Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Seriál: Nejčastější mýty o našem těle (díl 6. infekce)

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 13315x )

O tom, proč na chřipku nezabírají antibiotika, ale i proč vás ne vždy ochrání očkování, se dočtete v dalším dílu seriálu, který se zabývá zdravotními mýty. Pod mikroskopem máme tentokrát viry a bakterie, tedy infekce.

shutterstock.com

INFEKCE

    1. Na virové onemocnění mi pomohou antibiotika

Častou chybou při léčbě viróz bývá neodůvodněné nasazení antibiotik. Ta totiž viry nezahubí. Proto jejich užívání u virového zánětu dýchacích cest nebo chřipky smysl nemá a pacienti by se jich neměli dožadovat. V takových případech jsou obvykle doporučována léky snižující horečku nebo různá mukolytika (přípravky ulehčující vykašlávání). Antibiotika mají význam pouze tam, kde je riziko přidružené bakteriální infekce, tedy u lidí, kteří mají sníženou imunitu. Jestli antibiotika přece jen dostanete, měli byste je dobrat dle doporučení lékaře. Proč? Na to najdete odpověď v této dobré radě.

    1. Virózy jsou nemoci z nachlazení

Přestože je vznik virózy stále dáván do souvislosti s prochlazením organismu, není to tak docela pravda. Člověk ani nemusí nachladnout, mnohem podstatnější je styk s vyvolávajícím virem nebo baktérií. V minulosti, ještě předtím, než bylo známo, co toto onemocnění skutečně způsobuje, lidé prostě vypozorovali souvislost mezi výrazným prochladnutím nebo uhřátím a vznikem zápalu plic. Chlad (stejně jako např. stres) ale působí jen jako spouštěč, základem je přítomnost infekčního agens a oslabený imunitní systém.

    1. Očkování proti chřipkovému viru mne stoprocentně ochrání

Očkování chrání před chřipkou 6 až 12 měsíců – očkuje se před vypuknutím nákazy, většinou v podzimních měsících. Dopředu ale není známo, jaký z mnoha druhů virů bude právě ten rok nejrozšířenější, takže odborníci dominantní vir určí odhadem a vakcínu na něj zaměří. Jestliže odhad nevyjde, mohou chřipku dostat i očkovaní lidé.

Pokud víte o zajímavém mýtu, zapojte se do diskuse nebo nám napište!

Jestli se lze vyhnout kocovině pitím jednoho druhu alkoholu, a když ji máte, zda je dobrým vyprošťovákem silná káva... i to se dočtete v dalším díle seriálu - tématem jídlo, pití, trávení.

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Diskuse k článku
radka

nejepe jak porazit infekce je jim proste predejit a posilit imunitu. Kazdy ma ten svuj recept, u nas jsou osvedcene multivitaminy, echinaceove kapky, cela rada Preventan a zazvorovy caj.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Horečka

Horečka není nemocí v pravém slova smyslu. Je to příznak onemocnění, výstražný signál, které tělo vysílá a říká: "Pozor, asi budu nemocné."

Chřipka - léky

Ucpaný nos, urputná rýma nebo naopak bolest hlavy, kloubů a strašlivá únava provázející chřipku, to jsou nepříjemnosti, které vás mohou přepadnout kdykoli. Je dobré začít s nimi bojovat co nejrychleji a mít doma po ruce některý z přípavků, který pomůže zmírnit všechny průvodní potíže.

Prevence chřipky u dětí

Nejúčinnější prevencí proti onemocnění chřipkou je u dospělých očkování. Jak je tomu u dětí?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce