmonelou (salmonelóza), shigellou (úplavice) a campylobacterem. Doprovází je někdy zvýšená teplota a úporné průjmy. Pokud podobným příznakům předcházela konzumace jakékoliv podezřelé potraviny, je pravděpodobnost infekčního zánětu vysoká.

5. Rakovina tlustého střeva – Nález krve ve stolici je pro některé formy rakoviny tlustého střeva typický. Krev bývá červená (podobně jako u hemoroidů) nebo se jedná pouze o okultní krvácení neviditelné pouhým okem. Podstatné je, že vzniku rakoviny tlustého střeva často předchází několik let trvající existence nezhoubného krvácejícího polypu a ten se dá bez komplikací odstranit poměrně jednoduchým endoskopickým zákrokem.

Varovné je, pokud nález červené krve ve stolici doprovází:
* Vyšší věk pacienta
* Výskyt nádorových onemocnění v rodině
* Mužské pohlaví
* Nechtěná ztráta na váze
* Nechutenství
* Střídání průjmu a zácpy
* Chudokrevnost

6. Hemoroidy – Tyto krvácející žilní výchlipky sliznice konečníku jsou nejčastější příčinou nálezu krve ve stolici. Krev je jasně červená, vyskytuje se spíše na povrchu stolice a nachází se i na toaletním papíře, kterým se utíráte. Pokud tedy naleznete červenou krev ve stolici a na toaletním papíře, není to důvod k předčasné panice – budou to zřejmě hemoroidy. Přesto je návštěva lékaře a další vyšetření na místě. Dokonce, i když jsou při následném vyšetření hemoroidy nalezeny, je vhodné ve vyšetřování pokračovat – nejlépe provést kompletní kolonoskopii. Nález krve ve stolici a současná přítomnost hemoroidů může být pouhá shoda náhod – nelze se stoprocentní jistotou říci, že krev pochází právě z hemoroidů.

7. Krvácivé stavy - Sem bych zařadil poruchy srážení krve, které se mohou vyskytnout vrozeně nebo vzniknou během života. Narušení srážecího systému je často dáno vlivem protisrážlivých léků jako je například warfarin. Častější krvácení z trávicího traktu také způsobují léky podobné aspirinu. Ke krvácení může docházet kdekoliv a podle toho bude vypadat vzhled krve ve stolici. Kromě krve ve stolici se v takovém případě může vyskytovat i krev v moči.

8. Zbarvení stolice potravou – Zabarvení stolice do červena či černa mohou způsobit i některé potraviny (například borůvky, červená řepa a mnoho dalších). Podobný vzhled stolice mohou způsobit i doplňky stravy obsahující železo.

Překonali jste stud a šli jste s tímto problémem k lékaři? Podělte se o svou zkušenost s ostatními čtenáři v diskusi!

Pokud vás toto téma zajímá, nepřehlédněte ani další díl seriálu.

autor: MUDr. Jiří Štefánek , Nemocnice Havlíčkův Brod

Inzerce
Celý seriál
Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Jana Poláková24 poděkování

Dobrý den, jmenuji se Jana a chci Vám říct, že když začnete krvácet z konečníku neznamená to hned že máte hemeroidy se kterými musíte na operaci. Mě také postihlo krváceni. Koupila jsem si nejdříve gel na mazání - Hemodin gel. Je dobrý na počáteční svědění či pálení. Hodně mi pomohl. Nešpiní prádlo a mohou použít opravdu všichni. Dokoupila jsem si i Hemodin tablety. Krvácivost se mi úplně zastavila. Mohu jen doporučit. Seženete v lékárně na volný prodej.

Reagovatpoděkovatnahlásit

29. března 2010, 15:28:11

zdenka M25 poděkování

Dobrý den, před 4 lety jsem poprvé objevila krev na papíře. Okamžitě jsem šla k lékaři a po malém vyšetření mi bylo řečeno,že mám chronickou trhlinu na konečníku,které se nejspíš nezbavím. Hemoroidy prý nemám. S přestávkami krvácím pořád a nedávno jsem byla na kontrole znovu, mám bolesti při vyprazdňování a opět krvácím. Dostala jsem čípky a prášky s tím,že pokud to nezabere půjdu na kolonoskopii nebo chirurgický zákrok kvůli trhlině. Pořád stále doufám,že je to opravdu jenom ta trhlina a přemýšlím nad kolonoskopií.

Reagovatpoděkovatnahlásit

8. července 2010, 20:33:30

etty17 poděkování

Dobrý den ,asi stejně máte co já taky me to bolí při vypráznování a na stolici také nacházím krev bojím se jít k doktorovy co mi řekne..:(

Reagovatpoděkovatnahlásit

14. července 2011, 20:53:32


Celkový počet příspěvků v diskusi: 64. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Opalujete se na jarním sluníčku?
Zatím hlasovalo 141 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Milada (Oční klinika Horní Počernice ) 14. června 2018, 11:44:12

    já jsem teda doma byla týden, spojila jsem to s odpočinkem(zaslouženým😃), ale možná by… Diskutovat

  • kolbasa (Plíseň nehtů neboli onychomykóza) 15. června 2018, 12:03:28

    Ja som dostal plieseň počas ZVS, vyfasoval som obnosené kanady a dostal som ju aj ja . Od tej… Diskutovat

  • Věra (Rivotril) 13. června 2018, 11:08:01

    Dobrý den Petře. Jsem již také důchodkyně. Brala jsem dlouhodobě diazepam, chtěla jsem… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.