Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Rádce pacienta: nenechávejte se uspat, dokud se nepředstavíte

( Ministerstvo zdravotnictví České Republiky | přečteno: 76693x )

Jako pacienti můžete být v nemocnici v nebezpečí. Hrozí například záměna léků, ale i diagnózy. Podle mezinárodního průzkumu dojde při hospitalizaci k poškození až deseti procent pacientů. Takže na sebe musíte dávat pozor – neustále se ujišťovat, že zdravotní personál ví kdo jste, jaké léky vám patří a na jaký zákrok se případně chystáte.

shutterstock.com

10. Nebojte se

Někdy je obtížné se ptát a někdy je obtížné některé informace sdělit. Tím, že pacient přistupuje ke zdravotním službám aktivně, pomáhá nejen sobě, ale i zdravotnickému personálu. Nic není cennější než lidské zdraví, je tedy zcela na místě se ptát, informovat, prověřovat. Nebojte se oslovit personál, kdykoli něco potřebujete.

Jakékoli zhoršení potíží ihned hlaste. Je nezbytné, aby lékař věděl o všech lécích, které užíváte, i o těch, které jste si „naordinovali“ sami. Nebojte se sdělit i takové informace, s nimiž se nesvěřujete ochotně. Uvědomte si, že lékař není váš soudce. Pokud zatajíte své neřesti, které ovlivňují vaše zdraví, jako např. kouření, konzumaci alkoholu apod., nemůže pak lékař správně nastavit váš vyšetřovací ani léčebný plán. Lékař pracuje s informacemi, které mu sdělíte, a na nich pak staví. A platí doslova, že podle zkreslených plánů dobrý dům nepostavíš…

Zdroj: Rádce pacienta - Příručka ke zlepšení bezpečí pacienta

kapitola
Celý seriál
  • Rádce pacienta: nenechávejte se uspat, dokud se nepředstavíte
Diskuse k článku
Jana Hájková

Hezký článek, ale připadá mi tragické, že se o identifikaci musí starat PŘEDEVŠÍM sám pacient (tak to alespoň z článku vyplynulo), který je navíc ve stresu. Neměl by se třeba také rovnou sám uspat i odoperovat? Záměna pacientů by pak byla vyloučená!

Olga

Zkušenosti s nemocnicemi mám dostateščné, nasmále jsem se včera při čtení MF dnes, kdy je nejlepší jít do aktŕeditované nemocnice, kde musí být vše nejnej. Já v akreditované nemocnici Na Homolce dostala po vyšetření kontrastní látkou do mích streptokoka a stafylokoka!!! Prý se to stává a není to nic neobvyklého. Kvůli tomu jsem musela na další operaci páteře, protože se mi udělala píště, nikdo neřekl ani "promiňte". Co tedy dodat, jak si má pacient hlídat hygienu, když je to prý ve vzduchu, v postelích atd...

Albert

Jít na nějaký větší zákrok v narkóze je vlastně "ruská ruleta" jestli si budou pamatovat co vlastně budou operovat pacoušovi,který nemluví??? :((


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Kodex práv pacienta

Jaká jsou práva pacieta? Jsou vaše zkušenosti s jejich dodržováním dobré nebo špatné? Zapojte se do diskuse!

Objednávání pacientů přes IT

Praktičtí lékaři v Británii zkouší interaktivní způsob objednávání pacientů přes digitální televizi. Pilotní projekt ve městě South Yorkshire se zatím ukazuje jako úspěšný.

Jak se chovat při povodni

(připraveno s použitím oficiálního materiálu MV ČR)

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce