Inzerce

Proč darovat krevní plazmu pravidelně

8. srpna 2017, Komerční prezentace   |   přečteno: 2036x

Dárci krevní plazmy jsou dárcovskými centry či transfuzními stanicemi velmi ceněni. Zvláště pak ti, kteří chodí darovat pravidelně. Dárci jsou pravidelně sledováni a vyšetřováni lékařem a je snadnější identifikovat jakoukoli, i sebemenší změnu ve zdravotním stavu. Pokud je totiž krevní plazma darována opakovaně, vede to k zajištění její vysoké kvality, která je přísně nastavena českou legislativou.

foto: www.dcch.cz

Výhody pro dárce, který daruje opakovaně


 
Darování krevní plazmy přináší dárci mnoho výhod. Primární výhodou je detailní znalost jeho zdravotního stavu – během každého odběru je totiž dárce či dárkyně znovu prověřován. Pokud jde o prvodárce – počátečním krokem je odebrání vzorku plazmy, který se posílá do laboratoře na  virologické testy. Laboratoř pak určí, zda dárce netrpí hepatitidou, HIV nebo jinou virovou infekcí. Jelikož se vzorky testují pomocí citlivých genetických testů PCR – lze u dárce určit případnou nákazu dřív, než se projeví samotné onemocnění. Toto vyšetření se provádí i u každého dalšího odběru krevní plazmy.
Další výhodou je finanční odměna poskytnutá za darování krevní plazmy v Praze a to v Dárcovských centrech Chodov a Černý Most. Odměna za jeden odběr je až 550 Kč, která slouží dárci jako finanční kompenzace za jeho čas a pokrývá náklady na dopravu.
K dalším benefitům, které jsou dárcům poskytovány, patří např. parkování zdarma, vstřícný a ochotný personál, možnost sledovat při odběru televizi či surfovat na internetu díky wifi připojení, široký výběr časopisů na místě, ale také drobné občerstvení při odběru a po něm.  Navíc jsou dárci, kteří se účastní odběru opakovaně zařazení do různých bonusových programů a mohou tak čerpat další výhody či se účastnit různých soutěží, které pro ně Dárcovská centra Chodov a Černý Most pořádají.
Je třeba říct, že darování plazmy se netřeba bát – nijak totiž nezatěžuje lidský organismus. Proto je možné a vhodné darovat opakovaně a pravidelně.  Všechny látky, které jsou při odběru od dárce získány, se v jeho krvi obnoví do 48 hodin. 
Co je však omezeno, je frekvence darování plazmy. Dárce či dárkyně mohou darovat plazmu jednou za 14 dní, tj. maximálně 26× v kalendářním roce, což zdravý dárce zvládá v pohodě.
 

Odpovědnost dárce


 
Pokud dárce přistupuje k darování krevní plazmy odpovědně, měl by dodržovat několik následujících pokynů:
 • den před a v den odběru zvýšit příjem tekutin na cca 2,5 – 3 l (minerálka, voda, džus…),
 • jíst pouze lehkou a netučnou stravu,
 • nekonzumovat alkohol ani nápoje s obsahem kofeinu, které dehydratují organismus,
 • dobře se před odběrem vyspat (alespoň 7-8 hodin),
 • nechodit k odběru nalačno,
 • při odběru nežvýkat žvýkačku.
Jestliže by se dárce necítil zdráv, je rozhodně lepší se k odběru přeobjednat na jiný termín. Stejně tak by měl učinit v případě, že nedodržel doporučení konzumace lehké, netučné stravy a dostatek tekutin.
Na zodpovědném chování dárce je závislá kvalita darované krevní plazmy, která pak putuje v podobě léků k pacientům, kteří ji potřebují k záchraně zdraví či života.
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Inzerce
banner_voucher_ordinace_3.jpg

Chcete zdravě spát? Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroom Magniflex, Šaldova 1, Praha-Karlín, nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.
Anketa
Kterých zdravotních problémů se v létě bojíte nejvíce?
Zatím hlasovalo 1201 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Anita (Oční klinika Horní Počernice ) 17. července 2018, 20:17:09

  Měla jsem na výběr asi ze 3 klinik, ale nakonec jsem se rozhodla pro kliniku Horní Počernice,… Diskutovat

 • Dominik (K bolestem kloubů přispívá i vodácký sport) 18. července 2018, 23:19:09

  2 měsíce je ta pauza Diskutovat

 • juro (TRITTICO AC) 12. července 2018, 22:16:51

  môžem trittico skombinovať s liekom na erektilnú dysfunkciu? Kto to už skúšal? Môžte… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.