Inzerce

Onemocnění štítné žlázy v těhotenství

1. dubna 2009, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 25406x

Těhotenství, i když není z medicínského hlediska chorobou, je obdobím zvýšené zátěže pro organismus ženy. Proto se během těchto devíti měsíců často projeví nemoci, které probíhaly do té doby skrytě nebo se vznik některých poruch graviditou urychlí.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Ani choroby štítné žlázy nejsou v tomto směru žádnou výjimkou. Protože postihují častěji ženy, nikoho nepřekvapí, že v naší populaci trpí až 12% těhotných nějakým onemocněním štítné žlázy. Nedostatek nebo nadbytek hormonů produkovaných štítnou žlázou vede nejen k dyskomfortu a obtížím na straně matky, ale zároveň nepříznivě ovlivňuje vývoj jejího dítěte a komplikuje průběh těhotenství.
Plod potřebuje pro svůj správný růst a vývoj získávat hormony štítné žlázy od matky. Tento podíl je pochopitelně největší na počátku těhotenství, než se vyvine štítná žláza a začne tvořit hormony vlastní. Zhruba po 10. až 12. týdnu, kdy začíná pracovat štítná žláza plodu, se tento podíl zmenšuje.

Štítná žláza má významný vliv jak na schopnost otěhotnět, průběh těhotenství a porodu, tak i na psychický vývoj dítěte. Poruchy funkce štítné žlázy (nejčastěji hypotyreóza - snížená funkce) mohou vyvolat problémy s otěhotněním - anovulační cykly. Rovněž může dojít ke komplikacím v těhotenství - potratu, předčasnému porodu, abrupci placenty, častějšímu porodu císařským řezem. Byl nalezen vztah s např. preeklampsií, předčasným porodem i častějším porodem císařským řezem.

Správná funkce štítné žlázy je klíčová pro zdravý růst a vývoj dítěte, zvláště jeho nervové soustavy, a to již od nejútlejšího věku. Hormony štítné žlázy umožňují harmonický vývoj tkání a orgánů plodu. Nejdůležitějším obdobím z tohoto hlediska jsou první tři měsíce těhotenství, kdy se orgány zakládají a procházejí největšími změnami. Plod je právě v této době nejzranitelnější vůči různým škodlivým vlivům. Některým je možné se vyhnout (alkohol, kouření, stres), jiným nikoli (onemocnění matky).

Ano, je tomu tak, a to zejména u těch těhotných žen, které svoje onemocnění štítné žlázy z nějakého důvodu neléčí. Neléčená porucha štítné žlázy může vést nejen k potratu, ale i k dalším komplikacím v těhotenství. Byl nalezen vztah s např. preeklampsií, předčasným porodem i častějším porodem císařským řezem.

Ženy se zvýšeným rizikem poruchy štítné žlázy v těhotenství

 • Ženy, které měly poruchu štítné žlázy v minulosti nebo ji mají v rodině
 • Ženy se strumou nebo uzly ve štítné žláze
 • Ženy s pozitivními tyreoidálními protilátkami
 • Ženy s klinickými příznaky a laboratorními nálezy svědčícími pro možnou poruchu štítné žlázy
 • Ženy s cukrovkou 1. typu a některými chorobami z poruchy imunity (celiakie, perniciózní anemie a jiné)
 • Ženy, které byly v minulosti léčeny ozařováním
 • Ženy, které prodělaly předčasný porod, spontánní potrat nebo byly léčeny pro neplodnost

Včasným vyšetřením co nejdříve po zjištění těhotenství a ideálně ještě před otěhotněním lze odhalit rizikové ženy a správnou léčbou zabránit následkům neléčené poruchy. 

Již v době, kdy těhotenství plánujete, navštivte svého praktického lékaře a poproste ho o stanovení hormonů štítné žlázy, v ideálním případě i protilátek proti štítné žláze. Pokud jste již těhotná, nechte si ihned odebrat krev na stanovení hormonů štítné žlázy u svého gynekologa či praktického lékaře. V případě, že některá z hodnot nebude v normě, neprodleně (nejlépe během jednoho až dvou týdnů) vyhledejte endokrinologa. Endokrinolog posoudí, zda potřebujete léčbu, a předepíše Vám preparát s hormonem štítné žlázy (pokud máte jeho nedostatek; preparáty Euthyrox, Letrox) či naopak lék tlumící štítnou žlázu (pokud máte nadbytek hormonů štítné žlázy; preparát Propycil). Budete chodit na kontrolní krevní odběry po několika týdnech až měsících. Velmi důležité bude i sledování po porodu, kdy často dochází ke změnám funkce štítné žlázy. Při správné léčbě proběhne těhotenství normálně a Vaše dítě bude zdravé.

K čemu může vést nedostatek hormonů štítné žlázy v těhotenství?

Pokud má plod vrozeně nefunkční či chybějící štítnou žlázu (výskyt v populaci asi 1:4000) a tato vada není odhalena hned po porodu, dojde k rozvoji tzv. kretenismu. Jde o těžkou formu růstové a mentální retardace, se kterou se naštěstí v civilizovaných zemích díky screeningu v prvních dnech po porodu a včasné léčbě dnes již nesetkáváme. Pokud však poruchou štítné žlázy trpí matka, je situace složitější. V těžkých případech může nedostatek hormonů štítné žlázy matky vést ke zhoršení inteligence a špatnému prospívání dítěte. Avšak i méně závažný nedostatek, který je relativně častý, může nepříznivě ovlivnit duševní vývoj dítěte. Může mu ubrat několik bodů IQ či vyvolat poruchy soustředění ve škole.

K čemu může vést nadbytek hormonů štítné žlázy v těhotenství?

Nadbytek hormonů štítné žlázy v těhotenství není tak častý jako jejich nedostatek. Přesto se však může vyskytnout. Nevede sice k ovlivnění inteligence, ale může vést ke špatnému růstu plodu a v těžších případech i k potratu a komplikacím při porodu. V případě těžké formy Gravesovy-Basedowovy tyreotoxikózy s vysokým titrem protilátek proti TSH-receptoru (TRAK) se může toho onemocnění vzácně přenést i na novorozence a vyvolat u něj závažný stav v důsledku urychlení metabolismu, který se musí léčit na jednotce intenzívní péče.

Nedostatek ale i nadbytek hormonů štítné žlázy vede k poruchám vývoje a vyzrávání, zejména nervové soustavy dítěte.

Nejčastěji zjišťovanou chorobou štítné žlázy v naší populaci, je její autoimunitní zánět. Tento zánět bývá způsoben agresivní reakcí obranyschopnosti těla proti vlastním buňkám štítné žlázy. Postihuje asi 11% těhotných žen. Tyto ženy bývají v porodním období ohroženy zhoršením tohoto autoimunitního zánětu, tzv. poporodní tyroiditidou. Ta může postihnout i ženy, které mají pouze zvýšené protilátky proti tkáni štítné žlázy, ale funkce jejich štítné žlázy byla v průběhu těhotenství zcela v pořádku. Obvykle se poporodní tyroiditida projeví za 2 až 4 měsíce po porodu příznaky zvýšené funkce štítné žlázy: nervozita, podrážděnost, nesnášenlivost tepla, bušení srdce. Někdy může vzniknout i závažná poporodní deprese. Po té asi půl roku po porodu přejde fáze zvýšené funkce do fáze snížené funkce štítné žlázy, která se projeví: únavou, suchou pokožkou, padáním vlasů, poruchami paměti. Někdy fáze zvýšení funkce štítné žlázy chybí.

Poporodní tyreoiditida?

Poporodní tyreoiditida, jak již název napovídá, je zánět štítné žlázy vzniklý v souvislosti s porodem. Nejčastěji se objevuje u těch žen, které již nějakou poruchou štítné žlázy trpí nebo mají pouze pozitiví protilátky proti štítné žláze. U těchto žen vídáme přechodné zvýšení funkce štítné žlázy několik týdnů po porodu, které asi za 3 až 4 měsíce po porodu přechází do výrazné hypotyreózy, tedy funkce snížené. V některých případech sice může posléze dojít i ke spontánní úpravě, ale často snížená funkce dlouhodobě přetrvává. Z těchto důvodů je nutné ženy pravidelně sledovat nejen v době těhotenství, ale i po porodu.

Screening poruch štítné žlázy

Toto aktivní vyhledávání žen, které trpí poruchami štítné žlázy nebo jsou ohroženy jejich vznikem a rozvojem v porodním období, bude probíhat takto: gynekolog nabere těhotné ženě, která vysloví s tímto vyšetřením souhlas, vzorek krve. Ten pošle ke stanovení některých hormonů štítné žlázy (hormonu stimulujícího k činnosti štítnou žlázu, volného tyroxinu-hormonu vylučovaného štítnou žlázou v největším množství a proto velmi důležitého pro vývoj plodu) a protilátek proti tkáni štítné žlázy. Pokud bude některá hodnota mimo normální rozmezí, bude ženě nabídnuto provedení podrobného endokrinologické vyšetření. Gravidní ženy, u nichž bude zjištěna některá z chorob štítné žlázy, budou sledovány v endokrinologické poradně a v případě potřeby adekvátně léčeny.
Tyreopatie v těhotenství jsou vzhledem k častému výskytu závažným problémem, ovlivňujícím zdravotní stav budoucí populace. Jejich aktivní vyhledávání je důležitou součástí péče o těhotné ženy, zejména vzhledem k narůstající četnosti jejich výskytu a zvyšujícímu se průměrnému věku těhotných žen.

Co pro mě znamená, když mám pozitivní protilátky proti štítné žláze?

Velké studie prokázaly, že přítomnost protilátek proti štítné žláze v krvi těhotné ženy může vést k různým těhotenským komplikacím, i když je hormonů štítné žlázy ještě dostatek. Proto se někdy i u těchto žen přistupuje k léčbě hormony štítné žlázy ve snaze možným komplikacím zabránit. Podobně i ženy s vysokými hladinami protilátek proti tyreoperoxidáze, které mají ještě normální funkci štítné žlázy, mohou mít problém otěhotnět a také mohou častěji potrácet. Také u těchto žen někdy přistupujeme k tzv. izohormonální léčbě hormony štítné žlázy, tedy preventivnímu podávání malých dávek levothyroxinu. Rizika spojená s pozitivitou protilátek se pak snižují.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Měl by stát a zdravotní pojišťovny podle vás více přispívat na léčbu celiakie?
Zatím hlasovalo 61 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Jaroslava (Oční klinika Horní Počernice ) 23. května 2017, 12:32:04

  Dobrý den, syn podstoupil zákrok na klinice v Horních Počernicích. na podzim 2016 a přes… Diskutovat

 • JiB (Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)) 21. května 2017, 23:42:31

  Lindo, jste obdivuhodná a velmi laskavá ..... přestože prožíváte bolest a smutek,… Diskutovat

 • Lída (Zánět spojivek) 19. května 2017, 10:09:40

  To záleží...příčin může být několik...u doktora sjte byli? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.