Inzerce

Strašení ptačí chřipkou je zavádějící

24. listopadu 2008, Pavla Skurovcová   |   přečteno: 5367x

"Je téměř jisté, že se pandemický kmen v letošní sezóně chřipky neobjeví", říká prof. Beran z infekční kliniky FN v HK.

Strašení ptačí chřipkou je zavádějící

„Je téměř jisté, že se nový pandemický kmen v sezóně chřipky 2005 až 2006 neobjeví,“ říká profesor Jiří Beran z Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Profesor Beran také doporučuje, aby se lidé nechávali každým rokem očkovat proti „běžné“ chřipce. Je-li vakcín nedostatek, měli by dát mladí přednost očkování nemocných a starých lidí, které i „běžná“ chřipka ohrožuje na zdraví i životě. Nejen v Česku, ale i v dalších evropských státech zavládla hysterie z takzvané ptačí chřipky. „Kvůli informacím z médií mají lidé obrovský strach. Přitom se při řešení tohoto tématu směšují tři základní a podstatné skutečnosti,“ dodává.

Virus ptačí chřipky nakazí člověka jen vzácně

Virus ptačí chřipky je až na vzácné výjimky nepřenosný na člověka. Stejně tak se lidské viry chřipky nepřenáší na ptactvo. Viry ptačí chřipky se množí v zažívacím traktu tažných ptáků a jsou vylučovány trusem. U tažných ptáků nezpůsobují viry chřipky žádné výraznější příznaky nemoci. Dostanou-li se tažní ptáci do chovů drůbeže, kde mají zcela volně k dispozici krmení, pak svým trusem roznášejí původce mezi hrabavou drůbeží, která na onemocnění rychle umírá. Výjimečný přenos ptačí chřipky na člověka je navíc statisticky zanedbatelný. Virus se přenesl na sto lidí z dvou miliardové populace Jihovýchodní Asie. Podmínky, ve kterých za snížené hygieny žijí v úzkém kontaktu lidé, drůbež, tažní ptáci, nikde v Evropě není.

Podmínky v Asii a v Evropě se velmi liší

Vznik nového pandemického kmene je vždy spojen se zlomem chřipkového viru (antigenní shift). K němu dochází ve chvíli, kdy se smíchá genetická informace ptačího a lidského chřipkového viru. Nový virus má část znaků od ptačí chřipky (vysokou nemocnost a úmrtnost) a část kterou přináší lidský chřipkový virus (umožňuje uchycení na buňky dýchacího traktu člověka a pak následné šíření z člověka na člověka). Místo kde dochází nejčastěji k mixování obou virů je dýchací trakt prasat. Jihovýchodní Asie je právě místo, kde žije nejen mnoho lidí, ale v těsné blízkosti jsou i chovy drůbeže a prasat.

Možnost částečné ochrany po očkování

Očkování proti běžné chřipce u mladých, zdravých lidí snižuje nemocnost pět až šestkrát. Větší význam má však očkování u starších a nemocných lidí. U nich totiž zabrání pobytu v nemocnici až v 70 procentech případů, zhruba v 80 procentech případů brání úmrtí. Chřipkou však i přes provedené očkování asi polovina starých lidí skutečně onemocní. Nemoc však probíhá lehce. Pravidelné očkování proti chřipce „způsobí“, že mají dotyční lidé zkušenost s určitým kmenem chřipky. Pokud by se takový kmen objevil jako součást nového pandemického kmene, pak by s největší pravděpodobností měli očkovaní lidé částečnou zkříženou ochranu. Na chřipku v době mezi dvěma pandemiemi (objevují se jednou za 40 let), umírá za pět let tolik lidí, jako během jedné pandemie. Strašení pandemií, nemocností a úmrtností je zavádějící

autor: Pavla Skurovcová , Hospodářské noviny

Inzerce
Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Chodíte pravidelně na preventivní prohlídku k zubnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 2 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • iva (Operace hemoroidů) 19. března 2018, 22:43:48

    Snad,ja si ded opravdu uzila,temer 14 dni v kuse bolesti,ani leky nepomohly.Premyslela jsem o… Diskutovat

  • Monika (Něco jako bradavice na konečníku...) 17. března 2018, 22:23:05

    Prosim poradte mi,spravili sami pri konecniku bradavice neviem co stim. Mala som aj krém Wartec… Diskutovat

  • Bobina (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 19. března 2018, 09:21:54

    Ja kourila 23 let kolem 30cigaret denne,s elektronickou cigaretou se mi podarilo prestat.kourim 6mg… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.