Inzerce

Mohl(a) bych mít AIDS?

29. dubna 2006, MUDr. Jiří Hančil   |   přečteno: 15502x

Na tuto otázku vám dá jasnou odpověď krevní test. Při podezření na AIDS se vyšetřují protilátky proti viru HIV v krvi.

Dobrá rada
foto: shutterstock.com

Při podezření na AIDS se vyšetřují protilátky proti viru HIV v krvi. Je to podobné jako vyšetření protilátek v krvi proti virové hepatitidě nebo lymeské borrelioze. Protilátky proti HIV se začínají tvořit po získání infekce s odstupem několika týdnů. Většinou jsou pozitivní do 6 týdnů. Proto není vhodné vyšetřovat tyto protilátky bezprostředně po možnosti získání infekce. To ale neznamená, že v tomto období, říká se mu "okno," není dotyčná osoba infekční. Opak je pravdou. Ostatně přečtěte si i další informace o tomto onemocnění. Najdete je zde.

Základní vyšetření protilátek proti viru HIV se provádí testem ELISA. Tento test je schopna provést jakákoli laboratoř, která provádí sérologická vyšetření. Většinou je toto testování prováděno na spádovém hygienicko - epidemiologickém pracovišti. Odběr krve na vyšetření může být proveden v jakémkoli zdravotnickém zařízení včetně ordinace praktického lékaře. Odebírající zdravotnické zařízení již ví, která laboratoř v daném regionu vyšetření na HIV provádí.

Cena základního vyšetření testem ELISA se pohybuje v rozmezí 300 - 500 Kč. Tu hradí zájemce o vyšetření, jedná-li se o vyžádané vyšetření. V případě, že následně žádá dotyčný o písemné potvrzení o výsledku vyšetření, je tato služba hrazena zvlášť. Některá pracoviště např. Centrum pro AIDS při Infekční klinice FN Bulovka - Praha provádí toto základní vyšetření zdarma. Nikoli však vystavení potvrzení o výsledku vyšetření.

V případě, že základní test ELISA vyjde pozitivní, neznamená to ještě jednoznačně, že pacient má AIDS. V tomto případě se provede následně tzv. konfirmační test WB (ten se již provádí bezplatně) v Referenční laboratoři ČR pro AIDS ve Státním zdravotním ústavu v Praze - Šrobárově ulici. Teprve je-li pozitivní i WB, lze říci, že pacient má HIV infekci.

A nyní jaké jsou praktické možnosti provedení odběru na HIV:

 • Bez výslovného souhlasu pacienta nelze odebrat krev na průkaz protilátek proti HIV!
 • Na žádost pacienta je možné provést tento odběr anonymně.

Při odběru zdravotnické zařízení vyžaduje pouze datum narození (nikoli rodné číslo) a místo nynějšího bydliště (nikoli adresu), stačí údaj třeba: Praha, Benešovsko, Jindřichohradecko ... Potom zájemci o vyšetření přidělí číslo a pod tímto číslem jde vzorek krve na vyšetření do laboratoře. Jméno ani zdravotní pojišťovnu nemusí zájemce o vyšetření udávat. Vyšetření hradí sám na místě. V případě pozitivity na HIV slouží údaje o věku a místě bydliště (viz výše) pouze statistickým účelům - o konkrétní osobě nic nevypovídají.

V případě, že se jedná o nezletilého, který je solventní, cenu za vyšetření musí zaplatit každý, je postup stejný jako u kohokoli jiného. Ale v případě pozitivity na HIV (ověřené i WB) je zdravotnické zařízení povinno informovat rodiče nebo osoby, které jsou právně odpovědné.

autor: MUDr. Jiří Hančil , Infekční klinika FN Na Bulovce

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • aja (Bandáž žaludku-kam se obrátit) 16. července 2017, 19:43:44

  dobry den hledam radu rada bych podstoupila bandaz zaludku ,delase tato operace i v ceskych… Diskutovat

 • Jitka (Alergie těla) 14. července 2017, 18:39:17

  Dobrý den, prosím o radu hledně alergie na zvířecí chlupy, která se projevuje jako slzení z… Diskutovat

 • JiB (Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)) 18. července 2017, 11:01:30

  Včera ráno 17.7.2017 v 8:00 můj milovaný manžel dobojoval. Zemřel mi v náručí, tak jak… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.