Inzerce

Problém zvaný vetchozrakost

8. listopadu 2013, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 8118x

Populace České republiky stárne, což již téměř dvacet let potvrzují různé statistické průzkumy. Předloňské tuzemské sčítání lidu ukázalo na zajímavou demografickou situaci: v ČR žije téměř 5 300 000 obyvatel starších čtyřiceti let. A právě v tomto věku se začíná projevovat u většiny lidí vetchozrakost.

foto: shutterstock.com

Podle některých odborných studií postihne vetchozrakost až 83 % Evropanů. Moderní refrakční chirurgie si však s tímto problém dokáže velmi dobře poradit – klinika Lexum nabízí například implantaci speciální trifokální nitrooční čočky, která umožňuje ostré vidění na všechny vzdálenosti, tzn. na dálku, na střední vzdálenost zhruba 70 cm (například pro práci na počítači) i na blízko.

MUDr.Hlinomazová Zuzana„Vetchozrakost neboli ztrátu přirozené schopnosti oční čočky zaostřit na blízké předměty, nelze popsat jako onemocnění, není to totiž oční vada v pravém smyslu slova, ale přirozený důsledek stárnutí organismu, kdy se s věkem mění struktura oční čočky,“ říká lékařská ředitelka Evropské oční kliniky Lexum docentka Zuzana Hlinomazová.

Řešením je zákrok, při němž se pomocí laseru změní lomivost rohovky, a tím i celého oka. Po zákroku zvaném LBV (Laser Blended Vision) vidí pacient ostře jedním okem na dálku a druhým na blízko nebo na střední vzdálenost. Ne každému však toto řešení vyhovuje, vyžaduje proto důkladná předoperační vyšetření a zjištění, zda je pacient pro tento zákrok vhodným adeptem.

Operační zákrok, kdy je vyměněna původní čočka a nahrazena dioptricky vhodnější umělou čočkou, se nazývá RLE (Refractive Lens Exchange), v presbyopickém věku též PRELEX (Presbyopia Lens Exchange). Při implantaci umělé nitrooční čočky do oka má pacient na výběr z několika možností. Monofokální nitrooční čočka odstraní dioptrie pouze na jednu vzdálenost (většinou na dálku), multifokální nitrooční čočka vyřeší dioptrie na obě vzdálenosti, na blízko i na dálku. Nejmodernější metodou léčby je implantace trifokální nitrooční čočky, která umožňuje ostré vidění na všechny vzdálenosti, tzn. na dálku, na střední vzdálenost zhruba 70 cm i na blízko. Na rozdíl od běžné multifokální čočky tato nová čočka zlepšuje vidění i na střední vzdálenost, potřebnou například pro práci s počítačem. Splňuje tak stále vyšší nároky pacientů v produktivním věku na kvalitu vidění.

„Pomocí tohoto zákroku tedy zároveň řešíme i další oční vady, především hypermetropii (dalekozrakost) a myopii (krátkozrakost), jejichž prevalence je u Evropanů kolem 11,6 % u hypermetropie a 26,6 % v případě myopie (dle tzv. Rotterdam Study na více než 6,5 tisících osob nad 55 let). Ve většině případů tak pacienti po zákroku nepotřebují korekci vůbec,“ doplňuje docentka Zuzana Hlinomazová.

Přečtěte si také

Každá druhá žena ve vyšším věku trpí osteoporózou

Seniorům může očkování zachránit život

Šilhavé oči srovnají nastavitelné stehy

Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.

Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.

banner_ks_poradna.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Jak usínáte?
Zatím hlasovalo 81 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • emma (Vitamín D (cholekalciferol, ergokalciferol)) 18. dubna 2018, 15:32:02

    poslední dobou jsem nejaká unavená a mám podezření, že to bude málo vita D. Poradíte… Diskutovat

  • Anet (Chci zhubnout) 20. dubna 2018, 19:14:22

    To ani ne, mě to vyhovovalo jak mi to nastavili ten výživový plán. Diskutovat

  • Evzen Novak (Zánět žil) 22. dubna 2018, 11:52:29

    Dobry den,nevim jestli mi poradite s timto mym problémem,ale snad ano.Nevim koho se zeptat,snad mi… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.