Inzerce

Na formě opalovacího přípravku nezáleží, důležitý je ochranný faktor

7. června 2008, Hana Slívová   |   přečteno: 13578x

Chystáte se na nákup nového opalovacího krému a nevíte, který je ten pravý? Pak vězte, že důležité je jen to, aby vám byla jeho konzistence příjemná a ochranný faktor odpovídal vašemu fototypu.

ORDINACE.cz DOPORUČUJE
Pláž

Chystáte se na nákup nového opalovacího krému a nevíte, který je ten pravý? Pak vězte, že důležité je jen to, aby vám byla jeho konzistence příjemná a ochranný faktor odpovídal vašemu fototypu a místu, kde se budete sluníčku vystavovat.

Sprej, krém, mléko, olej, gel... Jaký opalovací přípravek si vybrat? A je mezi nimi vlastně nějaký rozdíl? Odpověď je jednoduchá: není. „V různých formách se opalovací přípravky prodávají jen z toho důvodu, aby si každý mohl vybrat, co mu vyhovuje,“ konstatuje magistra Leona Štípková. Při výběru přípravku proto rozhoduje opravdu jen míra mastnoty vaší pokožky, míra ochranného faktoru a také to, co je vám příjemné . Až si budete krém aplikovat na pokožku, nezapomeňte, že i dobré opalovací přípravky, které jsou odolné proti vodě, nevydrží věčně .

„I vodě odolné přípravky proti UV záření mají pouze omezenou délku účinku ,“ upozorňuje prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, přednosta dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady. „To je dáno chemickými vlastnostmi použitého filtru a fyzikálním postupem jeho omývání ve vodě nebo odplavování potem. Proto platí, že se během pobytu na slunci musí potírání krémem opakovat, a to nejlépe každé dvě hodiny,“ dodává profesor Arenberger.

Není třeba zdůrazňovat, že ochranný filtr opalovacího přípravku by měl být na horách i na pláži u moře co nejvyšší . Přitom ale nezáleží na tom, jestli se namažeme krémem nebo olejem. Platí však, že v horku u vody bychom měli dávat přednost méně mastným přípravkům. Naopak v chladnějším prostředí budou správné ty mastné se sníženým obsahem vody. Do hor si pak nezapomeňte přibalit i ochrannou tyčinku na rty .

Jak říká dermatoložka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze MUDr. Ivana Krajsová, většina lidí dnes již správně vybírá ochranný faktor podle odstínu pleti . Také pro pobyt v oblastech s vysokou intenzitou slunečního záření volí správně vyšší ochranný faktor. „Problémem ale stále zůstává doba strávená na slunci,“ konstatuje. Jak se tedy v číslech na dózách opalovacích přípravků orientovat? „Výška ochranného faktoru, tedy SPF, určuje, kolikrát déle můžeme být na slunci , než kdybychom žádný faktor nepoužili. Většina lidí se spálí po patnácti až dvaceti minutách na slunci bez ochrany spálí. Pokud tedy zvolíte faktor deset, můžete být na slunci zhruba 150 minut,“ vysvětluje MUDr. Ivana Krajsová. Při dovolené u moře je však zvykem trávit na slunečné pláži celý den. Proto je třeba v takovém případě zvolit vyšší ochranný faktor , přičemž opalovací prostředek by měl vždy obsahovat jak ochranu proti ultrafialovým B paprskům (mohou způsobit rakovinu kůže), tak ultrafialovým A paprskům (předčasně způsobují vrásky a na svědomí mají i stárnutí kůže).

Berete-li s sebou na dovolenou děti , pak nezapomeňte, že ty nejmenší, do jednoho roku věku, by na přímé sluníčko neměly přijít vůbec. Dětská kůže si totiž všechny spáleniny pamatuje daleko více než pokožka dospělá. Starší děti nezapomeňte při jejich skotačení dobře namazat ochrannými krémy a přidejte i čepici s kšiltem, šortky a tričko. I v České republice je již k dostání speciální a certifikované fotoprotekční oblečení pro děti.

Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg

autor: Hana Slívová

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Soňka (Křivice - vitamín D) 14. prosince 2017, 20:54:54

    Četla jsem článek, že vingantol je vhodný i pro dospělé .. Bere ho tu někdo ?  Diskutovat

  • Lia (úzkost, deprese, sociální fóbie) 10. prosince 2017, 17:04:28

    Dobrý den, kam jste chodila? A pomohlo Vám to? Sice už je to dost dlouho, ale snad mi… Diskutovat

  • Bláža (Hypertenze - vysoký krevní tlak ) 10. prosince 2017, 16:48:35

    Vloupali se vám do bytu a otrávili jídlo? Pane, vy nejste normální, na tu psychiatrii by jste… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.