Inzerce

Struktura a funkce vlasů

7. března 2007,   |   přečteno: 13224x

Vypadávaní vlasů může způsobit psychické problémy, protože vlasy mají i estetickou funkci.

ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Základním materiálem, tvořícím až 95 % suché hmoty vlasu, je elastická bílkovina zvaná keratin. Vysoká pevnost, tažnost a pružnost vlasu je podmíněna strukturou vlasu a uspořádáním vlasového keratinu. Vlas dále obsahuje melanin, který mu dává barvu, vodu, stopové prvky, tuky a další bílkoviny. Na průřezu je vlas tvořen třemi základními vrstvami: kutikulou, vlasovou kůrou a dření.

Kutikula

Vypadávání vlasů

je vnější vrstva obklopující vlas a má funkci ochranné bariéry proti mechanickým nebo chemickým vlivům z vnějšího prostředí. Kutikula vlasu je tvořena pěti až deseti překrývajícími se vrstvami buněk, z nichž každá je silná asi 350–450 nanometrů. Jednotlivé buňky se vzájemně překrývají a jejich volné okraje směřují ke konci vlasu. Struktura vlasu se přirovnává k střešním taškám nebo také k šupinám šišky. Pro každého jedince jsou šupiny charakteristicky profilovány a navzájem jsou spojeny tmelem obsahujícím aminokyseliny a tuky. Když leží šupinky kutikuly rovně a řádně se překrývají, jsou vlasy hedvábně hladké a lesklé. Pokud se kutikula mechanicky nebo chemicky poničí, vlasy získají matný vzhled, lámou se a snadno se cuchají.

Vlasová kůra (cortex)

tvoří převážnou část vlasu. Skládá se z protáhlých buněk tvořících dlouhá vlákna (filamenta), která jsou spojena mezibuněčným tmelem. Díky tomuto uspořádání je vlas elastický a pevný v tahu. Pigmentované vlasy obsahují granuly melaninu, který je tvořen melanocyty ve dřeni.

Dřeň (medulla)

je kanálek, který se nachází v centrální části vlasu. Po celé délce vlasu bývá vytvořen jen v silných vlasech, v tenčích bývá přerušovaná nebo je přítomna jen v některých segmentech vlasu. U zvířat dřeň plní funkci zejména izolační; u člověka tuto funkci již ztratila.

Vlas vyrůstá z vlasové cibulky (folikulu). Vlasové folikuly můžeme najít téměř na celém těle, kromě dlaní a plosek nohou. Folikul není uložen v kůži kolmo k povrchu, ale je nakloněn. Do folikulu ústí vývod mazové žlázy a je k němu upnut hladký sval – musculus arrector pili –, který je schopný napřímit vlas a vytvořit tak tzv. „husí kůži“. U zvířat má toto vzpřímení chlupů funkci izolační a obrannou – opticky zvětší velikost těla zvířete a zastraší nepřítele. U člověka již tato funkce zanikla.

V rozšířené části folikulu je uložena dermální papila, která dodává vlasu výživu a je tvořena mesenchymálními buňkami, cévními kličkami a četnými nervovými zakončeními. Vlas je tvořen vlasovým kořenem, který je uložen v kůži, a vlasovým stvolem, který se nachází nad kožním povrchem.

Základní funkce vlasů

Vlasy především chrání pokožku hlavy před UV zářením, další funkcí je izolace před horkem nebo zimou a zabránění promrznutí nebo přehřátí hlavy a mozku. Vzhledem k bohatému nervovému zásobení okolí kořene vlasu jsme schopni cítit, pokud se s vlasy pohybuje, nebo cítíme bolest při vytržení vlasu.

V neposlední řadě mají vlasy funkci estetickou. Někdy mají různé typy účesů vyjadřovat příslušnost k určité sociální skupině – např. punk, skinheads apod. Pokud se podíváme do historie, například do baroka, zabírala úprava vlasů dam i několik hodin denně nebo se dámám i pánům na hlavu usazovaly velmi objemné a složité paruky.

autor:

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Inzerce https://family-care.mobi/?utm_source=ordinace&utm_medium=banner2
Anketa
Jste spokojeni s kvalitou praktických lékařů?
Zatím hlasovalo 75 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Petr z Plzně (Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)) 19. října 2017, 14:54:17

    Ahoj a dobrý den. Jsem tu nový. Je mi 34 let a ziju sam se svym 6ti letym klouckem,ktery pro me… Diskutovat

  • Marcela (Ostruha patní kosti ) 21. října 2017, 18:53:05

    Dobrý den já byla a rázová vlna je vyhození peněz. Chvilka a vše je zpět.  Diskutovat

  • pavlina (Zkušenosti s léčbou akné) 18. října 2017, 20:51:14

    Dámy znáte značku alqvimia? Nakupujete od ní někdo nějaký přípravek? Děkuji Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.