Inzerce

Močový měchýř může být hyperaktivní

6. června 2006, Markéta Grosmanová   |   přečteno: 29159x

Velká část nemocných netuší, že potíže s močením může způsobovat hyperaktivní močový měchýř.

Velká část nemocných vůbec netuší, že jejich potíže s močením může způsobovat hyperaktivní močovým měchýřem. Jde o novou diagnózou lidí, kteří mají nutkavou potřebu močit i ve chvíli, kdy jejich močový měchýř ještě zdaleka není plný. Příčinou potíží je nesprávná funkce svaloviny močového měchýře.

Hyperaktivní močový měchýř

Syndrom hyperaktivního močového měchýře se kromě neodkladného nutkání na močení projevuje také potřebou vyšší frekvence – nejméně osmkrát denně. Nemocní velmi často musí kvůli návštěvě toalety vstávat v noci. Stává se také, že na ni nestačí dojít. To znamená, že mají takzvanou urgentní inkontinenci. To je stav, kdy postižený sice ví, že se blíží problém, ale chvíle od uvědomění se do chvíle, kdy dojde k úniku moči, je tak krátká, že na toaletu nestihne dojít.

Kromě urgentní inkontinence existuje ještě inkontinence stresová, kdy k úniku moči dochází při zvýšení břišního tlaku, například když nemocný zakašle, zasměje se, zvedne těžký předmět nebo udělá nějaký prudší pohyb například při sportu. Nemoc postihuje častěji ženy. Ale i muži mají slabé místo. Je jím prostata. Zhruba čtvrtina mužů starších 40 let má potíže s jejím zbytněním (neboli zvětšením). Potíže s močením se objevují velmi nenápadně a postupně, takže si muž zvykne. Nejčastěji jde o obtížný start močení - nemocný musí čekat, než začne močit, mívá bolesti. Následkem toho se často špatně vyprázdní, takže musí velmi brzo znovu na toaletu. Někdy může dojít i k nekontrolovanému úniku moči. Potíže lze řešit buď chirurgicky nebo léky.

Vzhledem k tomu, že projevy jsou podobné, je obtížné choroby od sebe odlišit. Syndrom hyperaktivního měchýře lze léčit léky, změnou životního stylu a v nejkomplikovanějších případech i chirurgicky. Nejnovější léky zabraňují stahům svaloviny močového měchýře.

autor: Markéta Grosmanová

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Martin Brázda2 poděkování

Dobrý den. Moje přítelkyně nejspíš trpí HMM. Je jí 20. Říká, že to má už dlouho, snad i od dětství. Není na tom sice tak, že by musela několikrát za noc, ale někdy jde i dvakrát za noc. I tak je to velmi rušivé, až obtěžující. Kdykoliv někam jedeme, jako první hledá záchody. Nepije nijak moc, přesto chodí přibližně každou půl hodinu, výjimečně i vícekrát. Jak sama říká, někdy musí jít, ale nakonec jen "cvrkne". Kazí nám to i sex. Pořád slyším: "Počkej, ted ne, musím na záchod." a nebo musí v průběhu. Když to přeženu, tak polovina vět, co od ni slyším je "Chce se mi čůrat.". Více než rok ji říkám, že to není normální, ale kašle na to. Až včera jsem se dočetl o HMM. Rád bych aby si zašla na vyšetření. Ale nechtěl bych, aby to dopadlo tak, že ji pošle "doktor" domů s tím, že o nic nejde. Chápu, přeci neumírá, ale problém to je. Kam ji poslat, aby to vzali vážně a opravdu ji chtěli pomoct?? Děkuji vám

Reagovatpoděkovatnahlásit

9. března 2011, 17:20:40

Kočina

Doporučuji na močový měchýř Vitapixlu

Reagovatpoděkovatnahlásit

29. listopadu 2016, 16:54:35


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Z jakého důvodu držíte bezlepkovou dietu?
Zatím hlasovalo 3 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Vladislav (Zánět spojivek) 25. března 2017, 10:46:59

    Jak kapky ti dal, nebo spis poradil? :) Já mám allergodil a super :) https://allergodil.drmax.cz/ Diskutovat

  • Naďa (Prevence chřipky u dětí) 28. března 2017, 08:19:17

    Souhlasím, že nejlepší je prevence. Posílit tělo i ducha :) Takže se otužujeme, chodíme… Diskutovat

  • Susan (Projímadle) 25. března 2017, 15:59:24

    Ano, tohle projimadlo je dobre...ale vzdy je opravdu nutné dodrzovat predepsane davkovani...i… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.