Inzerce

Onemocnění štítné žlázy v těhotenství

1. dubna 2009,   |   přečteno: 25023x

Těhotenství, i když není z medicínského hlediska chorobou, je obdobím zvýšené zátěže pro organismus ženy. Proto se během těchto devíti měsíců často projeví nemoci, které probíhaly do té doby skrytě nebo se vznik některých poruch graviditou urychlí.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
92 Kč

Ani choroby štítné žlázy nejsou v tomto směru žádnou výjimkou. Protože postihují častěji ženy, nikoho nepřekvapí, že v naší populaci trpí až 12% těhotných nějakým onemocněním štítné žlázy. Nedostatek nebo nadbytek hormonů produkovaných štítnou žlázou vede nejen k dyskomfortu a obtížím na straně matky, ale zároveň nepříznivě ovlivňuje vývoj jejího dítěte a komplikuje průběh těhotenství.
Plod potřebuje pro svůj správný růst a vývoj získávat hormony štítné žlázy od matky. Tento podíl je pochopitelně největší na počátku těhotenství, než se vyvine štítná žláza a začne tvořit hormony vlastní. Zhruba po 10. až 12. týdnu, kdy začíná pracovat štítná žláza plodu, se tento podíl zmenšuje.

Nedostatek ale i nadbytek hormonů štítné žlázy vede k poruchám vývoje a vyzrávání, zejména nervové soustavy dítěte.

Nejčastěji zjišťovanou chorobou štítné žlázy v naší populaci, je její autoimunitní zánět. Tento zánět bývá způsoben agresivní reakcí obranyschopnosti těla proti vlastním buňkám štítné žlázy. Postihuje asi 11% těhotných žen. Tyto ženy bývají v porodním období ohroženy zhoršením tohoto autoimunitního zánětu, tzv. poporodní tyroiditidou. Ta může postihnout i ženy, které mají pouze zvýšené protilátky proti tkáni štítné žlázy, ale funkce jejich štítné žlázy byla v průběhu těhotenství zcela v pořádku. Obvykle se poporodní tyroiditida projeví za 2 až 4 měsíce po porodu příznaky zvýšené funkce štítné žlázy: nervozita, podrážděnost, nesnášenlivost tepla, bušení srdce. Někdy může vzniknout i závažná poporodní deprese. Po té asi půl roku po porodu přejde fáze zvýšené funkce do fáze snížené funkce štítné žlázy, která se projeví: únavou, suchou pokožkou, padáním vlasů, poruchami paměti. Někdy fáze zvýšení funkce štítné žlázy chybí.

Od 1.4.2009 začne VZP hradit těhotným ženám screening poruch štítné žlázy.

Toto aktivní vyhledávání žen, které trpí poruchami štítné žlázy nebo jsou ohroženy jejich vznikem a rozvojem v porodním období, bude probíhat takto: gynekolog nabere těhotné ženě, která vysloví s tímto vyšetřením souhlas, vzorek krve. Ten pošle ke stanovení některých hormonů štítné žlázy (hormonu stimulujícího k činnosti štítnou žlázu, volného tyroxinu-hormonu vylučovaného štítnou žlázou v největším množství a proto velmi důležitého pro vývoj plodu) a protilátek proti tkáni štítné žlázy. Pokud bude některá hodnota mimo normální rozmezí, bude ženě nabídnuto provedení podrobného endokrinologické vyšetření. Gravidní ženy, u nichž bude zjištěna některá z chorob štítné žlázy, budou sledovány v endokrinologické poradně a v případě potřeby adekvátně léčeny.
Tyreopatie v těhotenství jsou vzhledem k častému výskytu závažným problémem, ovlivňujícím zdravotní stav budoucí populace. Jejich aktivní vyhledávání je důležitou součástí péče o těhotné ženy, zejména vzhledem k narůstající četnosti jejich výskytu a zvyšujícímu se průměrnému věku těhotných žen.

autor:

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Měli jste někdy potíže s nespavostí?
Zatím hlasovalo 258 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jean (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. března 2017, 12:30:17

    za osm let máš na nemoci zaděláno a nepoučíš se :-) Diskutovat

  • bea (Zkušenosti s léčbou akné) 23. března 2017, 13:14:08

    neophytiol, podívej se na internet jak vypadá Diskutovat

  • Charley (Jak dodat kostem dostatek vápníku) 18. března 2017, 13:07:03

    Ten maxi kalz je dobrý přípravek :) Docela dobře i chutná :) Sumivky, vhodné pro doplnění… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.