Inzerce

Nová metoda mozkové stimulace pomáhá léčit Parkinsonovu metodu

4. listopadu 2012, Fakultní nemocnice Olomouc   |   přečteno: 4720x

Unikátní operační přístup, který v České republice zatím nikdo jiný nepoužil, zavedli nyní neurochirurgové ve Fakultní nemocnici Olomouc. Využívají jej například v péči o nemocné s Parkinsonovou chorobou. Při použití metody hluboké mozkové stimulace pacientovi neupevňují na hlavu nepříjemně stahující titanový rám, ale nahrazují jej pouze několika drobnými šrouby. Dnes takto operovali teprve třetího Čecha. Moderní přístup využívá zatím jen devět center v Evropě, pro nemocné je šetrnější a zaručuje jim větší komfort během operace.

foto: Fakultní nemocnice Olomouc
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
239 Kč

Metoda hluboké mozkové stimulace se používá v léčbě pacientů, u nichž už na zmírnění projevů neurodegenerativního onemocnění nestačí standardně užívané léky. „Tam, kde je stereotaktická chirurgická léčba správně předepsána, nastává zlepšení po provedeném výkonu a zahájení stimulace velmi výrazně, jakoby mávnutím kouzelného proutku. Pacienta jeho nemoci nezbavíme, vyléčit ji současná medicína bohužel neumí. Dokážeme ale odstranit invalidizující projevy pokročilého onemocnění a můžeme tak výrazně zlepšit kvalitu jeho života,“ popisuje prof. MUDr. Petr Kaňovský, CSc., přednosta Neurologické kliniky FN Olomouc.

Čtěte také: Neurostimulace pomůže od bolesti, na kterou nic nezabralo

Metodu hluboké mozkové stimulace používají olomoučtí specialisté od roku 2008, v celé České republice fungují pouze tři centra (VFN Praha, FN u sv. Anny v Brně a FN Olomouc), kde jsou pacienti tímto moderním způsobem léčeni. Při dosud používaném stereotaktickém chirurgickém výkonu byl pacientovi nejprve na hlavu pomocí čtyř šroubů ukotvených v lebeční kosti upevněn takzvaný stereotaktický rám z titanu. S jeho pomocí v kombinaci s moderními zobrazovacími metodami a špičkovou navigační technikou dokáže chirurg s přesností na desetiny milimetru umístit do mozku speciální elektrody. Ty jsou potom spojovacími vodiči vedenými pod kůží napojeny na stimulátor vložený chirurgicky do podkožní kapsy pod klíční kostí. Celé zařízení funguje velmi podobně jako kardiostimulátor.

Operace, při níže se do mozku pacienta zavádějí elektrody pro hlubokou mozkovou stimulaci

„Slabé elektrické impulsy stimulují mozková jádra a zmírňují projevy onemocnění, k nimž patří především neovladatelný třes končetin, zpomalené nekoordinované pohyby, svalová ztuhlost a podobně. Operaci pacient podstupuje při vědomí, spolupracují tu neurochirurgové s neurology, podle reakcí nemocného si ověřujeme optimální umístění a maximální funkčnost elektrod,“ konstatuje MUDr. Pavel Otruba, MBA, primář Neurologické kliniky FNOL a vedoucí lékař Neuromodulační laboratoře.

Olomoučtí specialisté metodou hluboké mozkové stimulace pomáhají přibližně dvaceti pacientům ročně. Jedná se o nemocné trpící Parkinsonovou chorobou nebo dystonií, což jsou rovněž onemocnění projevující se poruchami řízení pohybu. „Potlačení nepříjemných projevů nemoci bylo dosud u těchto našich pacientů velmi výrazné, jejich stav se v průměru zlepšil o sedmdesát procent,“ vypočítává primář Otruba.

Dnes olomoučtí odborníci operovali devětapadesátiletého muže trpícího pokročilou Parkinsonovou nemocí. Namísto stereotaktického rámu použili jen šest drobných šroubků zavedených v místním znecitlivění do lebeční kosti. „Pro pacienta je tato metoda šetrnější a přináší mu větší komfort i tím, že operaci i její přípravu zvládneme v kratším čase. Navíc zavedení šroubků a všechna přípravná vyšetření (magnetická rezonance, počítačový tomograf) provádíme už den předem, takže v den operace už je pacient více v klidu,“ říká odb. as. MUDr. David Krahulík, Ph.D., zástupce přednosty pro vědu a výuku Neurochirurgické kliniky FN Olomouc, který dnešní operaci i dvě předchozí s použitím nového přístupu provedl. Olomoučtí lékaři získali na novou metodu certifikát v italském Udine, v ČR ani východní Evropě ji zatím nikdo před nimi nepoužil.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Měli jste někdy potíže s nespavostí?
Zatím hlasovalo 321 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Radek (Kolonoskopie) 22. března 2017, 08:41:11

    Mám asi hodinu po kolonoskopii a na dnešní den jsem si raději vzal volno s klidem na gauči :),… Diskutovat

  • Kaja (Dostatek spánku posiluje imunitu) 22. března 2017, 17:54:50

    Spánek je základ. K tomu pohyb, procházky... a v chřipkovém období beru Preventan na imunitu,… Diskutovat

  • Market (Asentra vs. alkohol) 24. března 2017, 10:02:11

    Dobrý den, já beru Asentru 50 teprve měsíc a alkohol nedoporučuji. Po jedné sklence vína… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.