Inzerce

Petici STOP KOUŘENÍ podpořilo již na 120 tisíc lidí

1. června 2011, Redakce   |   přečteno: 1339x

Na internetu vrcholí jedna z největších petičních akcí v historii České republiky. Petice STOP KOUŘENÍ požaduje zákaz kouření ve veřejných prostorách včetně restaurací. „V demokratických systémech platí, že by menšina měla respektovat zájem většiny. Chceme dosáhnout toho, aby zmizely zakouřené prostory, kde menšina předepisuje většině, jaký vzduch bude dýchat, jaký pach pohltí její oblečení atd.“, uvádí se mimo jiné v petici, kterou představil Lukáš Nádvorník.

Vzkaz politikům: Chceme do toho mluvit, týká se nás to!

Iniciátoři petice ji považují za jediný možný nástroj k přesvědčení našich politiků, aby se zpřísněním protikuřáckého zákona seriózně zabývali. Zatímco průzkumy veřejného mínění jasně ukazují převahu lidí souhlasící se zpřísněním zákona, poslanci to cítí zřejmě jinak. Zhruba polovina souhlasí a druhá polovina je proti a argumentuje údajnou svobodou kuřáků kouřit, kde chtějí. „Chceme, aby poslanci taky trochu poslouchali hlasy svých voličů, proto volíme tuto demonstrativní formu,“ uvádí jeden z organizátorů Lukáš Nádvorník. A pokračuje: „Pokud svůj názor vyjádří skoro 120 tisíc lidí, poslanci to snad alespoň zaregistrují a budou se muset problému věnovat.“

„Pokud někdo kouří, je to jeho výsostné právo. Ale pouze do chvíle, než svým počínáním začne ohrožovat své okolí. A v tomto případě se o ohrožování zcela prokazatelně jedná, pasivní kouření podle lékařů způsobuje závažná onemocnění a ročně na něj v České republice umírá přes 1000 lidí,“ uvádí další autorka petice MUDr. Eva Králíková, CSc.

Za dobu existence petice STOP KOUŘENÍ VE VEŘEJNÝCH PROSTORÁCH ji prostřednictvím internetu podepsalo přes 117 tisíc lidí z celé České republiky. Mezi podepsanými figuruje i například vysoce uznávaný lékař prof. Pavel Pafko, který mj. léčil na rakovinu plic bývalého prezidenta Václava Havla. Petici také podpořila síť lokálních a regionálních rádií MMS, která vysílá rozhlasové spoty, stejně jako rádia KISS a Beat. Bezplatně otiskl inzerát na petici například časopis Respekt. V Praze nedávno petici propagovalo na 300 reklamních laviček.

 „Chceme se připojit k dnes již mnoha vyspělým zemím, kde svoboda dýchat čistý vzduch na veřejných místech zvítězila. Proto požadujeme po vzoru například Velké Británie, Francie, Itálie, Belgie, Irska, Švédska, Norska, Malty, Litvy, Švýcarska, Německa, ale i Slovenska, Srbska, Řecka a nejnověji i Maďarska zákaz kouření ve všech veřejných prostorách včetně restaurací. Jsme přesvědčeni, že takovýto zákon nevyprázdní restaurace, jak straší někteří zastánci cigaretového kouře. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že v žádné zemi k tomu nedošlo. I například Italové byli schopni obětovat cigaretu u svého oblíbeného espressa a zdejší kavárny a restaurace jsou nadále plné, jen s čistým vzduchem uvnitř,“ uvádí další organizátorka petice MUDr. Renée Schickerová.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Měl by stát a zdravotní pojišťovny podle vás více přispívat na léčbu celiakie?
Zatím hlasovalo 66 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Monka (Nejde jen o štípance ) 17. května 2017, 10:12:26

    Jaký máte osvědčený gel, mast na komáří štípnutí? Diskutovat

  • Linda (Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)) 20. května 2017, 00:38:09

    Dekuju vam vsem za vasi podporu i za to, ze jsem tu s vami mohla byt. Moc mi to pomahalo. Najednou… Diskutovat

  • Lída (Projímadle) 23. května 2017, 09:34:13

    Většinou ta projímadla jsou vhodná pro děti od 3 let :) Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.