Inzerce

Struktura a funkce vlasů

7. března 2007,   |   přečteno: 14200x

Vypadávaní vlasů může způsobit psychické problémy, protože vlasy mají i estetickou funkci.

ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Základním materiálem, tvořícím až 95 % suché hmoty vlasu, je elastická bílkovina zvaná keratin. Vysoká pevnost, tažnost a pružnost vlasu je podmíněna strukturou vlasu a uspořádáním vlasového keratinu. Vlas dále obsahuje melanin, který mu dává barvu, vodu, stopové prvky, tuky a další bílkoviny. Na průřezu je vlas tvořen třemi základními vrstvami: kutikulou, vlasovou kůrou a dření.

Kutikula

Vypadávání vlasů

je vnější vrstva obklopující vlas a má funkci ochranné bariéry proti mechanickým nebo chemickým vlivům z vnějšího prostředí. Kutikula vlasu je tvořena pěti až deseti překrývajícími se vrstvami buněk, z nichž každá je silná asi 350–450 nanometrů. Jednotlivé buňky se vzájemně překrývají a jejich volné okraje směřují ke konci vlasu. Struktura vlasu se přirovnává k střešním taškám nebo také k šupinám šišky. Pro každého jedince jsou šupiny charakteristicky profilovány a navzájem jsou spojeny tmelem obsahujícím aminokyseliny a tuky. Když leží šupinky kutikuly rovně a řádně se překrývají, jsou vlasy hedvábně hladké a lesklé. Pokud se kutikula mechanicky nebo chemicky poničí, vlasy získají matný vzhled, lámou se a snadno se cuchají.

Vlasová kůra (cortex)

tvoří převážnou část vlasu. Skládá se z protáhlých buněk tvořících dlouhá vlákna (filamenta), která jsou spojena mezibuněčným tmelem. Díky tomuto uspořádání je vlas elastický a pevný v tahu. Pigmentované vlasy obsahují granuly melaninu, který je tvořen melanocyty ve dřeni.

Dřeň (medulla)

je kanálek, který se nachází v centrální části vlasu. Po celé délce vlasu bývá vytvořen jen v silných vlasech, v tenčích bývá přerušovaná nebo je přítomna jen v některých segmentech vlasu. U zvířat dřeň plní funkci zejména izolační; u člověka tuto funkci již ztratila.

Vlas vyrůstá z vlasové cibulky (folikulu). Vlasové folikuly můžeme najít téměř na celém těle, kromě dlaní a plosek nohou. Folikul není uložen v kůži kolmo k povrchu, ale je nakloněn. Do folikulu ústí vývod mazové žlázy a je k němu upnut hladký sval – musculus arrector pili –, který je schopný napřímit vlas a vytvořit tak tzv. „husí kůži“. U zvířat má toto vzpřímení chlupů funkci izolační a obrannou – opticky zvětší velikost těla zvířete a zastraší nepřítele. U člověka již tato funkce zanikla.

V rozšířené části folikulu je uložena dermální papila, která dodává vlasu výživu a je tvořena mesenchymálními buňkami, cévními kličkami a četnými nervovými zakončeními. Vlas je tvořen vlasovým kořenem, který je uložen v kůži, a vlasovým stvolem, který se nachází nad kožním povrchem.

Základní funkce vlasů

Vlasy především chrání pokožku hlavy před UV zářením, další funkcí je izolace před horkem nebo zimou a zabránění promrznutí nebo přehřátí hlavy a mozku. Vzhledem k bohatému nervovému zásobení okolí kořene vlasu jsme schopni cítit, pokud se s vlasy pohybuje, nebo cítíme bolest při vytržení vlasu.

V neposlední řadě mají vlasy funkci estetickou. Někdy mají různé typy účesů vyjadřovat příslušnost k určité sociální skupině – např. punk, skinheads apod. Pokud se podíváme do historie, například do baroka, zabírala úprava vlasů dam i několik hodin denně nebo se dámám i pánům na hlavu usazovaly velmi objemné a složité paruky.

autor:

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Jak usínáte?
Zatím hlasovalo 84 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Pája (Dětí z umělého oplodnění se rodí stále víc ) 23. dubna 2018, 20:03:12

    Čeká nás umělé oplodnění v květnu. Trochu mám strach z těch hormonů, ale doufám, že to… Diskutovat

  • Nikina22 (Chronická zácpa) 23. dubna 2018, 18:10:09

    Kupujete ho ve výživě nebo lékárně?  Diskutovat

  • Andrea (lexaurin) 22. dubna 2018, 13:37:29

    Chapem co prezivas. Ja sa s tym trapim 20 rokov. Pracujem, no nevladzem byt medzi ludmi kvoli… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.