Inzerce

Nemocní s HIV nejsou hrozbou, pokud respektují pravidla

6. prosince 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 8542x

V naší republice je virem HIV infikováno 1600 lidí. Nemoc se přitom objeví asi deset až patnáct let po nakažení virem Na HIV a AIDS zemřelo 2020 lidí. Poprvé byly příznaky nového onemocnění, které pak dostalo jméno AIDS, popsány v USA v roce 1981, o dva roky později lékaři objevili původce choroby, virus HIV. V tuto chvíli je podle odhadů na světě 39,5 milionu nakažených HIV.

foto: shutterstock.com

V současné době jsou známy dva typy lidských virů způsobujících onemocnění AIDS, které jsou nazývány HIV-1 a HIV-2. Za celosvětové rozšíření HIV infekce je přitom zodpovědný především virus HIV-1. Mezi nejčastější způsoby přenosu HIV patří pohlavní styk mezi homosexuálními či bisexuálními jedinci. Na konci září 2011 bylo v ČR evidováno celkem 967 těchto případů. Dalším nejvíce rozšířeným způsobem nákazy je pohlavní styk mezi mužem a ženou.

„Pro přenos viru HIV je určující jeho přítomnost v krvi a sekretech pohlavního ústrojí (sperma a vaginální sekret) nakažených osob. V ostatních tělesných tekutinách, jako jsou slzy, sliny, pot a moč, se za normálních okolností, tedy pokud neobsahují příměs krve, virus vyskytuje v minimálním množství a pro přenos HIV infekce nemá prakticky význam,“ uvádí Doc. MUDr. Marie Staňková, CSc. z AIDS centra Fakultní nemocnice Na Bulovce.

Slyšeli jste o domácím testu na HIV? Odborníci o něm mají pochybnosti. Přečtěte si jaké.

Sexuální přenos HIV představuje v současné době hlavní cestu šíření této infekce. Sliznice pohlavního ústrojí nepředstavují na rozdíl od neporušené kůže účinnou bariéru proti vstupu HIV do organismu. Vzhledem k vyšší vnímavosti sliznice v konečníku je nejrizikovější sexuální praktikou anální pohlavní styk u pasivního partnera. Riziko přenosu HIV významně zvyšuje současná přítomnost jiných sexuálně přenosných infekcí, jako je genitální opar, kapavka, syfilis. Hlavní metodou, jak se nenakazit, je tedy bezpečný sex – tedy za použití kondomu či femidomu. Ideálně v kombinaci s výběrem vhodných, tedy nejlépe zdravých, sexuálních partnerů.

Nesexuální přenos viru

K přenosu HIV infekce „krevní cestou“ docházelo zvláště na počátku pandemie často v souvislosti s poskytováním zdravotní péče, tedy s podáváním krve a krevních derivátů obsahujících virus HIV, popř. používání nesterilních nástrojů.

Vzhledem k povinnému vyšetřování krve od dárců a nutnosti důsledného dodržování zásad dezinfekce a sterilizace je v současné době možnost přenosu HIV infekce v rámci zdravotnických zařízení prakticky vyloučena. Významnou roli však stále hraje šíření infekce mezi injekčními toxikomany.

Další možností přenosu je ten z matky na dítě v průběhu těhotenství a při porodu. „Za přirozených podmínek se toto riziko pohybuje kolem 20 – 25 procent. Nebezpečí přenosu HIV infekce přitom existuje i při kojení. Při využití všech současných možností v oblasti medikamentózní léčby antivirotiky a díky způsobu vedení porodu lze riziko nákazy snížit pod 2 – 3 procenta.,“ říká Doc. MUDr. Marie Staňková.

Kde vám pomohou? Antiretrovirotika jsou k dispozici na těchto místech: Praha – FN Na Bulovce, Ústí nad Labem, Hradec Králové, Ostrava, Brno, České Budějovice, Plzeň. Na těchto pracovištích jsou také odborníci, kteří mohou v případě nutnosti poskytnout konzultaci. Seznam AIDS center vám nabízíme.

Od nákazy virem k rozvoji AIDS

Člověk nakažený virem HIV nemusí mít řadu let žádné zdravotní obtíže. Toto období označujeme jako bezpříznakové nosičství viru HIV. I v tomto období však může nakažený člověk přenést infekci na další osoby, i když sám vypadá a cítí se zcela zdráv.

U většiny „HIV pozitivních“ dojde k rozvoji některého z příznaků HIV/AIDS obvykle za 10-15 let po infekci virem HIV. Na rozvoj nemoci má vliv celá řada faktorů, zejména úroveň obranyschopnosti organismu, životní styl člověka či jeho výživové návyky.

„Každé, i lehké onemocnění, představuje pro organismus určitou zátěž. K rozvoji onemocnění AIDS ze stadia HIV pozitivity může přispět tzv. reinfekce, tedy příjem další dávky viru HIV do organismu. Je velmi důležité u nakažené osoby infekci HIV co nejdříve prokázat, aby se mohla včas zahájit léčba, která má šanci rozvoj onemocnění výrazně zpomalit, prodloužit tak život a zlepšit jeho kvalitu,“ vysvětluje lékařka.

Léčba HIV a AIDS

Základním principem léčby této choroby je dobrá znalost HIV a jeho životního cyklu. V uplynulých desetiletích byly postupně objeveny léky působící na různých místech životního cyklu viru. Potlačují především množení viru, a tím oslabují jeho negativní vliv na lidský organismus.

Existuje prevence, pokud došlo ke kontaktu s HIV?

V poslední době se množí případy, kdy se někdo poranil o infikovanou jehlu, kdy nakažený s HIV poraní například záchranáře, nebo zdravotnický personál. Mohou takto postižení lidé nějak snížit riziko přenosu viru? Odborníci doporučují řádné ošetření poranění, včetně dezinfekce a obvykle měsíční podávání antiretrovirotik. Antiretrovirotika jsou trvale k dispozici v regionálních AIDS centrech při infekčních odděleních krajských nemocnic.

V dalším díle se dočtete o tom, jak žít s člověkem, který je HIV pozitivní a co dělat, pokud máte sami strach, že jste se mohli nakazit.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Inzerce
Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Michal

Za nemoc AIDS si může každý sám, protože ví jak může dostat AIDS a presto porušuje pravidla. Akurat zdraví lidé doplacejí na jejich jednani. Kolik peněz by se ušetřilo, kdyby každý jednal zodpovědně nemusela nemoc AIDS existovat

Reagovatpoděkovatnahlásit

8. prosince 2011, 14:05:56

žalobníček

No je to problém.Naše mladá /ne má dcera/ jede už cca 16 let extraligu a nedá jen tomu,kdo si neřekne.Podle ní sex je zdravý a nějaká ochrana je blbost.A maminka má pochopení. A tak,když má své dny,preventivně desinfikuji.

Reagovatpoděkovatnahlásit

21. prosince 2011, 07:23:01

jezevec

tak si řekni taky a nebuď naštvanej

Reagovatpoděkovatnahlásit

24. prosince 2011, 11:11:14


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Jak usínáte?
Zatím hlasovalo 43 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Tereza (Dětí z umělého oplodnění se rodí stále víc ) 21. dubna 2018, 20:57:55

    Máme díky IVF krásnou zdravou holčičku. Celý zákrok jsem podstoupila na klinice ve Zlíně a… Diskutovat

  • Bea (Tříhodinová dieta) 16. dubna 2018, 22:34:20

    Co doplnky na hubnutí a nějaká dietní jídla dáte tip? Diskutovat

  • Tereza Součková (Chronická zácpa) 18. dubna 2018, 16:12:00

    Četla jsem, že je na zácpu dobrý Colonfit, měl by to být český výrobek. Nezkoušeli jste… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.