Inzerce

Poruchy zraku u diabetu

4. dubna 2006, prof. MUDr. Vladimír Bartoš DrSc.   |   přečteno: 30379x

Postižení oka patří mezi nejčastější chronické komplikace diabetu a ve své nejzávažnější podobě může vést až ke ztrátě zraku. Cukrovka je hlavní příčinou získané slepoty dospělých dospělých. Je důležité, aby si diabetik uvědomil, že pravidelné oční vyšetření je nezbytnou a nedílnou součástí léčení diabetu, i když vidí dobře.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz doporučuje
SKLADEM EXTERNĚ
129 Kč

Postižení oka patří mezi nejčastější chronické komplikace diabetu a ve své nejzávažnější podobě může vést až ke ztrátě zraku. Cukrovka je hlavní příčinou získané slepoty dospělých. Je důležité, aby si diabetik uvědomil, že pravidelné oční vyšetření je nezbytnou a nedílnou součástí léčení diabetu, i když vidí dobře.

Poruchy zraku se totiž mohou projevit až při pokročilejším stadiu očního onemocnění. Jako u jiných chronických komplikací diabetu jsou oční změny způsobovány jednak přímými důsledky hyperglykémie, jednak z toho vyplývajícího poškození drobných očních cév. Zásadní cestou prevence a vlastně i léčby tedy je důsledná kontrola glykémie a krevního tlaku. Kdo trvale pečuje o hladinu glukózy v krvi a o normální krevní tlak, nemusí mít ze ztráty zraku obavy.

Jako u fotoaparátu jsou pro funkci oka důležité čočka, dobře propouštějící světlo a citlivý film, u oka sítnice, která světelné vjemy registruje. Změny těchto struktur jsou hlavními příčinami poruch zraku. Někdy diabetik vyhledá očního lékaře pro horší vidění a diví se, že nedostane brýle. Zkušený oční lékař se ho zeptá na cukr v krvi a doporučí zlepšit kompenzaci diabetu. Při kolísání glykémie dojde k bobtnání čočky, která se přechodně zkalí a po normalizaci glykémie se vše upraví a pacient opět vidí dobře. Trvalým a postupujícím poškozením čočky je katarakta, známý šedý zákal jako projev stárnutí. U diabetu je tento proces v čočce, který se projevuje zamlženým, neostrým a šedivým viděním, urychlen, protože tkáň čočky je změněna tzv. pozdními produkty glykace. Jedinou léčbou je náhrada čočkou umělou, operací, která se dnes provádí ambulantně.

Závažnější komplikací je diabetická retinopatie spočívající v poškození cév sítnice, které mají defektní stěnu s větší prostupností. Tvoří se drobné výdutě, tečkovité výrony krve a z prosakování bílkovin a tuků z krve drobná ložiska. Oční lékař je pozná při běžném vyšetření, zejména je-li duhovka rozšířena tzv. rozkapáním, diabetikovi však nemusí způsobovat žádné problémy. Postihne-li masivní prosakování centrum vidění, je už zrak vážně poškozen. Říká se tomu edém makuly, ale tuto poruchu je ještě možno napravit. Pro podrobnější vyšetření stavu cév se provádí kamerové snímání očního pozadí po vstřiknutí kontrastní látky do žíly, fluorescenční angiografie.

V dalším postupu onemocnění přibývá cévních abnormalit, klesá prokrvení sítnice, tvoří se nekvalitní novotvořené cévy se vznikem větších výronů krve. Ty si už nemocný uvědomuje jako nepohyblivé skvrny v zorném poli. Hlavním rizikem je tvorba vaziva a onemocnění dospívá do svého kritického stadia, do proliferativní retinopatie. Tomuto postupu je možno zabránit laserovou fotokoagulací, která musí být provedena včas a je jediným prostředkem k odvrácení těžké poruchy zraku. Dnes máme v České republice dostatek očních pracovišť s tímto vybavením a neexistují žádné objektivní překážky, aby se nedostalo tohoto zrak zachraňujícího léčení všem, kteří ho potřebují. Bohužel jsou subjektivní překážky v tom, když diabetik uvěří falešné informaci o lécích na diabetickou retinopatii a fotokoagulaci oddaluje nebo odmítá. Pak hrozí odchlípení sítnice, krvácení do sklivce a těžké poškození a ztráta zraku. Existuje sice i pro takto postižené pacienty jistá naděje v podobě náročné a vysoce specializované operaci, v tzv. vitrektomii, ale zrak se tím zcela neupraví.

I když dnes víme, že na vznik a průběh diabetické retinopatie má jistý vliv genetické pozadí diabetika, je dostatek spolehlivých dokladů o významné preventivní roli dobré kompenzace diabetu a normálního krevního tlaku. O svém zraku rozhoduje tedy do značné míry diabetik sám, mimo jiné i v tom, jak přistupuje na rady svého lékaře a očního odborníka.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.

autor: prof. MUDr. Vladimír Bartoš DrSc.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Andrea (Chronická rýma/ráno+ucpávání 1 dírky+suchá nos.sliznice) 18. listopadu 2018, 11:02:48

    Děkuji za doporučení na ten sirup od Nasivinu, zatím jsem nezkoušela ale jelikož začíná… Diskutovat

  • Marika (Rýma) 18. listopadu 2018, 11:05:46

    Holky a už jste zkoušely i ten jejich sirup? Měl by být i na uvolnění dutin Diskutovat

  • Sába (zacpany nos,, trva to dlouho) 18. listopadu 2018, 11:31:07

    Děkuju, tak sem ho už taky koupila a jsem na něj moc zvědavá  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.