Inzerce

Porod: doba před porodem

18. března 2006, aktualizováno 28. března 2006,   |   přečteno: 74199x

Porodem těhotenství vrcholí. Je to doba, na kterou rodiče netrpělivě čekají, doba, kdy přijde na svět jejich vytoužené miminko. K porodu nejčastěji dochází mezi 38. - 42. týdnem těhotenství.

ORDINACE.cz DOPORUČUJE
Porod: doba před porodem

A je to tady! Porodem těhotenství vrcholí. Je to doba, na kterou rodiče netrpělivě čekají, doba, kdy přijde na svět jejich vytoužené miminko.

K porodu nejčastěji dochází mezi 38. - 42. týdnem těhotenství. Tělo maminky prochází mnoha změnami. Organismus ženy se už týdny připravuje k porodu.

Asi 2 týdny před termínem porodu dochází k poklesu dělohy, což je spojeno se sestupem hlavičky do spodní části pánve a nakloněním dělohy dopředu. Může dojít k odtoku tzv. hlenové zátky z děložního hrdla, která bránila celou dobu těhotenství přístupu infekce k plodovým obalům do dělohy. Mohou se objevit, a často také bývají, krátké děložní stahy - bolesti, doprovázené ztuhnutím bříška - dělohy. Většinou rychle pominou a neruší maminku v běžné činnosti. Těmto stahům říkáme přípravné stahy, tzv. poslíčky. Nevedou ještě k porodu, ale připravují porodní cesty.

Kdy začíná porod?


Porod může začít z několika důvodů.

 1. Odtok plodové vody. Protržením plodových obalů - blan dojde k odtoku plodové vody. Většinou jí bývá takové množství, že budoucí maminka nepochybuje, že je to plodová voda. Někdy může voda jen prosakovat, takže si ji mohou maminy zaměnit s močí. Vždy je však třeba přijet do porodnice, aby se zjistilo, zda se jedná o plodovou vodu. Protržením vaku blan a odtokem plod. vody dochází k otevření porodních cest a možnému nebezpečí vstupu infekce k děťátku, a proto není vhodné vyčkávat příliš dlouho doma.
  Navíc by se mohlo stát, že by otevřenými blanami a pootevřeným děložním hrdlem propadla pupeční šňůra do pochvy a došlo by k ohrožení přísunu okysličené krve pupečníkem k dítěti. Není to situace, která by nastávala vždy, ale přihodit se může a je třeba s ní počítat a dělat vše pro to, abychom jí předešli. Proto bez ohledu na stahy přijde těhulka na porodní sál co možná nejdříve po odtoku plodové vody. Plodová voda bývá většinou bezbarvá - čirá. Může mít někdy i nazelenalou barvu, to je upozornění, že miminku už se v bříšku příliš nedaří a mělo by přijít co nejdříve na svět.
 2. Pravidelné děložní stahy (kontrakce) - bolesti. Nejdříve může maminka vnímat bolesti jako pobolívání v podbříšku (asi jako při bolestivých měsíčkách) nebo bolest v zádech v oblasti kříže. Bolest je doprovázena ztuhnutím dělohy - bříško je na pohmat tvrdé. Stahy jsou z počátku nepravidelné - interval se počítá od začátku jednoho stahu do začátku dalšího stahu. Takže mohou být stahy po 10 minutách, potom např. po 20 min atd. - interval není pravidelný. Většinou při těchto stazích maminka sice pociťuje již mírnou bolest, ale nijak ji neomezuje v normální činnosti. Stahy začnou zesilovat, interval mezi jednotlivými stahy se začne zkracovat. Jakmile jsou už stahy nějakou dobu pravidelné a stále zesilují, přijede maminka do porodnice.
  Všeobecně platí několik rad. S prvními stahy není vhodné ihned se jimi zabývat. Nesledujte s první bolestí hodinky! Snažte se je nejdřív ignorovat, dělejte vše co jste měly v plánu dělat - choďte, žehlete, čtěte, dívejte se na televizi, povídejte si… Jakmile stahy zesílí, dejte si teplou sprchu. Pokud stahy nepolevují, ale naopak zesilují a začínají být nepříjemnými, začněte sledovat interval mezi jednotlivými stahy. No a až budete mít pocit, že už vás stahy doma vůbec "nebaví" - což bude asi tehdy, když budou po 10 min. - přijeďte do porodnice.
  Samozřejmě je třeba brát ohled na vzdálenost, jakou máte do porodnice a čas, který vám zabere doprava, a přizpůsobit tomu příjezd do porodnice.
 3. Do porodnice je vhodné přijet i tehdy, když se nebudete cítit dobře a nebudete moct identifikovat svůj nepříjemný pocit, ale budete cítit, že něco s vámi není v pořádku. Vždycky se řiďte heslem: "je lépe přijet 3 krát zbytečně, než jednou pozdě".
 4. Důvodem k příjezdu do porodnice je také krvácení (červené - asi jako při měsíčkách). Znamenalo by to pravděpodobně předčasné odlučování placenty. Ale i to se naštěstí často nestává.

autor:

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Olina

Hlavně nepodceňovat předporodní přípravu viz http://www.aniball.cz/nepodcenujte-tehotenske-predporodni-cviceni/ Může se to dost vymstít formou inkontinence, natrhnutím hráze atd

Reagovatpoděkovatnahlásit

5. března 2014, 15:20:13


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Dokážete rozpoznat projevy mrtvice?
Zatím hlasovalo 100 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • vojta (Máte někdo zkušenosti s novým lékem CHAMPIX?) 15. března 2018, 11:43:54

  Opravdu funguje. Vubec sem nemel potrebu po nikotinu i když byl vedle mě kuřák s cigaretou. Diskutovat

 • Šolím (Příspěvky zdravotních pojišťoven na bezlepkovou dietu 2016) 20. března 2018, 00:03:48

  Od r.2003 se změnil dotační systém na poskytování příspěvků i pro celiaky.(Vyhl. č.… Diskutovat

 • Ivana (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 16. března 2018, 13:58:42

  No tak asi já jsem jediná, která natvrdo z vyšetření odešla. Nechala jsem si ihned po… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.