Inzerce

Rakovina hlavy a krku - Dny včasné diagnózy ve 4 českých městech

18. září 2016, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 3719x

Již 4. rokem se Česká republika připojuje k celoevropské iniciativě nazvané »Make Sense«, v rámci které se ve dnech 19. až 23. září 2016 uskuteční »Týden osvěty rakoviny hlavy a krku«. Tento typ rakoviny je ročně diagnostikován u 1 500 mužů a 430 žen. Je tak desátým nejčastěji se vyskytujícím typem rakoviny v ČR, přičemž počet nových případů se mezi lety 2000 a 2010 zvýšil u mužů o více než 11 %, u žen dokonce o téměř 37 %!*) Vzniku tohoto nádorového onemocnění jednoznačně napomáhá zejména kouření, nadměrná konzumace alkoholu a v posledních 20 letech také infekce lidským papilomavirem HPV, který je více známý jako původce rakoviny děložního čípku.

foto: shutterstock.com

V uvedeném zářijovém týdnu budou ve čtyřech českých městech probíhat »Dny včasné diagnózy« pro veřejnost. Kdokoliv může navštívit ORL kliniky v nemocnicích, které se do kampaně zapojily (Fakultní nemocnice v Hradci Králové, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově u Prahy), i speciálně zřízené ambulance pro včasnou diagnózu (vyšetřovací stan na Masarykově náměstí a Nízkoprahové denní centrum pro osoby bez přístřešku v Benešově u Prahy). Lékaři zájemce vyšetří a upozorní je, na co si mají dávat pozor. V Praze se rozhodla onkologická skupina pod vedením prof. Klozara z motolské ORL kliniky pro netradiční vyšetřování přímo v terénu, s cílem dostat se co nejblíže té nejrizikovější části populace. Lékaři tudíž navštíví několik žižkovských restauračních zařízení a nabídnou na místě a zdarma vyšetření jejich hostům.   

Pojem rakovina hlavy a krku zahrnuje nádorové postižení rtů, dutiny ústní, hrtanu, hltanu, slinných žláz, nosohltanu a dutiny nosní.
prof. Jan Klozar„Většině nádorů hlavy a krku lze předcházet, v první řadě omezením kouření. V zemích s úspěšnými protitabákovými opatřeními, jako je výrazné zdanění tabákových výrobků a absolutní zákaz kouření ve veřejném prostoru, dochází k výraznému poklesu výskytu onkologických onemocnění, zejména rakoviny plic a také rakoviny hlavy a krku,“
říká
prof. Jan Klozar z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku z FN Motol a dodává: „je až pozoruhodné, nakolik česká legislativa odolává protikuřáckým návrhům a tzv. protikuřácký zákon nemá u našich politiků dostatečnou podporu, což osobně s ohledem na své každodenní zkušenosti nechápu.“

Čtěte také: Kouření je příčinou mnoha závažných nemocí, přestaňte s ním

Asi 70 % nádorů ústní části hltanu (orofaryngu) je způsobeno infekcí HPV. V ČR došlo v poslední sledované dekádě k jejich suverénně nejvýraznějšímu nárůstu – počet nově diagnostikovaných karcinomů orofaryngu se téměř zdvojnásobil!*) Infekce virem HPV se často spojuje s rizikovým sexuálním chováním (orální sex) a obecně s postupným uvolňováním sexuálních tabu v několika posledních dekádách. Účinnou prevenci představuje očkování, a to nejen dívek v souvislosti
s karcinomem děložního hrdla, ale také chlapců.
„Vzhledem k dosavadnímu vývoji výskytu nádorů bude již v dohledné době rakovina hlavy a krku způsobená virem HPV větší problém než karcinom děložního hrdla. Ostatně i z pohledu tohoto karcinomu je výhodné proočkovat obě pohlaví,“ vysvětluje prof. Klozar. V některých zemích, například v Austrálii, se již přistoupilo k plošnému očkování nejen děvčat, ale také chlapců – ty lze u nás také očkovat, ovšem bez úhrady z veřejného zdravotního pojištění.

Čtěte také: Co se děje v těle, když se infikuje HPV virem?

Bolestivý jazyk, nehojící se vřed v ústech, červené či bílé skvrny v ústech, dlouhotrvající chrapot, bolest v krku, bolest či potíže při polykání, bulka na krku, jednostranná nosní neprůchodnost, krvácivý výtok z nosu – pokud některý z těchto příznaků trvá více než tři týdny, je na místě vyhledat lékařskou pomoc.
„Rakovina hlavy a krku je často diagnostikována a léčena až v pozdních stádiích, protože pacienti přicházejí k lékaři pozdě. Přitom pokročilost nádoru je nejvýznamnějším negativním prognostickým faktorem. V České republice se bohužel nedaří tento trend nijak obracet a zastoupení nejzávažnějšího stádia stále prudce roste,“ podotýká MUDr. Břetislav Gál, PhD., přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ve FN u sv. Anny v Brně a doporučuje: „zejména včasná návštěva lékaře, stanovení správné diagnózy a brzké doporučení ke specialistovi může výrazně zlepšit šance pacientů na přežití.“

Štěpán KmentZkušenosti s tímto hrozivým typem onemocnění má i bývalý dětský herec Štěpán Kment. Ten si před necelými třemi roky objevil na krku bulku a s návštěvou lékaře naštěstí neotálel. Vyšetření ukázalo, že jde o zhoubný nádor.
„Bylo mi 45 let, ale svět se mi nezhroutil, místo sebelítosti jsem se snažil udržet si kladný přístup k životu. Když jsem se dozvěděl, že jsem pacient s rakovinou hlavy a krku, můj život se nijak zásadně nezměnil. Co se změnilo, byly jednotlivé dny a jejich náplň – řídil jsem se radami lékařů, víc jsem se soustředil na osobní disciplínu a pozitivní myšlení, které jsem vždycky měl a stále mám. To mi pomohlo vypořádat se s diagnózou rakoviny,“ svěřuje se nyní již uzdravený Štěpán Kment. 

Negativní české statistiky a prognózy týkající se rakoviny hlavy a krku jsou tudíž jedním z důvodů, proč se Česká republika k celoevropské kampani »Make Sense« připojuje. Cílem kampaně je zvýšit informovanost veřejnosti o tomto onkologickém onemocnění a vyburcovat ji k vyšší zodpovědnosti k vlastnímu zdraví. Lékaři kladou důraz především na vzdělávání o prevenci a na pochopení vážnosti příznaků onemocnění ze strany pacientů i praktických lékařů, které by mělo vést k včasné diagnostice nádorů. Kampaň u nás zaštiťuje Česká kooperativní skupina pro nádory hlavy a krku, sdružující specialisty podílející se na diagnostice a léčbě těchto nádorů, a Onkologická sekce České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP.

*) Reference: Mužík J. a kol.: Aktuální stav a trendy epidemiologie zhoubných nádorů hlavy a krku v České republice, Institut biostatistiky a analýz, Brno, 2014

Dny včasné diagnózy

Benešov u Prahy

 • 22. září 2016, 8.30 - 15.30 hodin - ORL oddělení, Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, s.r.o.
 • 22. září 2016, 9.00 - 11.00 hodin - Nízkoprahové denní centrum pro osoby bez přístřešku
 • 23. září 2016, 9.00 -11.00 hodin - Nízkoprahové denní centrum pro osoby bez přístřešku
 • 23. září 2016, 11.00 - 17.00 hodin - otevřený stan na Masarykově náměstí

Brno

19. září 2016, 8.30 - 14.30 hodin

Ambulance Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN u sv. Anny a LF MU v Brně

Hradec Králové

20. září 2016, 8.00 - 13.00 hodin

Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, Fakultní nemocnice Hradec Králové

Praha

22. září 2016, 18.00 - 20.00 hodin

Onkologická skupina pod vedením prof. Klozara z motolské ORL kliniky v Praze se rozhodla pro netradiční vyšetřování přímo v terénu, s cílem dostat se co nejblíže té nejrizikovější části populace. Lékaři navštíví několik žižkovských restauračních zařízení a nabídnou na místě vyšetření jejich hostům.

Zdroj: www.rakovinahlavyakrku.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Z jakého důvodu držíte bezlepkovou dietu?
Zatím hlasovalo 4 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Jiří (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 25. března 2017, 16:12:22

  Tak lidičky, já už na dámě zaregistrovaný jsem od r. 2013, jen jsem na to zapomněl. Veletce… Diskutovat

 • Honza (Neurol) 24. března 2017, 22:39:46

  Kéž by Neurol neexistoval.Bohužel ale pomáhá to je na tom to nejhorší.Píše tu ještě… Diskutovat

 • anna (lupus) 27. března 2017, 16:11:37

  Ahoj mojmu oteckovy prisli ze ma lupus uz ale napada organy je na are len cakame co sa bude diat… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.