Inzerce

Listérie: velké nebezpečí pro těhotné

29. června 2010, MUDr. Jiří Štefánek   |   přečteno: 17417x

Listerióza je označení pro celou řadu chorobných stavů, které jsou vyvolané bakterií Listeria monocytogenes. Nemocí vyvolávaných touto bakterií je celá řada – od banálních až po život ohrožující. Zvláštní nebezpečí představují listérie pro těhotnou ženu.

foto: shutterstock.com

Příčiny onemocnění

Listérie jsou tyčinkovité bakterie, které žijí v trávícím traktu mnoha zvířat a způsobují řadu zvířecích nemocí. Problém spočívá v tom, že listérie mohou poměrně snadno kontaminovat potraviny, zejména ty zvířecího původu – mléko, sýry, masné výrobky apod. Listérie ze zvířecího trusu mohou ovšem kontaminovat i rostliny a zeleninu. K vlastní nákaze člověka pak nejčastěji dochází pozřením výše jmenovaných kontaminovaných potravin a vstupem baktérie do našeho trávícího traktu.

Projevy listeriózy

Listérie se přes stěnu trávícího traktu dostanou do krve a začnou se šířit po těle. Postiženy mohou být prakticky všechny orgány a podle toho také rozlišujeme různé formy listériové infekce. Jako první se obvykle objevují příznaky onemocnění trávícího traktu, jako je nevolnost, zvracení a průjmy. To je doprovázeno horečkou. Krví se listérie dostávají například do jater, srdce nebo do mozku. Mohou tak vyvolat zánět srdce, hnisavý zánět jater nebo zánět mozkových blan (meningitidu). Zejména poslední zmiňovaná listeriová meningitida je nebezpečné onemocnění. Postupuje pomalu a projevuje se horečkami, únavou, bolestmi hlavy, křečemi a v těch horších případech poruchami vědomí a smrtí.

Velice nebezpečná je infekce těhotné ženy. Listérie totiž s oblibou napadají placentu a následně i tkáně plodu. Důsledkem infekce je pak obvykle potrat. Tímto způsobem zřejmě ovlivnily listérie i anglickou historii. Královna Anna nebyla schopna i přes 17 těhotenství donosit jediné dítě a jako příčina mnoha jejích potratů se předpokládá opakovaná infekce listériemi. Po její smrti roku 1714 se pak vlády kvůli absenci potomků ujala hannoverská dynastie.

Prevence infekce

Jedinou možnou prevencí je zabránění tomu, aby člověk pozřel potraviny kontaminované listériemi. Samotné kontaminaci sice nelze zabránit vždy, správně provedené tepelné zpracování masných a mléčných výrobků však riziko nákazy minimalizuje. Velkým milníkem v boji s infekčními chorobami byla v tomto ohledu pasterizace mléka.

Diagnostika

Na listeriózu se příliš často nepomýšlí, protože je extrémně vzácná. Diagnózu lze udělat kultivačně (tj. po získání vzorku krve v mikrobiologické laboratoři) nebo sérologickým vyšetřením krve, kdy zjišťujeme v krvi přítomnost protilátek proti listériím.

Léčba listeriózy

Vzhledem k tomu, že listérie je bakterie, jsou jedinou léčebnou možností antibiotika. Většinou se používají aminopeniciliny jako je ampicilin a někdy se kombinují pro větší efekt s aminoglykosidovými antibiotiky, jejichž nejznámějším zástupcem je gentamicin.

autor: MUDr. Jiří Štefánek , Nemocnice Havlíčkův Brod

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 154 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Sara (Online konzultace s gynekologem: hormony, infekce, problémy při sexu i s otěhotněním) 19. října 2018, 14:28:28

    Dobry den, prosim o nazor... V 22.dni menstruacneho cyklu mi bolo robene CT vysetrenie hlavy s… Diskutovat

  • Petra (Rivotril) 23. října 2018, 14:21:20

    Milane, to je asi nějaká epidemie desinformací , severní Morava hlásí , že tady Rivotril je.… Diskutovat

  • Michael (Rivotril) 20. října 2018, 19:53:04

    Jožko, vyskúšajte Trittico zvyšovať každé tri dni po 25 mg, organizmus si musí zvykať… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.