Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Mangan

( Redakce | přečteno: 28618x )

Mangan zná většina chemiků z mnoha pestrobarevných sloučenin využívaných jako oblíbené syntetické nátěry. Stejně pestré se mohou zdát i role manganu v organismu.

shutterstock.com

Natři se manganem

Mangan zná většina chemiků z mnoha pestrobarevných sloučenin využívaných jako oblíbené syntetické nátěry (manganová hněď, zeleň, umbra). Přinejmenším stejně pestré se mohou zdát i role manganu v jednotlivých biologických pochodech našeho těla. Posuďte sami…

K čemu mangan slouží?

Mangan je nezbytnou součástí mnoha enzymů – bílkovin řídících chemické reakce v našem těle. Zasahuje do přeměny cukrů, cholesterolu, hormonů štítné žlázy i pohlavních hormonů. Při jeho nedostatku můžeme pocítit problémy právě na těchto úrovních (viz Projevy nedostatku).

Celkový obsah manganu v našem těle je přibližně 12-20 mg. Hlavními zásobárnami jsou játra a ledviny. Množství manganu v těle, hlavně v kostech, se však snižuje s věkem. Jeho nedostatek pak způsobuje deformaci kostí a zbrždění růstu.

Stačí pít čaj?

Ve kterých potravinách můžeme mangan najít? Bohatými zdroji jsou zejména ořechy, mandle, obilí, listová zelenina, kakao a čaj.

V zemích, kde se tradičně pije velké množství čaje, přijímají jednu třetinu denní potřeby manganu právě z tohoto nápoje.

Pokud rádi mlsáte, klidně si tu a tam dopřejte tabulku čokolády. Kakao, které čokoláda obsahuje, dodá lidskému organizmu pořádnou dávku manganu.

Projevy nedostatku a nadbytku

Při dlouhodobém nedostatek manganu můžete pociťovat bolesti kloubů, nedostatek pohlavní apetence, pesimizmus, zhoršení sluchu, hučení v uších, únavu, nechutenství nebo stavy neklidu.

K předávkování z běžné stravy nemůže dojít. Projevy nadbytku se tak týkají spíše případů intoxikace při těžbě kovů. Jsou charakterizovány zvracením, bolestmi hlavy a poruchou koordinace pohybů.

Možná rizika

Výjimečně se může vyskytnout přecitlivělost.

Kdy začít s jeho užíváním?

Mangan se podílí na správném vývoji našich kostí a chrupavek. Může nám posloužit jako vhodný doplněk při léčbě osteoporózy a některých kloubních deformací. Pokud konzumuje budoucí maminka stravu chudou na mangan, může dokonce ohrozit vývoj plodu. Mangan ovlivňuje přiměřený růst, vývoj orgánů i náležitou funkci vnitřního ucha, které později zabezpečuje udržování rovnováhy.

Doporučená denní dávka je 2,5-5,0 mg. Kojící ženy potřebují až 9 mg manganu denně.

Mangan nám pomáhá hlídat hladinu cholesterolu v krvi. Je vhodný jako prevence i doplněk léčby.

Máte-li dojem, že trpíte nedostatkem manganu, kupte si některý z mnoha nabízených potravních doplňků, lékárník Vám jistě ochotně poradí s výběrem. Zvažte však, zda v jednotlivých případech nekonzultovat výběr předem s lékařem.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce