Inzerce

Příspěvky zdravotních pojišťoven na bezlepkovou dietu 2017

22. března 2016, aktualizováno 1. dubna 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 22230x

Máte v rodině celiaka nebo dodržujete sami kvůli této nemoci bezlepkovou dietu? Pak možná víte, že některé zdravotní pojišťovny přispívají na vaši dietu. U kterých pojišťoven a v jaké výši můžete v letošním roce žádat o příspěvky?

foto: shutterstock.com

Každá ze sedmi českých zdravotních pojišťoven má ve své nabídce pro klienty různé preventivní programy, zdravotní programy, výhody, příspěvky. Jak myslí na celiaky, kteří musejí celoživotně dodržovat finančně náročnou bezlepkovou dietu?

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR

Stejně jako loni, přispěje v roce 2017 VZP svým pojištěncům až 6 000 Kč na nákup bezlepkových potravin.

Příspěvek až 6 000 Kč za rok je určen dětem do 18 let a studentům do 26 let (se statusem nezaopatřené dítě) s diagnózou celiakie. Doklad o diagnóze předkládá pojištěnec pouze při prvním podání žádosti o příspěvek.

Příspěvek je určen na nákup potravin s označením bezlepková nebo bez lepku (v období 1. 1. – 31. 12. 2016) nebo na platbu bezlepkových obědů ve školní jídelně.

Příspěvek bude poskytován na základě žádosti 2× ročně, vždy za uplynulé pololetí v maximální výši 3 000 Kč, a to

 • za období leden – červen od 1. 7. do 31. 8. 2017
 • za období červenec – prosinec od 1. 12. do 31. 12. 2017.

Přijímány jsou výhradně souhrnné doklady s výčtem potravin s označením bezlepková nebo bez lepku nebo doklady, kde jsou tyto potraviny mezi ostatními takto vyznačeny. Písemná žádost o příspěvek za 2. pololetí 2017 podaná poštou musí být odeslána nejpozději 15. 12. 2017.

Při žádosti o příspěvek za 1. pololetí budou akceptovány platební doklady vystavené v období od 1. 1. 2017 do 30. 6. 2017, při žádosti za 2. pololetí budou akceptovány platební doklady vystavené v období od 1. 7. 2017 do 31. 12. 2017. Nevyzvednutá částka za 1. pololetí nebude přesunuta do 2. pololetí

Podmínky čerpání finančních příspěvků:

Žádost o vyplacení příspěvku na bezlepkovou dietu musí být podána nejpozději do 31. 12. 2017. 

Čerpání příspěvků může být ukončeno i před datem 31. 12. 2017 po vyčerpání stanoveného finančního limitu.

Plné znění podmínek čerpání příspěvků na preventivní programy hrazené z fondu prevence VZP najdete zde.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

ČPZP v roce 2017 poskytne příspěvek na celiakii pro děti a mládež do 18 let vč. až do výše 1 000 Kč v Preventivním programu v rámci balíčku DIA.

Příspěvek pro nemocné celiakií

ČPZP v roce 2017 poskytne zákonným zástupcům dětí včetně příspěvek na bezlepkovou dietu

Možnosti čerpání:

 • Bezlepkové potraviny: veškeré potraviny, které patří do oblasti bezlepkové diety a jsou zakoupené v lékárně, prodejně zdravé výživy nebo ve speciálním oddělení bezlepkových potravin v hypermarketech nebo jiných prodejnách a na specializovaných webových stránkách.
 • Bezlepkové suroviny: veškeré suroviny, ze kterých se bezlepkové potraviny, patřící do oblasti bezlepkové diety, připravují a jsou zakoupené v lékárně, prodejně zdravé výživy nebo ve speciálním oddělení bezlepkových potravin v hypermarketech nebo jiných prodejnách a na specializovaných webových stránkách.
 • z dokladu musí být jednoznačně zřejmé, že se jedná o bezlepkovou potravinu nebo surovinu (nutností je prokazatelné označení na dokladu). Neproplácí se pivo pro celiaky.

Při prvním čerpání je nutno ověřit, že dítě má diagnózu celiakie - použijte formulář Potvrzení lékaře (v případě, že pojištěnec již příspěvek na celiakii v minulosti čerpal, není nutno formulář předkládat).
Více informací zde.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

Příspěvek, který poskytuje ZPŠ je až 4 000 Kč 1 x za rok.Týká se všech pojištěnců bez omezení věku a je ho možné čerpat na úhradu nákladů spojených s dietním stravováním, na bezlepkovu dietu a dietu při fenylketonurii, po předložení originálního dokladu o zaplacení nákupu dietní stravy a vyjádření ošetřujícího lékaře o nezbytné dietě.
Více informací naleznete zde.

Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna

Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna poskytuje  v roce 2017 svým pojištěncům příspěvek na nákup potravin celiakům v rámci Podbalíčku podpora zdraví 1 do výše 500 Kč dětem a mládeži do 19 a pojiš­těncům nad 19 let až 300 Kč.
Podmínky najdete zde.

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR

VOZP poskytuje příspěvek do výše 400 Kč jednou za rok dětem i dospělým v rámci programu Preventivní péče - Dětská volba a Moje volba a to na doplňky stravy vztahující se k zvláštnímu stravovacímu režimu při onemocnění celiakií.

K žádosti o příspěvek navíc přiložit:

 • vyplněnou a podepsanou žádost
 • originál dokladu o úhradě, z něhož bude jednoznačně zřejmé, který z produktů byl čerpán, jakou výši činila úhrada a v jakém zařízení byl čerpán anebo zakoupen
 • doklad potvrzující onemocnění celiakií

Více informací zde.

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP)

Příspěvek na úhradu bezlepkových potravin označených jako bezlepkové, tedy BLP, mohou pojištěnci získat díky výhodám kreditního systému VITAKONTO. Výše příspěvku je závislá na počtu kreditů, které pojištěnec získá.  Tento systém je přístupný prostřednictvím VITAKARTY ONLINE.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR

Pojištěnec, který dosáhl v roce 2017 věku od 3 do 15 let, může čerpat příspěvek až do max. výše 600 Kč na dietní potraviny při onemocnění celiakie (bezlepková dieta), zakoupené v lékárně, v prodejně zdravotnických potřeb nebo prodejně zdravé výživy.

Specifické podmínky:

 • pro uznání příspěvku na dietní potraviny je nutno doložit potvrzení lékaře, že u dítěte bylo příslušné onemocnění diagnostikováno,
 • nabídka platí do vyčerpání finančních prostředků pro tento program,
 • zřízení Karty života - nejpozději ke dni podání žádosti o čerpání příspěvku z fondu prevence

Podmínky najdete zde.

Abyste mohli s čerpáním příspěvků začít, budete muset pojišťovně předložit:

 • občanský průkaz
 • průkazní kartička k bankovnímu účtu nebo výpis z bankovního účtu (v případě čerpání bankovním převodem), popř. čitelná kopie těchto dokladů
 • originální doklad o zaplacení nebo jeho ověřená kopie (musí obsahovat IČO organizace, účel platby, datum, razítko a podpis), přičemž z dokladu musí být jasné, že se jednalo o nákup bezlepkových potravin
 • v případě čerpání příspěvku zákonným zástupcem na dietu dítěte je nutné doložit, že jde opravdu o vaše dítě, a to jeho průkazem pojištěnce, rodným listem nebo kopií rozhodnutí soudu o osvojení, poručenství nebo opatrovnictví
 • potvrzení ošetřujícího lékaře, gastroeterologa, o diagnóze celiakie

Pro kompletní znění podmínek kontaktujte svoji pojišťovnu.

Necháváte si proplácet nákup bezlepkových potravin u zdravotní pojišťovny? Jsou příspěvky dostatečné?

Napište nám do diskuse nebo na mail redakce@ordinace.cz.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Milena

Prosím o vyjádření proč se nestará ministerstvo zdravotnictví o to aby celiaci dostávali příspěvky na potraviny copak to nikdo nevidí že to je opravdu neúnosné tuto dietu přísně dodržovat , i těžko tyto potraviny shánět ,děkuji za odpověď kde by byla možnost se například napsat ministru zdravotnictví

Reagovatpoděkovatnahlásit

27. července 2016, 20:16:25

Kateřina

Vyjádřím svůj názor..Nesouhlasím s paní Milenou. Můj bývalý přítel je celiak a nevidí v tom on ani já nijak velké omezení. Pokud přispívají zdravotní pojišťovny, tak nevidím, proč by mělo přispívat ministerstvo zdrav. na tuto nemoc, která navíc není život ohrožující, pokud se dieta dodržuje. V této době je na trhu mnoho takových alternativ, které jsou bezlepkové a nejsou ani nijak drahé a rozmáhá se tolik zdravých výživ či jídelen, kde vaří bezlepková jídla, že si stačí jen vybrat. Nehledět na to, že v době internetu, si můžete vše objednat přes internet a nemusíte lítat po městě a dané suroviny shánět. Není toho zase tolik. Stačí v základě bezlepková mouka a pokud má člověk aspoň trochu fantazii a není líný, tak si najede na svůj režim, dle kterého vaří a stravuje se. O to méně se kupuje řada nezdravých věcí, za které se zbytečně utrácí jako sušenky, sladké nezdravé pečivo apod. a nahradí se např. zeleninou a jinými přílohami jakou jsou brambory, rýže, quinoa apod.. Největší omezení je v případě, že si jdeme někam sednout do restaurace nebo kavárny...Musíme se pídit a ptát po bezlepkových jídlech, ale vždy se dá vybrat. Rozhodně není nic finančně neúnosného na této "dietě", která se kolikrát stává přímo životním stylem i dobrovolně již mnoha lidem. Co je drahého na tom vynechat pečivo či mouky na nezdravé zahušťování omáček??

Reagovatpoděkovatnahlásit

25. září 2016, 19:51:58

Bedřich

Dobrý den.Nesouhlasím s paní Kateřinou.Pokud by všechny pojišťovny dávali aspoň ty 4 tisíce,tak ano,ale jediná zaměstnanecká Škoda to dává,ale kdo bydlí dál třeba v Uherském Hradišti,tak by musel jezdit k doktorovi do Mladé Boleslavi.A paní kateřina asi nikdy nekupovala bezlepkove suroviny.Jediná mouka ze které se dá konzumovat chleba stojí kolem 90 ti kč.experimentoval jsem s jinými ale opravdu rozdíly jsou propastné.Jde o to,že celiakie je jediná nemoc na kterou pojištovna nemusí dávat ani korunu,i když jí odvádíme zdravotní pojištění.

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. listopadu 2016, 20:37:41


Celkový počet příspěvků v diskusi: 6. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Inzerce
banner_voucher_ordinace_3.jpg

Chcete zdravě spát? Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroom Magniflex, Šaldova 1, Praha-Karlín, nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.
Anketa
Co uděláte, když onemocníte chřipkou nebo virózou?
Zatím hlasovalo 385 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Zdeňka (čelistní kloub) 13. února 2018, 06:59:57

  Také držím palce. V pondělí napíši jak jsem dopadla. Diskutovat

 • Iva. (čelistní kloub) 13. února 2018, 00:01:10

  Tak držím palce, aby se to někam posunulo. Já jdu v pátek na tu dornovku. Tak snad... 4roky… Diskutovat

 • Jan Cidrych (Máte někdo zkušenosti s novým lékem CHAMPIX?) 12. února 2018, 14:15:34

  Výborně .Všem nekuřákům blahopřeji k vítězství . Je to už hrozně dlouho přes 30 let co… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.