Inzerce

Kyselina, která kůži neleptá

1. října 2008, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 6641x

Naše pokožka by měla být především zdravá, jejímu stárnutí ovšem zabránit nelze, pouze ho můžeme částečně ovlivnit.

foto: shutterstock.com

Naše pokožka by měla být především zdravá, jejímu stárnutí ovšem zabránit nelze, pouze ho můžeme částečně ovlivnit. Dermatologie dnes nabízí řadu možností jak přirozený proces stárnutí kůže zpomalit – od kvalitní péče, která začíná už v dětství, až po radikální zásahy, například laserové omlazení pleti v pozdějším věku. Každý invazivní vnější zásah pochopitelně má své přednosti a svá rizika, která společně s klientem musí posoudit i lékař. V současnosti se objevila řada postupů, spadajících pod oblast tzv. korektivní dermatologie. Nejde jen o odstraňování neestetických kožních změn, ale je možné získat touto cestou také informace o typu pleti a naučit se o ni správně pečovat. To je užitečné zejména v obdobích, kdy je vystavena silné sluneční expozici (např.v létě u moře nebo v zimě na horách). Kůže lidí, kteří příliš dlouho pobývají na prudkém slunci, navíc bez adekvátní ochrany proti UVA a UVB záření, stárne mnohem rychleji.

Elixírem je správně nadávkovaný „esenciální koktejl“


Jednu z hlavních zásluh na tom, že v mládí je pleť pružná a vláčná, má kyselina hyaluronová, která vyplňuje prostor mezi buňkami a váže na sebe vodu. Jedná se o tzv. viskózní mukopolysacharid, který se vyskytuje v oční sklovině, pupeční šňůře, jako pojivo v podkožní tkáni, popř. jako želatinózní materiál i v jiných tkáních.
S přibývajícími léty se hydratace i elasticita kůže zhoršují, protože množství kyseliny hyaluronové, i ostatních látek důležitých pro mladistvý vzhled pleti, se v těle postupně snižuje.

Vedle kyseliny hyaluronové existuje celá řada dalších esenciálních prvků pro dlouhodobou podporu vazivové tkáně, například hydrolyzáty kolagenu a chondroitin sulfát, což jsou stavební látky, ze kterých se v organizmu buduje vazivová tkáň. Kolagen je základní složkou kůže, svalů, šlach, vazů a cév. Velkou měrou přispívá nejen k napětí a pružnosti kůže, ale ovlivňuje také kvalitu vlasů a nehtů. Chondroitin sulfát je obsažen například v tekutině uvnitř kloubů a v chrupavce. Užívá se při onemocnění pohybového aparátu. Dodání této látky napomáhá posílení vazů.Velmi důležitou složkou jsou rovněž látky nazývané antioxidanty. Patří mezi ně především piknogenol a koenzym Q 10. Antioxidanty totiž blokují volné radikály, které nesou hlavní odpovědnost za stárnutí kůže. Piknogenoly napravují poškození kožních tkání a regulují tvorbu kyseliny hyaluronové. Koenzym Q 10 působí proti volným radikálům a snižuje škodlivé účinky slunečního záření.

Podle primáře laserového centra, MUDr. Pavla Zloského „je to látka, o které bylo nově zjištěno, že má vztah k výrobě energie v buňkách. Ve stárnoucím organizmu koenzymu Q10 postupně ubývá. Při jeho dodání se podstatně zlepšuje energetický stav buněk, což se projevuje například jejich lepším okysličením. Chemické procesy v buňce tím získávají dynamiku.“
V posledních letech se podařilo vyvinout kyselinu hyaluronovou s nízkou molekulární hmotností (přírodní kyseliny hyaluronové se i nadále používá k injekční korekci vrásek), která se do organismu vstřebá i při požití ve formě tablet. Podle P. Zloského jsou tablety vhodným doplňkem jak k injekcím s kyselinou hyaluronovou, tak k různým laserovým zákrokům, sloužícím k omlazování pleti nebo k chemickému peelingu.
Při ústním podání by hydrolyzovaný kolagen, kyselina hyaluronová, chondroitin sulfát, piknogenoly a koenzym Q 10 měly také ovlivnit kvalitu vlasů, nehtů a pojivových tkání, včetně kloubů, srdce a cév.
Pokud se rozhodnete posílit svou pokožku některým ze stravovacích doplňků, kterých v lékárně naleznete jistě celou řadu, podívejte se nejprve na jeho složení. Uvedené látky jsou nejúčinnější v komplexu.

Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Jak moc je pro Vás důležité, zda dětská kosmetika má označení BIO?
Zatím hlasovalo 162 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Šárka (Rivotril) 15. srpna 2018, 09:18:27

    Zdravím Petro,děkuji za projev soucítění.Nechci to zakřiknout,ale již druhý den mě… Diskutovat

  • Ema (Chci zhubnout) 15. srpna 2018, 22:46:15

    Tip na nějakou dobrou dietní pomazánku? Snažím se hubnout  Diskutovat

  • Tana (Zkušenosti s léčbou akné) 20. srpna 2018, 10:19:34

    Biodermu micelarni vodu mohu doporucit, ja mam mastnou plet a pouzivam jiz 2 roky a jsem velmi… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.