Inzerce

Rakovina hlavy a krku - Dny včasné diagnózy ve 4 českých městech

18. září 2016, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 3163x

Již 4. rokem se Česká republika připojuje k celoevropské iniciativě nazvané »Make Sense«, v rámci které se ve dnech 19. až 23. září 2016 uskuteční »Týden osvěty rakoviny hlavy a krku«. Tento typ rakoviny je ročně diagnostikován u 1 500 mužů a 430 žen. Je tak desátým nejčastěji se vyskytujícím typem rakoviny v ČR, přičemž počet nových případů se mezi lety 2000 a 2010 zvýšil u mužů o více než 11 %, u žen dokonce o téměř 37 %!*) Vzniku tohoto nádorového onemocnění jednoznačně napomáhá zejména kouření, nadměrná konzumace alkoholu a v posledních 20 letech také infekce lidským papilomavirem HPV, který je více známý jako původce rakoviny děložního čípku.

foto: shutterstock.com

V uvedeném zářijovém týdnu budou ve čtyřech českých městech probíhat »Dny včasné diagnózy« pro veřejnost. Kdokoliv může navštívit ORL kliniky v nemocnicích, které se do kampaně zapojily (Fakultní nemocnice v Hradci Králové, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově u Prahy), i speciálně zřízené ambulance pro včasnou diagnózu (vyšetřovací stan na Masarykově náměstí a Nízkoprahové denní centrum pro osoby bez přístřešku v Benešově u Prahy). Lékaři zájemce vyšetří a upozorní je, na co si mají dávat pozor. V Praze se rozhodla onkologická skupina pod vedením prof. Klozara z motolské ORL kliniky pro netradiční vyšetřování přímo v terénu, s cílem dostat se co nejblíže té nejrizikovější části populace. Lékaři tudíž navštíví několik žižkovských restauračních zařízení a nabídnou na místě a zdarma vyšetření jejich hostům.   

Pojem rakovina hlavy a krku zahrnuje nádorové postižení rtů, dutiny ústní, hrtanu, hltanu, slinných žláz, nosohltanu a dutiny nosní.
prof. Jan Klozar„Většině nádorů hlavy a krku lze předcházet, v první řadě omezením kouření. V zemích s úspěšnými protitabákovými opatřeními, jako je výrazné zdanění tabákových výrobků a absolutní zákaz kouření ve veřejném prostoru, dochází k výraznému poklesu výskytu onkologických onemocnění, zejména rakoviny plic a také rakoviny hlavy a krku,“
říká
prof. Jan Klozar z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku z FN Motol a dodává: „je až pozoruhodné, nakolik česká legislativa odolává protikuřáckým návrhům a tzv. protikuřácký zákon nemá u našich politiků dostatečnou podporu, což osobně s ohledem na své každodenní zkušenosti nechápu.“

Čtěte také: Kouření je příčinou mnoha závažných nemocí, přestaňte s ním

Asi 70 % nádorů ústní části hltanu (orofaryngu) je způsobeno infekcí HPV. V ČR došlo v poslední sledované dekádě k jejich suverénně nejvýraznějšímu nárůstu – počet nově diagnostikovaných karcinomů orofaryngu se téměř zdvojnásobil!*) Infekce virem HPV se často spojuje s rizikovým sexuálním chováním (orální sex) a obecně s postupným uvolňováním sexuálních tabu v několika posledních dekádách. Účinnou prevenci představuje očkování, a to nejen dívek v souvislosti
s karcinomem děložního hrdla, ale také chlapců.
„Vzhledem k dosavadnímu vývoji výskytu nádorů bude již v dohledné době rakovina hlavy a krku způsobená virem HPV větší problém než karcinom děložního hrdla. Ostatně i z pohledu tohoto karcinomu je výhodné proočkovat obě pohlaví,“ vysvětluje prof. Klozar. V některých zemích, například v Austrálii, se již přistoupilo k plošnému očkování nejen děvčat, ale také chlapců – ty lze u nás také očkovat, ovšem bez úhrady z veřejného zdravotního pojištění.

Čtěte také: Co se děje v těle, když se infikuje HPV virem?

Bolestivý jazyk, nehojící se vřed v ústech, červené či bílé skvrny v ústech, dlouhotrvající chrapot, bolest v krku, bolest či potíže při polykání, bulka na krku, jednostranná nosní neprůchodnost, krvácivý výtok z nosu – pokud některý z těchto příznaků trvá více než tři týdny, je na místě vyhledat lékařskou pomoc.
„Rakovina hlavy a krku je často diagnostikována a léčena až v pozdních stádiích, protože pacienti přicházejí k lékaři pozdě. Přitom pokročilost nádoru je nejvýznamnějším negativním prognostickým faktorem. V České republice se bohužel nedaří tento trend nijak obracet a zastoupení nejzávažnějšího stádia stále prudce roste,“ podotýká MUDr. Břetislav Gál, PhD., přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ve FN u sv. Anny v Brně a doporučuje: „zejména včasná návštěva lékaře, stanovení správné diagnózy a brzké doporučení ke specialistovi může výrazně zlepšit šance pacientů na přežití.“

Štěpán KmentZkušenosti s tímto hrozivým typem onemocnění má i bývalý dětský herec Štěpán Kment. Ten si před necelými třemi roky objevil na krku bulku a s návštěvou lékaře naštěstí neotálel. Vyšetření ukázalo, že jde o zhoubný nádor.
„Bylo mi 45 let, ale svět se mi nezhroutil, místo sebelítosti jsem se snažil udržet si kladný přístup k životu. Když jsem se dozvěděl, že jsem pacient s rakovinou hlavy a krku, můj život se nijak zásadně nezměnil. Co se změnilo, byly jednotlivé dny a jejich náplň – řídil jsem se radami lékařů, víc jsem se soustředil na osobní disciplínu a pozitivní myšlení, které jsem vždycky měl a stále mám. To mi pomohlo vypořádat se s diagnózou rakoviny,“ svěřuje se nyní již uzdravený Štěpán Kment. 

Negativní české statistiky a prognózy týkající se rakoviny hlavy a krku jsou tudíž jedním z důvodů, proč se Česká republika k celoevropské kampani »Make Sense« připojuje. Cílem kampaně je zvýšit informovanost veřejnosti o tomto onkologickém onemocnění a vyburcovat ji k vyšší zodpovědnosti k vlastnímu zdraví. Lékaři kladou důraz především na vzdělávání o prevenci a na pochopení vážnosti příznaků onemocnění ze strany pacientů i praktických lékařů, které by mělo vést k včasné diagnostice nádorů. Kampaň u nás zaštiťuje Česká kooperativní skupina pro nádory hlavy a krku, sdružující specialisty podílející se na diagnostice a léčbě těchto nádorů, a Onkologická sekce České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP.

*) Reference: Mužík J. a kol.: Aktuální stav a trendy epidemiologie zhoubných nádorů hlavy a krku v České republice, Institut biostatistiky a analýz, Brno, 2014

Dny včasné diagnózy

Benešov u Prahy

 • 22. září 2016, 8.30 - 15.30 hodin - ORL oddělení, Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, s.r.o.
 • 22. září 2016, 9.00 - 11.00 hodin - Nízkoprahové denní centrum pro osoby bez přístřešku
 • 23. září 2016, 9.00 -11.00 hodin - Nízkoprahové denní centrum pro osoby bez přístřešku
 • 23. září 2016, 11.00 - 17.00 hodin - otevřený stan na Masarykově náměstí

Brno

19. září 2016, 8.30 - 14.30 hodin

Ambulance Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN u sv. Anny a LF MU v Brně

Hradec Králové

20. září 2016, 8.00 - 13.00 hodin

Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, Fakultní nemocnice Hradec Králové

Praha

22. září 2016, 18.00 - 20.00 hodin

Onkologická skupina pod vedením prof. Klozara z motolské ORL kliniky v Praze se rozhodla pro netradiční vyšetřování přímo v terénu, s cílem dostat se co nejblíže té nejrizikovější části populace. Lékaři navštíví několik žižkovských restauračních zařízení a nabídnou na místě vyšetření jejich hostům.

Zdroj: www.rakovinahlavyakrku.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce http://www.stopstigma.cz
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Inka (Pomoc při cukrovce) 13. ledna 2017, 14:20:05

  Taky tento sprej mám, doporučili mi ho v lékárně. Nemůžu si ho vynachválit, vždycky mi… Diskutovat

 • Lída6 (nespavost) 18. ledna 2017, 17:56:39

  Zdravím, mně na potíže se spánkem nejlépe pomohla změna životního stylu a také výměna… Diskutovat

 • Alena (Berenika: Na atopický ekzém už mám osvědčené finty) 13. ledna 2017, 08:33:11

  Lulalu bambucké máslo pro atopiky, nemám po něm mastnou kůži, rychle se vstřebává a dobře… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.