Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Komu hradí pojišťovna kontaktní čočky

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6476x )

Chtěli byste místo brýlí nosit kontaktní čočky? Uhradí vám pojišťovna alespoň nějakou částku, podobně jako za brýle?

shutterstock.com

Stručně by se dalo odpovědět, že zdravotní pojišťovna neuhradí kontaktní čočky pacientovi s běžnou krátkozrakostí, který se rozhodne nenosit z nějakého důvodu brýle a chce kontaktní čočky. Ze zdravotního pojištění se hradí zdravotní pomůcka kompenzující dotyčnou vadu, a to v provedení nejméně ekonomicky náročném v závislosti na míře a závažnosti zdravotního postižení. K plné kompenzaci běžné krátkozrakosti slouží brýle, resp. brýlové čočky. Ty pojišťovna hradí v základním provedení plně a částku 150 Kč dostanete na obruby. Na nadstandardní brýlové čočky stejně jako na dražší obroučky si sice musíte doplácet, pokud však požadujete základní provedení brýlí odpovídající předpisu na poukazu, bez jakéhokoliv doplatku, je smluvní oční optika povinna takovéto brýle zhotovit.

A komu tedy pojišťovna kontaktní čočky hradí?

To stanoví přímo zákon o veřejném zdravotním pojištění v příloze č. 3 – Seznam zdravotnických prostředků. Na základě předpisu na poukaz, vystaveného oftalmologem, se hradí z veřejného zdravotního pojištění kontaktní čočky v dále uvedených případech, kdy je to indikované ze zdravotních důvodů.

Měkké kontaktní čočky jsou plně hrazeny v případě, že má pacient některou z těchto očních vad:

  • refrakční vada nad +-10 dioptrií,
  • afakie alespoň u jednoho oka (stav, kdy v oku chybí oční čočka z důvodu vrozené vady nebo následkem úrazu či operace),
  • astigmatismus irregularis (refrakční vada způsobená nepravidelným tvarem rohovky),
  • anizometropie 3 dioptrie a více (refrakční vada u obou očí není stejná a rozdíl je větší než 3 dioptrie).

Beze změny korekce se hradí měkké kontaktní čočky maximálně 2x za rok pro pojištěnce do 15 let, maximálně 1x za rok u pojištěnců od 15 let.

Čtěte také: Astigmatismus: Když nemůžete zaostřit

Tvrdé kontaktní čočky jsou plně hrazeny pro keratokonus (kuželovité vyklenutí rohovky) nebo astigmatismus irregularis, do 15 let rovněž u afakie. Beze změny korekce se hradí maximálně 2x za rok pro pojištěnce do 15 let, maximálně 1x za 2 roky od 15 let. Předpis podléhá předchozímu schválení revizním lékařem zdravotní pojišťovny.

Kontaktní čočky stenopeické, barevné nebo terapeutické se plně hradí při závažném onemocnění rohovky, duhovky nebo jejich kombinaci, kdy je třeba regulovat např. přístup světla do oka. Beze změny korekce se hradí maximálně 2x za rok pro pojištěnce do 15 let, maximálně 1x za rok od 15 let. Předpis rovněž podléhá předchozímu schválení revizním lékařem zdravotní pojišťovny.

Čtěte také: Umíte správně pečovat o své kontaktní čočky?

V ostatních případech zdravotní pojišťovna kontaktní čočky nehradí a klient si je platí plně sám. I tak je však vhodné obrátit se na očního lékaře nebo optometristu. U dětí a mladistvých do 15 let kontaktní čočky dokonce patří v souladu s platnou legislativou mezi zdravotnické prostředky, které mohou ohrozit zdraví člověka, jestliže se používají bez dozoru lékaře, a mohou být proto vydány pouze na poukaz.

 

 

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Ječné zrno

Ječné zrno je zánět mazové žlázky v očním víčku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce