Inzerce

19. 10. Světový den proti osteoporóze

15. října 2007, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 6967x

Osteoporóza, neboli řídnutí kostí je často nazývána tichou epidemií nebo tichým zlodějem kostí.

foto: shutterstock.com

Kdo nám krade kosti?

Osteoporóza, neboli řídnutí kostí je často nazývána tichou epidemií nebo tichým zlodějem kostí. Toto metabolické onemocnění kostry je charakterizováno ztrátou kostní hmoty. Postupuje "tiše" bez klinických příznaků až do doby prvních zlomenin, zejména zlomenin obratlů a kyčle.

Těžké zlomeniny vedou k nutnosti dlouhodobého ležení, operací a dlouhé hospitalizace. To všechno je spojeno s rizikem úmrtí. Každý z nás zná jistě zná ze svého okolí příběh starší ženy, která upadla, zlomila si krček stehenní kosti a po několika dnech nebo týdnech zemřela, například na následek infekce nebo jiné komplikace.

Počet postižených osteoporózou v České republice se odhaduje na 500 000 žen a 200 000 mužů. Lékaři odhadují, že se v roce 2050 náklady na léčbu osteoporózy vyšplhají až na 76,7 miliard eur.

Odezvou na alarmující zprávy o stoupajícím počtu onemocnění osteoporózou bylo založení Ligy proti osteoporóze (LPO), která byla v listopadu 2004 byla přijata za řádného člena Mezinárodní nadace pro osteoporóze IOF - International Osteoporosis Foundation.

Prvořadým úkolem LPO je působení na poli osvěty a šíření informací o závažnosti osteoporózy, o významu prevence, o potřebě včasné diagnózy a včasného zahájení léčby. Liga zajišťuje, aby tyto informace byly zpracovány a publikovány ve formě přístupné široké veřejnosti, aby vedly k zájmu a spoluzodpovědnosti nás všech za své zdraví. Neodmyslitelná je spolupráce s jednotlivými lékaři, zdravotnickými zařízeními, především osteocentry, která poskytují specializované poradenství. Aktivity Ligy jsou provázány s Českým národním fórem proti osteoporóze.

International Osteoporosis Foundation je mezinárodní nevládní organizace, ustavená v roce 1987 nejprve jako Evropská nadace pro osteoporózu, která se v roce 1998 propojila svou činnost s Mezinárodní federací pro onemocnění skeletu. Vizí IOF je svět bez osteoporózy. V rámci své činností IOF pravidelně pořádá Světový den proti osteoporóze, který připadá na 20. října. V tento den organizuje IOF různá setkání, například s významnými osobnostmi, které osteoporóza postihla. Jejich hlavním cílem je na toto onemocnění upozornit. Letos se k tomuto světovému dni připojuj i Česká republika. Tváří boje proto osteoporóze se stala Dagmar Havlová, která sama osteoporózou trpí.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Petr (Rivotril) 21. července 2017, 10:57:36

    Zdravím Petro, ano, abstinenční příznaky jsou hodně těžké. Je to, jak píšeš,… Diskutovat

  • Valerie (Alergická rýma: nemusíte trpět, začněte ji léčit) 24. července 2017, 21:20:57

    Je dobré nos čistit preventivně, pro malé mám mořskou vodu - konkrétně hygienu nosu pro… Diskutovat

  • Milo (krční páteř - bolesti) 20. července 2017, 21:21:35

    To samé jsem měla jà Pavle. Nebojte se AD, ty vám pomohou, abyste na to tolik… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.