Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Na hormonální smršť je jogurt krátký

( Marcela Jurčíková | přečteno: 11037x )

Stačí napěchovat jogurt do pochvy a výtok zmizí. Tato „babská rada“ ovšem nepočítá s tím, že každá žena má jiné složení vaginální mikroflóry, takže si do těla vpraví třeba bakterie, které jí nejsou vlastní, a bude marně čekat na zázrak. Ten se dostaví, když se obrní skutečně účinnými látkami.

shutterstock.com

Pochva je osídlená 20 až 50 různými typy mikroorganismů. Dokud jsou v rovnováze, je vše v pořádku. Až jejím narušením dochází k tzv. vaginální dysmikrobii provázené výtokem, bolestmi, svěděním či pálením na zevních genitáliích. Nejčastěji se objevuje v období na konci menstruace. „Příčinou jsou přirozené hormonální změny v organismu a rovněž menstruační krev, která snižuje kyselost poševního prostředí. To může způsobit přemnožení nežádoucích bakterií či kvasinek a následně vyvolat infekci,“ objasňuje MUDr. Tomáš Fait z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

 Jak vyzrát na škůdce

„V případě opakujících se vaginálních výtoků doporučuji spíš než léčbu každé ataky preventivní podávání probiotik, tedy bakterií, které do pochvy skutečně patří, zejména laktobacilů,“ uvádí MUDr. Tomáš Fait.

Moderním trendem jsou rovněž prebiotika v podobě vaginálního gelu. Tyto látky podporují růst užitečných bakterií v poměru, jaký je pro každou ženu přirozený, a hlavně individuální. Vytvářejí tudíž přirozeně a dlouhodobě v pochvě takové prostředí, kdy se škodlivé mikroorganismy nemají šanci přemnožit a projevit.

Budoucím maminkám

Hormonální výkyvy gradují zejména v těhotenství a tím stoupá i riziko poševních infekcí. Je však s ohledem na zdravý vývoj plodu bezpečné, aby budoucí maminka používala preparáty, které se zavádějí přímo do pochvy? „Do 12. týdne gravidity by se raději měla vyhnout aplikaci všech, tedy i vaginálních přípravků. Následně je to je možné, ale vždy by si měla pečlivě pročíst příbalový leták a poradit se s gynekologem. Léčba výtoku je tedy možná, a dokonce nutná. Neléčený vaginální zánět totiž může zapříčinit předčasný porod, proto je v těhotenství vyloženě nutné dbát na zdravou vaginální mikroflóru,“ nabádá MUDr. Tomáš Fait.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Ženské problémy

MUDr. David Cibula Gynekologicko-porodnická klinika VFN, 5. dubna 2001

Hysteroskopie

Hysteroskopie je metoda, která lékaři umožní prohlédnout děložní dutinu. V jejím průběhu vyšetření je možné provést i léčebný zákrok nebo odebrat vzorek tkáně.

Gynekologické potíže k létu patřit nemusí

Horké počasí a koupání dovedou potrápit. Své o tom ví mnoho žen, které právě v tuto dobu sužují opakované záněty. Jak jim předejít?

Pánevní zánětlivá nemoc

Pánevní zánětlivá nemoc může svými příznaky napodobovat zánět slepého střeva, vaječníkovou cystu, mimoděložní těhotenství, septický samovolný potrat, endometriózu, pánevní srůsty, močovou infekci, ledvinnou koliku, zánětlivé onemocnění trávicího traktu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce