Inzerce

Otrava olovem - plumbismus

22. července 2009, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 17105x

Expozice olovem může vést k poškození celé řady orgánů: ledvin a jater, nervového systému, červených krvinek, cév a svalstva.

foto: shutterstock.com

Zdroje otravy s vysokým obsahem olova

Patří sem: opakované požití odštěpků barev s obsahem olova, retence (zadržování) kovových olověných předmětů (střel, závaží na závěsech, rybářské závaží, drobné předměty, „cetky“ atd) v žaludku, kde se olovo pomalu rozpouští, dále kontaminace kyselých potravin nebo nápojů (ovoce, ovocné šťávy, limonáda, cola, rajčata, rajčatová šťáva, víno, mošt) při uchovávání v keramických nádobách s glazurou obsahující olovo, rovněž pálení dřeva natřeného olovnatými barvami nebo obalů baterií v kamnech nebo krbu. Zdrojem mohou být i různé vlastnoručně doma vyrobené předměty (keramické zboží s olovnatou glazurou, olovnaté sklo apod) nebo podomácku připravené víno.

Vedle požití je další možnou cestou inhalace par – vdechování zplodin olovnatého benzínu nebo profesionální expozice bez ochranných opatření jako jsou respirátory, ventilace a snížení prašnosti.

Příznaky otravy

Může se objevit šedý lem dásní („olovnatý lem“), anémie, zácpa, nechuť k jídlu, bolestivé koliky (colica saturnina), bolesti končetin a hlavy. Organické sloučeniny olova (např. tetraethylolovo, dříve přidávané do benzínu) vyvolávají zejména nervové poruchy (nespavost, neklid, poruchy hybnosti a koordinace pohybů, halucinace, mánie, křeče). Podezření musí být potvrzeno laboratorními testy. Léčí se podáním tzv. chelátů.

Jak se vyhnout styku s nebezpečnými výrobky?

Nejen hračky, keramika nebo nádoby na vaření mohou obsahovat látky, které jsou pro naše tělo škodlivé. Nedávno se například na stránkách MZ ČR objevilo upozornění hlavního hygienika na závadný kosmetický výrobek – Stíny na oči beautiful COSMETICS (sada 17 barev, ITEM NO: 8978 a sada 12 barev, ITEM NO: 89109 – více na: www.mzcr.cz). Ve směsném homogenizovaném vzorku, odebraném ze sady 12 odstínů, bylo zjištěno 83, 2 mg olova/kg výrobku. Průměrná hodnota ze tří směsných homogenizovaných vzorků, odebraných ze sady 17 odstínů, činí 55, 6 mg olova/kg výrobku. Povolená je pouze přítomnost stopového množství tohoto prvku, je-li při dodržení správného technologického postupu technicky nevyhnutelná a výrobek nezpůsobí poškození zdraví. Jednou z cest je tedy i pravidelné sledování „nebezpečných výrobků“, které jsou vyvěšovány na uvedených stránkách.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Jarča

vzpomínám na hodiny dějepisu, kde nám říkali, že římani měli olověné nádobí. Naštěstí to byli pouze ti bohatí a také umírali na otravu - chudák na to naštěstí neměl a tak zůstal zdraví. Dneska by to bylo určitě obráceně :-)

Reagovatpoděkovatnahlásit

23. července 2009, 13:23:13

Kačan1 poděkování

a nebylo to náhodou úmrtí otravy olovem v řecku. je to fakt dlouho co jsem byl ve škole, ale na mapě to je kousek od sebe ou ou :-)

Reagovatpoděkovatnahlásit

26. července 2009, 08:52:54

Vašek

Já to slyšel tak, že Římani měli olověné vodovodní trubky. Pak pomocí nich začali rozvádět i víno, ve kterém se olovo mírně rozpouští, no a pak se pomalu trávili pokaždé, když pili víno. Nejhorší problém byl tuším neplodnost.

Reagovatpoděkovatnahlásit

7. června 2010, 22:38:09


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Dokážete rozpoznat projevy mrtvice?
Zatím hlasovalo 61 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Petr 2 (čelistní kloub) 14. března 2018, 19:21:38

    Ahoj Zdeni, dekuji za Tvou reakci. Neznam nikoho, kdo by mi poradil, takze Ti jeste jednou dekuji.… Diskutovat

  • Míša (Operace hemoroidů) 10. března 2018, 17:41:40

    Mám co dělat,abych nelezla po zdi 😨 Diskutovat

  • Jan (Endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie, ERCP) 16. března 2018, 23:05:10

    Ano, výkon ERCP je nebezpečný a nese rizika takové,že při výkonu lékař který výkon… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.