Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Zdraví prospěšné bakterie pro celou rodinu

( Renata Vyšínová | přečteno: 6051x )

Své zdraví můžete ovlivnit hlavně přes střeva. Střevní trakt je totiž nejvýznamnějším imunitním systémem těla. Dokud je mikroflóra v něm v rovnováze, pak je i imunita v pořádku a máme větší šanci odolávat chorobám. V opačném případě se cítíte unaveni, obranyschopnost klesá a můžete mít střevní potíže i mnoha dalších chorob. O nápravu se mohou postarat „přátelské bakterie“, součást probiotických kultur.

shutterstock.com

Probiotika obsahují optimální množství živých mikroorganismů (mimo bakterie to mohou být i např. kvasinky). Používají se k léčbě a prevenci celé řady onemocnění: posilují imunitní systém a napomáhají léčbě alergií a kožních onemocnění. Prokázané jsou dobré výsledky v léčbě syndromu dráždivého tračníku, zánětu střev včetně idiopatických střevních zánětů  – Crohnovy choroby apod.

„Pro zařazení mezi probiotika musí jednotlivé bakteriální kmeny splňovat několik základních požadavků. Bakteriální kmeny musí mít prokazatelně pozitivní vliv na zdraví hostitele a musí být zdravotně nezávadné, izolované ze stejného živočišného druhu, jako je předpokládaný příjemce, nesmí být toxické ani patogenní. Forma, ve které je probiotikum do trávicího ústrojí aplikováno, musí obsahovat dostatečné množství životaschopných bakterií, které musí mít schopnost přežívat v trávicím ústrojí a být metabolicky aktivní. Bakterie musí být životaschopné během skladování, důležité jsou i chuťové vlastnosti potraviny nebo potravinového doplňku, ve kterých jsou obsaženy,“ uvedl doc. MUDr. Jiří Nevoral, CSc. z Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol, Praha.

Příznivý vliv probiotik:

  • zlepšují pohyb střevních stěn, stravitelnost potravy a vstřebávání živin
  • podporují zdravou střevní mikroflóruodstraňují zažívací potíže, například zácpu, nadýmání, plynatost, průjmy
  • pomáhají rekonvalescenci po léčbě antibiotiky a chemoterapeutik
  • jsou nezbytné pro tvorbu vitaminů B6, B12 a kyseliny listové
  • podporují imunitní systém, tedy obranyschopnost organismu
  • zabraňují pomnožení patogenních bakterií, takže v důsledku i produkci toxinů a karcinogenů
  • snižují riziko infekcí a zánětů
  • snižují hladinu cholesterolu
  • zlepšují zánětlivá onemocnění kůže, tedy akné, ekzémy, ale i lupénku

„Probiotická terapie má fyziologický charakter a je bezpečná. Přestože jsou probiotika velmi perspektivní terapeutickou koncepcí, je třeba připustit, že se nacházíme na začátku jejího využití a že jsme zatím poznali jen některé její možnosti. Budoucnost tohoto terapeutického principu je v řadě směrů velmi slibná,“ uvedl Prof. MUDr. Přemysl Frič, DrSc. Z Interní kliniky 1. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice.

Pokud chcete, aby se probiotické bakterie dostatečně množily, měli byste jim dodat potřebnou výživu - tedy prebiotika. Jde o nestravitelnou složku, jenž se v tlustém střevě stane potravou přátelských bakterií. Pokud si tedy vybíráte přípravek s probiotiky, měl by současně obsahovat i složku prebiotickou.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 59 lidí

Mohlo by vás zajímat

První gynekologická prohlídka - co vás čeká?

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy.

Ponocování vede ke zdravotním a sociálním obtížím

V poslední době zaznamenávají lékaři u nás i ve světě stále častější výskyt zpožděné spánkové fáze. Ponocování se týká nejen dospělých, ale v současnosti také dětí a mladistvých.

Výlet do Telče

Výlet do Telče.... Zuzana Lamačová

Máte před menstruací chuť na sladké? Mohou za to hormony

Každá žena pravděpodobně zná nutkavou potřebu jíst těsně před menstruací zvýšené množství sladkých a nezdravých potravin. Jedná se o běžné příznaky premenstruačního syndromu, který v určité fázi cyklu postihuje více než 90 procent žen. Proč je touha po čokoládě v tomto období tak silná a jak omezit přejídání?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce