Inzerce

Onemocnění žlučníku

4. května 2007, MUDr. Pavel Mokrý   |   přečteno: 8715x

Významné choroby žlučníku jsou vlastně jenom tři: žlučníkové kaménky (cholelitiáza), zánět žlučníku a rakovina žlučníku.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
234 Kč

Žlučník je orgán, který shromažďuje žluč. K vyprázdnění žlučníku dochází především na podněty z trávicí trubice, které jsou vyvolány požitou stravou. Tím se dostává do dvanáctníku, kde žlučové cesty vyúsťují, větší množství žluče, které je potřebné pro vstřebávání především tuků. Po vyoperování žlučníku nepřitéká žluč do dvanáctníku v době výhodné pro trávení, nýbrž kontinuálně. Kupodivu to většinou nevadí.

Významné choroby žlučníku jsou vlastně jenom tři: žlučníkové kaménky (cholelitiáza), zánět žlučníku a rakovina žlučníku. žlučníkové kaménky (konkrementy), cholelitiáza je onemocnění, které postihuje žlučník nejčastěji. Ve vyspělých zemích postihuje cholelitiáza 10-20% populace, ženy jsou nemocné asi 2x častěji. Konkrementy ve žlučníku jsou složeny převážně z cholesterolu, v menším procentu případů jsou tvořeny žlučovým barvivem bilirubinem a různými solemi. Kaménky mohou být solitérní nebo mnohočetné a jsou různé velikosti od drobných ve velikosti skleněné špendlíkové hlavičky až po kameny mající několik cm v průměru. Za nebezpečnější pokládáme kaménky drobné, které mohou procházet žlučovými cestami a mohou být příčinou nebezpečných komplikací.

Většinou (60-80% všech případů) žlučníkové kaménky nedělají větší obtíže, bývají náhodným nálezem. U zbývajících nositelů kamenů jsou zdrojem obtíží. Nejcharakterističtějším projevem cholelithiázy je žlučníková (biliíární) kolika. Je to záchvatovitá, intensivní bolest začínající většinou pod pravým žeberním obloukem, která se šíří do zad až pod pravou lopatku. Někdy jde o bolest spíše v nadbříšku, která trochu vyzařuje pod pravý žeberní oblouk. Mnozí nemocní pak tuto bolest pokládají za projev nemocného žaludku. Záchvat je vyprovokován často dietní chybou (tučná jídla) nebo rozrušením, případně kombinací obojího. Může být zvracení, které většinou nepřináší úlevu. Kolika přejde sama nebo po utišujících lécích. Trvá-li déle něž 4 hodiny, je nutno vyslovit podezření na komplikaci a situaci by měl posoudit lékař. Každý nemocný se žlučníkovými kaménky by měl mít od svého lékaře účinné léky, které si vezme, jakmile se bolest objeví. Nepomohou-li, je třeba volat lékaře. Toho zavolá raději každý, kdo dostane koliku poprvé.

Intensita bolesti může být různá, někdy jde jen o nepříjemný tlak, ale jeho význam je podobný jako u bolesti intensivní. U symptomatické cholelitházy je jediným rozumným řešením operativní odstranění žlučníku. Operaci lze provést klasickým přístupem nebo laparoskopickou cestou (v 80-90% případů). Laproskopické operování je spojeno s menším rizikem, dovoluje krátkou hospitalizaci (obvykle 3 dny) a krátkou pracovní neschopnost.

Rozpouštění nebo rozbíjení kamenů rázovou vlnou (lithotrypse) není vhodné pro běžné případy tohoto onemocnění, vyžaduje speciální indikace.

Zánět žlučníku (cholecystitis) postihuje většinou žlučník s kameny (90 % případů), je tedy komplikací cholelithiázy. Kromě žlučníkové bolesti je pravidlem teplota až horečka s třesavkou. Jakmile se objeví při žlučníkových obtížích teplota nebo dokonce žloutenka (zažloutnutí očního bělma), je nezbytné zavolat lékaře.

autor: MUDr. Pavel Mokrý

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Měl by stát a zdravotní pojišťovny podle vás více přispívat na léčbu celiakie?
Zatím hlasovalo 90 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Tomáš (zácpa) 23. května 2017, 17:35:26

    Já mívám problémy se zácpou docela často. Teď jsem objevil Prebiolact. Není to pilulka, ale… Diskutovat

  • Cindy (STREPTOKOK) 25. května 2017, 20:55:37

    Léta jsem se potýkala s kvasinkami, streptokokem, stafylokokem a jela to pořád dokola. Dokonce… Diskutovat

  • Glanctt (Máte někdo zkušenosti s novým lékem CHAMPIX?) 25. května 2017, 23:34:09

    Přiznám se ze jsem po champixu dost unavena.. a vic spím..bývá mi trochu spatne od žaludku...… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.