Inzerce

Moderní léčba hyperaktivního měchýře

4. dubna 2007,   |   přečteno: 29592x

Ve většině případů lze příznaky hyperaktivního měchýře odstranit nebo zmírnit.

foto: shutterstock.com

Ve většině případů lze příznaky hyperaktivního močového měchýře odstranit nebo zmírnit do té míry, že onemocnění umožňuje žít normálním způsobem beze strachu a „svépomocných“ opatření.

http://www.ordinace.cz/clanek/prohlaseni-a-ochrana-osobnich-udaju/

K základní terapii hyperaktivního měchýře patří následující postupy:

 • Nejčastěji se používají léky (tzv. antimuskarinové, anticholinergní přípravky), kterých je v současnosti k dispozici několik. Ty starší mohou působit nepříjemné nežádoucí účinky (zácpa, sucho v ústech, rozmazané vidění apod.), protože působí na více muskarinových receptorů. Ty nejnovější ovlivňují selektivně jen muskarinové receptory M3, které jsou zodpovědné za stahování svaloviny močového měchýře (detrusoru), a tím mírní příznaky hyperaktivního měchýře.
 • Změna životního stylu, k němuž patří především správný pitný režim. Omezování příjmu tekutin není vhodné, ale je dobré přizpůsobit dobu příjmu tekutin zamýšleným a plánovaným aktivitám.
 • Nácvik zvládání "kritických" situací, trénink močového měchýře (tzv. behaviorální techniky). Cílem je prodloužit interval mezi močením na 3 až 4 hodiny. Pacienti by si měli zvyknout i nevyprazdňovat měchýř „preventivně“, kdykoli k tomu je příležitost. Močový měchýř by si měl zvyknout na určitou náplň, než dojde k jeho vyprázdnění.
  Snahou je, aby se pacienti naučili zmírnit či ignorovat nutkání k močení a močový měchýř byl odolnější vůči zvýšenému tlaku. Poté, co si pacienti zaznamenají do mikčního deníku, jak často cítí potřebu močit, sami si stanoví cíl a postupně prodlužují čas mezi návštěvami toalety. Zároveň se učí technikou stahování svalů dna pánevního omezovat stahy močového měchýře.
 • Kegelovo cvičení (cviky pro posílení pánevních svalů). První tyto cviky popsal již v roce 1948 doktor A. Kegel. Úspěšnost cvičení není závislá na věku, a je tedy účinná i u starších nemocných. Provádí se minimálně 2xdenně min. 5-10 minut. Používají se rychlé a pomalé cviky, které se postupně střídají. Výsledek nelze hodnotit dříve než za 2 měsíce.
 • Chirurgické řešení je vyhrazeno jen pro ty stavy, kdy předchozí léčba selhala.

autor:

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Magda7 poděkování

Se zájmem jsem si přečetla článek, Častým močením trpím od dětství. Chodím po dvou hodinách, někdy i po půldruhé hodině. Před deseti lety jsem opakovaně absolvovala j všechna urologická vyšetření - vše negativní. Svůj problém řeším tím, že méně piji a vyhýbám se všemu, kde nemám jistotu, že je možnost jít na WC a chodím na WC preventivně než vyjdu z domova . . Pokud tak neučiním, bude se mi chtít během půlhodiny a já se samozřejmě budu snažit vyhledat nejbližší WC. Nejednou se mi stalo, že jsem tuto možnost neměla tři hodiny a bylo to pro mě nejen nesnesitelné utrpení, ale navíc jsem se pak močila s velkými obtížemi, přerušovaně a nemohla jsem se vymočit najednou, takže jsem musela jít i několikrát po sobě a ještě několik hodin jsem měla palčivé pocity, že zadržováním moče jsem měchýř podráždila. Tyto zážitky byly vždy pro mě velmi stresující, způsobovaly úzkost, takže metoda tréninku by mi určitě nepomohla zbavit nepříjemných pocitů urgence - už jen to vědomí, že musím vydržet a s tím pracovat (ani se nesoustředím na práci) nebo se pohybovat mezi lidmi, by je naopak zhoršily....

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. prosince 2007, 21:50:33


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Nechali byste svou dceru očkovat proti rakovině děložního čípku?
Zatím hlasovalo 11 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Martina (cipralex) 14. července 2018, 20:29:52

  je taky dobrý Sertivan....není tak silný a taky jsem potom se konečně i dobře vyspala a… Diskutovat

 • Barbora (K bolestem kloubů přispívá i vodácký sport) 17. července 2018, 20:41:44

  JAk dlouhá ta pauza musí být ? A je vůbec nutná ?  Diskutovat

 • Hanča (Menopauza) 16. července 2018, 11:38:26

  Já tedy na přírodní přípravky nedám dopustit. Začala jsem ze zoufalství zobat Menox 45 a… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.