Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Průjem

(MUDr. Sylva Šebková | přečteno: 467930x )

Průjmem nazýváme příliš časté vyměšování nezvykle řídké stolice. S určitou mírou nepřesnosti můžeme za průjem označit 3 a více neformovaných až vodnatě řídkých stolic za den.

shutterstock.com

U lékaře

Při návštěvě lékaře s Vámi lékař nejdříve sepíše tzv. anamnézu. Zajímat je bude hlavně jak dlouho průjem u Vás trvá a kolik stolic denně máte. Zeptá se Vás také na příměs krve, hlenu či hnisu ve stolici. Neměl by Vás zarazit ani dotaz na Vaši rodinu. Mnoho nemocí trávicího traktu je totiž dědičných, a tak vleklý průjem u Vašeho dědečka může klidně souviset s Vaším nynějším onemocněním.

Pak si Vás lékař řádně vyšetří. Přestože budete vyšetřeni "od hlavy až k patě", lékař se zaměří zejména na oblast břicha. U déle trvajícího průjmu by nemělo chybět ani vyšetření konečníkem. Jedná se o sice trochu nepříjemné, ale zcela nebolestivé vyšetření. Také Vám bude nejspíš proveden výtěr z konečníku. Ten bude následně zaslán do laboratoře pro zjištění přítomnosti bakterií či parazitů.

K základním vyšetřením vleklého průjmu patří také test stolice na okultní krvácení. Naše země je totiž na prvním místě ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Tato nemoc se může projevovat právě vleklým průjmem a skrytým krvácením. A proto se jedná o velmi cenné vyšetření.

Z tohoto důvodu se u vleklých průjmů doporučuje také kolonoskopické či irigoskopické vyšetření. Oč se jedná? Irigoskopie je vyšetření tlustého střeva pomocí nálevu z rentgen-kontrastní látky. Následuje rentgenový snímek na kterém se zjistí každá nerovnost povrchu střeva. Ještě podrobnější je kolonoskopie. Jedná se o endoskopické vyšetření tlustého střeva kamerovým systémem. Vyšetřující lékař vidí na obrazovce podrobný obraz sliznice vašeho střeva.

V případě akutních průjmů, které bývají nejčastěji infekční, je třeba udržet hlavně dobrou hydrataci (zavodnění) organismu. Většině nemocných lékař doporučí více pít. Jedná-li se o člověka ohroženého dehydratací nebo o malé dítě se závažným průjmem, je třeba podat náhradní roztoky infúzí.

Důležitá je také včasná výživa. Dříve byly uznávány tzv. čajové přestávky. Dnes je již známo, že včasným podáváním lehce stravitelných potravin dosáhneme rychlejšího zotavení střevní sliznice. U kojených dětí, kojení nepřerušujeme. Dětem, které jsou krmené umělou výživou, je vhodné mléko ředit mrkvovým či rýžovým odvarem.

Léčba antibiotiky je vhodná pouze u kojenců mladších 4 měsíců, u kterých nelze vyloučit infekci salmonelami, shigelami či yersíniemi. U větších dětí a dospělých se podávají antibiotika pouze jsou-li ve vážném zdravotním stavu a infekce se u nich předpokládá.

V případech, kdy je infekční původ nepravděpodobný podáváme přípravky zpomalující činnost střev. Úspěšná jsou také tzv. střevní eubiotika. Jsou to léky obsahující ty "hodné" střevní bakterie.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Hanka
10x

Dobrý den, mám průjem už 5 dní, teď poslední dva dny když moc nejím, jen rohlíky a apiškoty a piji horký neslazený čaj je vše v pořádku - mám 3 denně normální stolici. po celou dobu mám strašnou rýmu a bolesti v krku. Myslíte, že to souvisí s tím???

Helča
1x

Dobrý den, z vlastní zkušenosti bych vám na průjem doporučila Enterol. Za zkoušku nic nedáte a mě zatím vždycky zabral.

Vlasta
2x

prožívám nyní skoro to samé co vy, akorát jsem byla napřed zachlazená , rýmu mám doposud a od pátku do včerejška jsem měla průjem. Jím také jenom rohlík,vánočku, piškoty a černý slazený čaj. Stolici mám už bych řekla v pořádku, ale trápí mě, že se mi točí hlava a jsem hodně slabá. Nevím jestli je to tím, že jím suchou stravu nebo se mi k tomu ještě něco přidalo.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 119. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Hypohydratace

Hypohydratace je stav, kdy tělu chybí akutně voda. Hypohydratace u všech jejích typů provázena nálezem nízkého krevního systémového tlaku, tachykardií, snížením centrálního žilního tlaku, křečemi a pocitem žízně.

Plynatost, meteorismus

Nahromadění plynu v trávicím traktu. Nahromadění plynu v žaludku se odborně označuje jako aerogastrie.

Průjmová onemocnění v dětském věku

S blížícím se obdobím prázdnin a dovolených je vhodné se zmínit o možném riziku střevních infekcí. Frekvence těchto onemocnění zažívacího traktu je stále dosti vysoká a právě v letních měsících obvykle významně vzrůstá.

Krev ve stolici

Kdykoli objevíte krev ve stolici, měli byste o tom povědět svému lékaři. V devadesáti procentech bude příčina banální, ale to musí určit právě lékař.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce