Inzerce

Kyselina, která kůži neleptá

1. října 2008, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 6990x

Naše pokožka by měla být především zdravá, jejímu stárnutí ovšem zabránit nelze, pouze ho můžeme částečně ovlivnit.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz doporučuje
SKLADEM EXTERNĚ
136 Kč

Naše pokožka by měla být především zdravá, jejímu stárnutí ovšem zabránit nelze, pouze ho můžeme částečně ovlivnit. Dermatologie dnes nabízí řadu možností jak přirozený proces stárnutí kůže zpomalit – od kvalitní péče, která začíná už v dětství, až po radikální zásahy, například laserové omlazení pleti v pozdějším věku. Každý invazivní vnější zásah pochopitelně má své přednosti a svá rizika, která společně s klientem musí posoudit i lékař. V současnosti se objevila řada postupů, spadajících pod oblast tzv. korektivní dermatologie. Nejde jen o odstraňování neestetických kožních změn, ale je možné získat touto cestou také informace o typu pleti a naučit se o ni správně pečovat. To je užitečné zejména v obdobích, kdy je vystavena silné sluneční expozici (např.v létě u moře nebo v zimě na horách). Kůže lidí, kteří příliš dlouho pobývají na prudkém slunci, navíc bez adekvátní ochrany proti UVA a UVB záření, stárne mnohem rychleji.

Elixírem je správně nadávkovaný „esenciální koktejl“


Jednu z hlavních zásluh na tom, že v mládí je pleť pružná a vláčná, má kyselina hyaluronová, která vyplňuje prostor mezi buňkami a váže na sebe vodu. Jedná se o tzv. viskózní mukopolysacharid, který se vyskytuje v oční sklovině, pupeční šňůře, jako pojivo v podkožní tkáni, popř. jako želatinózní materiál i v jiných tkáních.
S přibývajícími léty se hydratace i elasticita kůže zhoršují, protože množství kyseliny hyaluronové, i ostatních látek důležitých pro mladistvý vzhled pleti, se v těle postupně snižuje.

Vedle kyseliny hyaluronové existuje celá řada dalších esenciálních prvků pro dlouhodobou podporu vazivové tkáně, například hydrolyzáty kolagenu a chondroitin sulfát, což jsou stavební látky, ze kterých se v organizmu buduje vazivová tkáň. Kolagen je základní složkou kůže, svalů, šlach, vazů a cév. Velkou měrou přispívá nejen k napětí a pružnosti kůže, ale ovlivňuje také kvalitu vlasů a nehtů. Chondroitin sulfát je obsažen například v tekutině uvnitř kloubů a v chrupavce. Užívá se při onemocnění pohybového aparátu. Dodání této látky napomáhá posílení vazů.Velmi důležitou složkou jsou rovněž látky nazývané antioxidanty. Patří mezi ně především piknogenol a koenzym Q 10. Antioxidanty totiž blokují volné radikály, které nesou hlavní odpovědnost za stárnutí kůže. Piknogenoly napravují poškození kožních tkání a regulují tvorbu kyseliny hyaluronové. Koenzym Q 10 působí proti volným radikálům a snižuje škodlivé účinky slunečního záření.

Podle primáře laserového centra, MUDr. Pavla Zloského „je to látka, o které bylo nově zjištěno, že má vztah k výrobě energie v buňkách. Ve stárnoucím organizmu koenzymu Q10 postupně ubývá. Při jeho dodání se podstatně zlepšuje energetický stav buněk, což se projevuje například jejich lepším okysličením. Chemické procesy v buňce tím získávají dynamiku.“
V posledních letech se podařilo vyvinout kyselinu hyaluronovou s nízkou molekulární hmotností (přírodní kyseliny hyaluronové se i nadále používá k injekční korekci vrásek), která se do organismu vstřebá i při požití ve formě tablet. Podle P. Zloského jsou tablety vhodným doplňkem jak k injekcím s kyselinou hyaluronovou, tak k různým laserovým zákrokům, sloužícím k omlazování pleti nebo k chemickému peelingu.
Při ústním podání by hydrolyzovaný kolagen, kyselina hyaluronová, chondroitin sulfát, piknogenoly a koenzym Q 10 měly také ovlivnit kvalitu vlasů, nehtů a pojivových tkání, včetně kloubů, srdce a cév.
Pokud se rozhodnete posílit svou pokožku některým ze stravovacích doplňků, kterých v lékárně naleznete jistě celou řadu, podívejte se nejprve na jeho složení. Uvedené látky jsou nejúčinnější v komplexu.

Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • sarah (Bolení hlavy a zároveň i uší) 11. listopadu 2018, 00:02:45

    problém může být v trojklanném nervu - zánět nebo neuralgie trigeminu. Jsou to přesně… Diskutovat

  • Jozef (Rivotril) 11. listopadu 2018, 09:23:15

    Ahoj všetci. Radko 6mg rivo...??? Plus tie ostatné lieky. To máš ozaj dosť toho. Rivo.....… Diskutovat

  • Radek (Rivotril) 11. listopadu 2018, 09:28:46

    Ahoj Michale, díky za názor. Má se to tak, že než jsem začal brát Rivotril, byl jsem na 8 mg… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.